Eiropas Atveseļošanas instruments “NextGenerationEU” piedāvā plānu zaļākai, ilgtspējīgākai un noturīgākai ekonomikai un sabiedrībai. ES valstis izmanto tā finansējumu, lai modernizētu un pārveidotu visu, sākot no transporta infrastruktūras un sociālajiem mājokļiem un beidzot ar digitalizētiem sabiedriskajiem pakalpojumiem. Viens no šīs paketes stūrakmeņiem ir veselības, sociālās un institucionālās noturības, kā arī sociālās un teritoriālās iekļaušanas uzlabošana. Visi šie elementi ir ietverti telemedicīnas projektā Telecordis, kas tiek īstenots Horvātijas Koprivnicas-Križevcu županijā. Vietējās atbalsta saņēmējas Andrea Horvata un Mirjana Hanžekoviča piekrita mums pastāstīt vairāk par šo projektu.
Andrea Horvata ir medmāsa Koprivnicas-Križevcu županijas veselības centrā. Viņa dalījās savos iespaidos par projektu Telecordis, pateicoties kuram vietējā primārās aprūpes iestādē ir izveidots jauns telemedicīnas pakalpojumu centrs. Šis projekts tiek finansēts, izmantojot NextGenerationEU, un tam ir piesaistītas investīcijas aptuveni 690 000 eiro apmērā. Tas pacientiem no vietējām un attālām teritorijām nodrošina ātrāku un vieglāku piekļuvi sirds un plaušu diagnostiskajiem izmeklējumiem. Andrea šo projektu pielīdzina debesu dāvanai, jo tas ir ievērojami uzlabojis vitāli svarīgu medicīnisko pakalpojumu pieejamību reģionā, kurā to ilgstoši ir trūcis.
Iepriekš pacientiem ar hroniskām saslimšanām vai asinsvadu slimībām nācās mērot lielu attālumu līdz vispārējām slimnīcām, lai apmeklētu ārstu un izietu kardioloģiskas pārbaudes, turklāt rindā uz šiem izmeklējumiem reizēm nācās gaidīt pat piecus mēnešus vai ilgāk. Kopš 2023. gada jūlija, kad atvērās Telecordis telemedicīnas centrs, gaidīšanas laiks ir saīsinājies līdz vidēji trīs nedēļām. Pateicoties iegādātajam medicīniskajam un datoraprīkojumam, tagad ir iespēja uz vietas sniegt būtiskus kardioloģijas pakalpojumus, sākot no EKG holtera monitorēšanas un asinsspiediena holtera monitorēšanas līdz spirometrijai un 12 kanālu EKG. Medicīniskos izmeklējumus tagad var veikt vietējie ārsti, un pacientu datus pēc tam nosūta, izmantojot Telecordis sistēmu, kurā tiek apkopoti diagnostikas rezultāti.
Andrea labprāt pastāstīja par savu pieredzi ar projektu Telecordis.
Vai esat apmierināta ar projekta rezultātiem?
AH: Esmu ļoti apmierināta. Kardioloģijas pacienti, kas dzīvo attālos apgabalos, tagad var saņemt ātrāku un efektīvāku diagnostiku, un viņiem nav jādodas uz Koprivnicas pilsētas vispārējo slimnīcu. Lauku iedzīvotājiem braucieni uz medicīniskām pārbaudēm bija liels apgrūtinājums, jo īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. Dažos gadījumos, kad pacienti cieš no sirds un asinsvadu slimībām, ārstam ik pēc sešiem mēnešiem ir jāveic medicīniskās pārbaudes vai jāieplāno regulāras vizītes, lai uzraudzītu pacientam izrakstīto zāļu iedarbību. Cilvēkiem, kas dzīvo nomaļos reģionos, šāda bieža braukāšana ir apgrūtinoša. Jaunais telemedicīnas centrs palīdz mazināt šo slogu.
Kādas vēl priekšrocības sniedz šis centrs?
AH: Papildus ērtībām un īsākiem gaidīšanas laikiem ir paātrinājies arī diagnostikas process kopumā. Pacienti diagnozi saņem savlaicīgāk. Lai gan medicīnisko konstatējumu interpretēšana ir ārsta pienākums, es kā medmāsa bieži vien esmu atbildīga par to pārbaudi. Ja konstatēju, ka pacientam nepieciešama steidzama aprūpe, mums jārīkojas ātri, lai viņš varētu saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību. Pateicoties vietējo telemedicīnas pakalpojumu efektivitātei, pacienti tagad ir pakļauti mazākam riskam, jo mēs varam ātrāk konstatēt problēmas un attiecīgi reaģēt. Tas mums ne vienu reizi vien ir palīdzējis izvairīties no traģiska iznākuma.
“Pateicoties vietējo telemedicīnas pakalpojumu efektivitātei, pacienti tagad ir pakļauti mazākam riskam.”
