Prejsť na hlavný obsah
NextGenerationEU
Novinový článok2. februára 2024Generálne riaditeľstvo pre komunikáciuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Možnosti v odľahlých oblastiach: telemedicínska diagnostika na chorvátskom vidieku

Nástroj NextGenerationEU stanovuje plán pre zelenšie, udržateľnejšie a odolnejšie hospodárstva a spoločnosti. Krajiny EÚ využívajú finančné prostriedky z tohto nástroja na modernizáciu a transformáciu všetkých možných oblastí, od dopravnej infraštruktúry a sociálneho bývania po digitalizované verejné služby. Medzi najdôležitejšie ciele Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti patrí zlepšenie zdravotnej, sociálnej a inštitucionálnej odolnosti, ako aj sociálne a územné začlenenie. Všetky takéto prvky obsahuje telemedicínsky projekt Telecordis realizovaný v Koprivnicko-križevatskej župe v Chorvátsku. Hovorili sme s miestnymi príjemkyňami finančných prostriedkov Andreou Horvatovou a Mirjanou Hanžekovićovou, ktoré nám o tomto projekte povedali viac.

Andrea Horvatová pracuje ako zdravotná sestra v zdravotnom stredisku Koprivnicko-križevatskej župy. Podelila sa s nami o svoje poznatky z projektu Telecordis, vďaka ktorému bolo v miestnom zariadení primárnej zdravotnej starostlivosti zriadené nové stredisko telemedicínskych služieb. Projekt financovaný z chorvátskeho národného plánu obnovy a odolnosti s investičnou hodnotou približne 690 000 eur umožňuje pacientom z miestnych alebo odľahlých oblastí rýchlejšie a ľahšie absolvovať kardiologické a pulmonologické diagnostické vyšetrenia. Podľa Andrey je to dar z neba, pretože výrazne zlepšil dostupnosť životne dôležitých lekárskych služieb v regióne, kde veľmi chýbali.

Predtým museli pacienti s chronickými chorobami alebo cievnymi ochoreniami cestovať oveľa ďalej do všeobecných nemocníc, aby sa u lekára podrobili kardiologickému vyšetreniu, pričom čakacie lehoty boli aj päť mesiacov alebo viac. Po otvorení telemedicínskeho strediska Telecordis v júli 2023 sa čakacie lehoty skrátili v priemere na tri týždne. Obstaranie špecializovaných lekárskych a počítačových zariadení umožnilo v tunajšom okolí poskytovanie základných kardiologických služieb, od holterovského monitorovania EKG a holterovského monitorovania krvného tlaku až po spirometriu a 12-kanálové EKG. Lekárske vyšetrenia môžu teraz vykonať miestni lekári, pričom údaje o pacientoch následne odošlú prostredníctvom systému Telecordis, kde sa zhromažďujú diagnostické výsledky týchto vyšetrení.

V rozhovore o projekte Telecordis sa Andrea s nadšením podelila o svoje myšlienky:

Ste spokojná s tým, ako projekt dopadol?

AH: Som veľmi spokojná s tým, ako to dopadlo. Kardiologickí pacienti, ktorí žijú v odľahlých oblastiach, môžu teraz získať svoju diagnózu rýchlejšie a efektívnejšie bez toho, aby museli navštíviť všeobecnú nemocnicu v meste Koprivnica. Pre obyvateľov vidieka predstavovalo cestovanie na lekárske vyšetrenia vážnu záťaž, a to najmä pre starších a menej mobilných ľudí. V niektorých prípadoch, keď pacienti trpia srdcovými a cievnymi chorobami, musí lekár vykonávať lekárske prehliadky každých šesť mesiacov alebo plánovať pravidelné kontroly na sledovanie účinku liekov. Pre tých, čo žijú na vzdialených miestach, predstavovalo časté cestovanie tam a späť značný logistický problém. Telemedicínske stredisko pomáha tento tlak zmierniť.

Aké ďalšie výhody ponúka stredisko okrem toho, že je bližšie k pacientom?

AH: Okrem pohodlia a skrátenia čakacích lehôt na vyšetrenie, telemedicínske stredisko vo všeobecnosti urýchlilo diagnostický proces. Pacienti získajú svoju diagnózu skôr. Zatiaľ čo lekár je zodpovedný za interpretáciu lekárskych nálezov, ja ako zdravotná sestra som často zodpovedná za ich overenie. Pokiaľ zistím, že pacient potrebuje neodkladnú starostlivosť, musíme konať rýchlo, aby potrebnú lekársku starostlivosť dostal. Vďaka efektívnosti, ktorú umožnili miestne telemedicínske služby, sú teraz pacienti vystavení menšiemu riziku, pretože môžeme rýchlejšie identifikovať problémy a reagovať zodpovedajúcim spôsobom. To nám neraz pomohlo vyhnúť sa najhoršiemu.

