Направо към основното съдържание
NextGenerationEU
Новинарска статия2 Февруари 2024 г.Генерална дирекция „Комуникации“Време за четене 1 мин

Възможности от разстояние: дистанционна медицинска диагностика в селските райони на Хърватия

NextGenerationEU показва как могат да бъдат изградени по-екологосъобразни, по-устойчиви и по-издръжливи икономики и общества. Държавите от ЕС използват своето финансиране за модернизация и трансформация в различни области — от транспортна инфраструктура и социални жилища до цифровизиране на обществените услуги. Сред основните цели на рамката за възстановяване и устойчивост са подобряване на здравната, социалната и институционалната устойчивост, както и на социалното и териториалното приобщаване. Всички тези елементи са част от телемедицинския проект Telecordis, осъществен в Копривнишко-Крижевска жупания в Хърватия. Разговархме с местните бенефициери Андреа Хорват и Миряна Ханжекович, които ни разказаха повече за проекта.

Андреа Хорват работи като медицинска сестра в здравния център на Копривнишко-Крижевска жупания. Тя сподели с нас какво мисли за проекта Telecordis, благодарение на който в местното заведение за първична медицинска помощ е създаден нов център за телемедицински услуги. Финансиран с около 690 000 евро по линия на националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на Хърватия, проектът дава възможност за по-бързо и по-лесно извършване на кардиологични и пулмологични диагностични изследвания на пациенти от местни или по-отдалечени райони. За Андреа това е като дар божи, тъй като води до значително подобряване на наличността на жизненоважни медицински услуги в регион, изпитващ сериозен недостиг на такива услуги.

Преди пациентите с хронични или съдови заболявания е трябвало да пътуват до многопрофилни болници много по-далеч, за да отидат на медицински прегледи и да им бъдат направени кардиологични изследвания, като се е налагало да чакат до пет месеца или повече. След откриването на телемедицинския център Telecordis през юли 2023 г. средното време за чакане е намаляло до три седмици. Предоставянето на основни кардиологични услуги става възможно благодарение на набавянето на специализирано медицинско и компютърно оборудване — от холтер монитори за ЕКГ и кръвно налягане до спирометрични и 12-канални ЕКГ апарати. Медицинските прегледи вече могат да се извършват от местни специалисти, а след това данните за пациентите се изпращат чрез системата Telecordis, която събира диагностичните резултати след прегледите.

В разговора си с нас Андреа с радост сподели мнението си за проекта Telecordis.

Доволна ли сте от резултатите от проекта?

А.Х.: Много съм доволна от начина, по който се развиха нещата. Кардиологичните пациенти, живеещи в отдалечени райони, вече могат да бъдат диагностицирани по-бързо и по-ефективно, без да се налага да посещават многопрофилната болница в град Копривница. За жителите на селските райони пътуването за медицински прегледи беше сериозно бреме, особено за възрастните и по-малко подвижните хора. В някои случаи, когато пациентите страдат от сърдечно-съдови заболявания, лекарят трябва да провежда изследвания на всеки шест месеца или да насрочва редовни прегледи, за да следи ефекта от дадено лекарство. За хората живеещи в отдалечени райони необходимостта от често пътуване беше значително логистично предизвикателство. Телемедицинският център помага за облекчаване на този проблем.

Освен че е по-близо до пациентите, какви други предимства предлага центърът?

А.Х.: Освен удобството и по-кратките списъци с чакащи за преглед, телемедицинският център доведе до ускоряване на диагностичния процес като цяло. Пациентите получават своите диагнози по-бързо. Въпреки че лекарят носи отговорност за тълкуването на резултатите от медицинските изследвания, като медицинска сестра аз често трябва да ги преглеждам. Ако преценя, че даден пациент се нуждае от спешни грижи, трябва да действаме бързо, за да може той да получи необходимата медицинска помощ. Благодарение на ефективността на местните телемедицински услуги пациентите вече са изложени на по-малък риск, тъй като можем да откриваме проблеми по-бързо и да реагираме по подходящ начин. В не един случай това ни помогна да избегнем най-лошото.

Благодарение на ефективността на местните телемедицински услуги пациентите вече са изложени на по-малък риск.

– Андреа Хорват, медицинска сестра в здравния център на Копривнишко-Крижевска жупания

Миряна Ханжекович е директор на здравния център на Копривнишко-Крижевска жупания, където работи Андреа. Тя също е силно впечатлена от резултатите от създаването на новия телемедицински център Telecordis. Тя споделя мнението на Андреа относно подобряването на достъпа до основни медицински услуги за хората в селските общности, като подчертава, че постигнатата ефективност води до спасяване на живота на пациенти.

Разговаряхме с нея, за да добием още по-добра представа за основните ползи от проекта.

До какви промени в местното здравно обслужване доведе проектът?

М.Х.: Проектът е от голямо значение за всички пациенти в региона, които страдат от сърдечно-съдови заболявания. Около 45 % от всички смъртни случаи в Хърватия се дължат на такива заболявания. Достъпът до кардиологични услуги е по-труден в райони във вътрешността на страната, като Крижевци и Джурджевац, и затова там смъртността е по-висока. Смятам, че телемедицинските услуги, като наскоро въведените в нашия здравен център, могат да окажат положително въздействие върху тази статистика. Доскоро дори за обикновени медицински прегледи, като например изследвания с холтер монитори за ЕКГ или кръвно налягане, пациентите трябваше да пътуват до най-близкия град. Понякога дължината на тези пътувания достигаше до 60 километра в една посока, като разходите бяха за сметка на пациента. И всичко това се налагаше още преди да бъдат налични някакви констатации или резултати. Непрекъснатото подобряване е от съществено значение в медицината, било то по отношение на обучението, оборудването или нещо друго. По този начин предоставяме на нашите пациенти възможно най-добро здравно обслужване. Центърът за телемедицински услуги Telecordis е отличен пример за това, тъй като чрез него модерните диагностични технологии достигат до район, в който преди това са липсвали.

Гордеете ли се с проекта?

М.Х.: Ако трябва да посоча едно нещо, поради което се гордея много с този проект, това е, че благодарение на него беше спасен животът на много хора. Оборудването и услугите на новия център ни дават възможност да извършваме необходимите медицински прегледи по-бързо и на по-лесно достъпно за местните хора място. В резултат на това пациенти в потенциално животозастрашаващи ситуации успяха да получат животоспасяваща медицинска помощ. Съвсем наскоро установихме блокиране на кръвоносен съд при млад пациент, който спешно се нуждаеше от стент, за да се предотврати сериозен риск от инфаркт. Благодарение на новият център успяхме да открием блокирането и да реагираме бързо, така че той да бъде подложен навреме на животоспасяващата процедура. Възможността за предоставяне на такива услуги на местно равнище е източник на гордост, защото това означава, че можем да се грижим за възможно най-голям брой пациенти, независимо от това къде живеят те.

Ако трябва да посоча едно нещо, поради което се гордея много с този проект, това е, че благодарение на него беше спасен животът на много хора.

– Миряна Ханжекович, директор на здравния център на Копривнишко-Крижевска жупания

Опитът на Андреа и Миряна показва колко е важно наличието на адекватна медицинска и институционална устойчивост, както и на истинско социално и териториално приобщаване. Когато се предоставят жизненоважни ресурси, местните общности могат да извлекат огромна полза, с осезаемо въздействие върху ежедневието на гражданите. Проектът Telecordis е един от многото финансирани по линия на ПВУ на Хърватия в рамките на NextGenerationEU, като всеки проект попада в национални целеви области и отговаря на специфични регионални нужди. Случаят на здравния център на Копривнишко-Крижевска жупания показва, че чрез отпускане на необходимите ресурси може да се осигури по-справедлив подход към предоставянето на основни услуги и отдалечените райони да се подготвят по-добре за справяне с настоящите и бъдещите предизвикателства.

Данни

Дата на публикуване
2 Февруари 2024 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“