– Andrea Horvata, Koprivnicas-Križevcu županijas veselības centra medmāsa
Mirjana Hanžekoviča ir Koprivnicas-Križevcu županijas veselības centra direktore. Viņa ir gandarīta par Telecordis telemedicīnas centra sniegumu. Viņa piekrīt Andreas teiktajam par medicīnas pamatpakalpojumu tuvināšanu lauku iedzīvotājiem, uzsverot, ka panāktie efektivitātes uzlabojumi ir glābuši pacientu dzīvību.
Aicinājām Mirjanu uz sarunu, lai noskaidrotu viņas domas par projekta sniegtajām priekšrocībām.
Kā šis projekts ir mainījis situāciju vietējās veselības aprūpes jomā?
MH: Galvenie ieguvēji no tā ir visi mūsu reģiona pacienti, kuri cieš no sirds un asinsvadu slimībām. Sirds un asinsvadu slimības izraisa aptuveni 45 % no visiem nāves gadījumiem Horvātijā. Attālākos apgabalos, kā Križevci un Džurdževaca, kardioloģijas pakalpojumi nav viegli pieejami, tāpēc mirstības līmenis ir augstāks. Uzskatu, ka tādi telemedicīnas pakalpojumi, kas nesen ieviesti mūsu veselības aprūpes centrā, varētu pozitīvi ietekmēt šos skaitļus. Vēl nesen pacientiem, kuriem bija nepieciešami medicīniskie izmeklējumi – pat pavisam vienkārši, kā EKG holtera vai asinsspiediena holtera monitorēšana, – nācās doties uz tuvāko pilsētu. Tas nozīmēja braucienu līdz pat 60 kilometru attālumā uz pacienta rēķina, turklāt pirms jebkādu konstatējumu un rezultātu saņemšanas. Pastāvīgi uzlabojumi medicīnā ir būtiski neatkarīgi no tā, vai runa ir par apmācību, aprīkojumu vai ko citu. Tikai tā varam nodrošināt pacientiem vislabāko iespējamo veselības aprūpi. Telemedicīnas pakalpojumu centrs Telecordis tam ir lielisks piemērs, jo tas nodrošina, ka modernas diagnostikas tehnoloģijas nonāk reģionā, kur to iepriekš trūka.
Vai lepojaties ar projekta rezultātiem?
MH: Ja man jāizceļ viena lieta, kas mani dara lepnu par šo projektu, tad es vēlētos uzsvērt, ka tas ir izglābis vairākas dzīvības. Izmantojot jaunā centra aprīkojumu un pakalpojumus, varam ātrāk veikt nepieciešamās medicīniskās pārbaudes iedzīvotājiem ērti sasniedzamā vietā. Līdz ar to pacienti potenciāli kritiskā stāvoklī ir varējuši saņemt medicīnisko palīdzību, kas glāba viņu dzīvību. Pavisam nesen konstatējām asinsvadu aizsprostojumu jaunam pacientam, kuram steidzami bija vajadzīgs stents, lai novērstu nopietnu sirdslēkmes risku. Jaunajā diagnostikas centrā varējām konstatēt nosprostošanos un ātri reaģēt, savlaicīgi veicot šo pacienta dzīvībai kritiski svarīgo procedūru. Iespēja sniegt šādus pakalpojumus vietējā līmenī ir neatsverama, jo tas nozīmē, ka varam aprūpēt lielu skaitu pacientu neatkarīgi no viņu dzīvesvietas.
“Ja man jāizceļ viena lieta, kas mani dara lepnu par šo projektu, tad es vēlētos uzsvērt, ka tas ir izglābis vairākas dzīvības.”
– Mirjana Hanžekoviča, Koprivnicas-Križevcu županijas veselības centra direktore
Andreas un Mirjanas pieredze apliecina, cik svarīga ir pienācīga medicīniskā un institucionālā noturība, kā arī īstena sociālā un teritoriālā iekļaušana. Vitāli svarīgu resursu nodrošināšana sniedz ieguvumu vietējām kopienām un jūtami uzlabo iedzīvotāju ikdienas dzīvi. Telecordis ir viens no daudzajiem Horvātijā īstenotajiem projektiem, kas finansēti no instrumenta NextGenerationEU. Atbalsts tiek piešķirts projektiem, kuri atbilst attiecīgās valsts prioritārajām jomām un konkrētām reģionālām vajadzībām. Koprivnicas-Križevcu županijas veselības centra gadījumā šie līdzekļi ir palīdzējuši nodrošināt taisnīgāku pieeju pamatpakalpojumiem un labāk sagatavot attālus apgabalus pašreizējo un nākotnes problēmu risināšanai.
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2024. gada 2. februāris
- Autors
- Komunikācijas ģenerāldirektorāts
- Location
- Horvātija