„Vďaka efektívnosti, ktorú umožnili miestne telemedicínske služby, sú teraz pacienti vystavení menšiemu riziku.“

– Andrea Horvatová, zdravotná sestra zdravotného strediska Koprivnicko-križevatskej župy

Mirjana Hanžekovićová je riaditeľka zdravotného strediska Koprivnicko-križevatskej župy, kde Andrea pracuje. Aj na ňu urobili veľký dojem výsledky nového telemedicínskeho strediska Telecordis. Súhlasí s Andreinými názormi na sprístupnenie základných lekárskych služieb pre ľudí z vidieckych komunít a zdôrazňuje, že dosiahnutá efektívnosť zachraňuje životy pacientov.

Zišli sme sa s ňou, aby sme získali ďalšie informácie o hlavných výhodách projektu:

Ako sa vďaka projektu zmenili miestne podmienky zdravotnej starostlivosti?

MH: Projekt priniesol veľmi dôležité zmeny pre všetkých pacientov v regióne, ktorí trpia kardiovaskulárnymi chorobami. Choroby srdca a ciev predstavujú príčinu približne 45 % všetkých úmrtí v Chorvátsku. Kardiologické služby sú horšie dostupné vo vnútrozemských oblastiach, ako je okolie miest Križevci a Đurđevac, takže úmrtnosť je tam vyššia. Verím, že telemedicínske služby, ktoré boli nedávno zavedené v našom zdravotnom stredisku, by mohli tieto údaje pozitívne ovplyvniť. Až donedávna museli pacienti cestovať do najbližšieho mesta aj kvôli jednoduchým lekárskym vyšetreniam, akými sú holterovské monitorovanie EKG alebo krvného tlaku. Môže ísť o cesty dlhé až 60 kilometrov jedným smerom, a to na náklady pacienta; a to ešte predtým, ako sa objavia nejaké nálezy alebo výsledky. Medicína si vyžaduje neustále zlepšovanie, nech už ide o odbornú prípravu, vybavenie alebo iné oblasti. Našim pacientom tak poskytujeme najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť. Ukážkovým príkladom toho je stredisko telemedicínskych služieb Telecordis, ktoré prináša moderné diagnostické technológie do oblasti, kde doteraz chýbali.

Ste na tento projekt hrdá?

MH: Ak by som mala vyzdvihnúť niečo, na čo som v súvislosti s týmto projektom veľmi hrdá, bola by to skutočnosť, že zachránil mnoho životov. Vybavenie a služby nového strediska nám umožnili vykonávať potrebné lekárske vyšetrenia rýchlejšie, v pohodlne dostupnom miestnom prostredí. Vďaka tomu mohli pacienti v život ohrozujúcich stavoch dostať život zachraňujúcu lekársku pomoc. Len nedávno sme zistili upchanie cievy u mladého pacienta, ktorý nevyhnutne potreboval stent, aby sa zabránilo vážnemu riziku infarktu. V novom stredisku sme mohli upchanie identifikovať a rýchlo reagovať, čím sme mu včas zabezpečili zákrok, ktorý mu zachránil život. Sme hrdí na to, že môžeme poskytovať tieto služby na mieste, pretože to znamená, že sa môžeme postarať o čo najviac pacientov bez ohľadu na to, kde žijú.

„Ak by som mala vyzdvihnúť niečo, na čo som v súvislosti s týmto projektom veľmi hrdá, bola by to skutočnosť, že zachránil mnoho životov.“

– Mirjana Hanžekovićová, riaditeľka zdravotného strediska Koprivnicko-križevatskej župy

Skúsenosti Andrey a Mirjany svedčia o dôležitosti zodpovedajúcej zdravotnej a inštitucionálnej odolnosti, ako aj skutočného sociálneho a územného začlenenia. Pokiaľ sa sprístupnia životne dôležité zdroje, môžu z toho mať miestne komunity obrovský prospech, čo sa konkrétne prejaví v každodennom živote občanov. Projekt Telecordis je jeden z množstva projektov financovaných z chorvátskeho plánu obnovy a odolnosti v rámci nástroja NextGenerationEU, pričom každý takýto plán sa zameriava na cieľové oblasti národného záujmu a konkrétnym regionálnym potrebám. V prípade zdravotného strediska Koprivnicko-križevatskej župy sa ukázalo, že pridelenie týchto zdrojov môže zaistiť spravodlivejší prístup k poskytovaniu základných služieb a lepšie pripraviť odľahlé oblasti na súčasné i budúce výzvy.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. februára 2024
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu