Pereiti prie pagrindinio turinio
NextGenerationEU
Naujienų straipsnis2024 m. vasario 2 d.Komunikacijos generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 5 min

Nuotolinės veiklos galimybės. Nuotolinės medicinos diagnostika Kroatijos kaimo vietovėse

Priemone „NextGenerationEU“ kuriamas žalesnės, tvaresnės ir atsparesnės ekonomikos ir visuomenės planas. ES šalys pritraukia finansavimą, siekdamos modernizavimo ir pertvarkos įvairiose srityse, nuo transporto infrastruktūros ir socialinio būsto iki skaitmeninių viešųjų paslaugų. Vienas iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo programos (EGADP) kertinių akmenų yra sveikatos, socialinio ir institucinio atsparumo, taip pat socialinės ir teritorinės įtraukties didinimas. Visi šie elementai įtraukti į nuotolinės medicinos projektą „Telecordis“, vykdomą Kroatijos Koprivnicos-Križevcų apskrityje. Kalbėjome su vietos paramos gavėjomis Andrea Horvat ir Mirjana Hanžeković, kurios mums pateikė daugiau informacijos apie projektą.

Andrea Horvat dirba slaugytoja Koprivnicos-Križevcų apskrities sveikatos priežiūros centre. Ji su mumis pasidalijo savo įžvalgomis apie projektą „Telecordis“, kurį įgyvendinant vietos pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje įsteigtas naujas nuotolinės medicinos paslaugų centras. Centras finansuojamas pagal Kroatijos nacionalinį ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (EGADP), kurio investicijų vertė yra apie 690,000 EUR, ir suteikia galimybę vietiniams ar atokiose vietovėse gyvenantiems pacientams greičiau ir lengviau pasinaudoti kardiologijos ir pulmonologijos diagnostiniais tyrimais. Andreai tai tikra Dievo dovana, labai pagerinusi gyvybiškai svarbių medicinos paslaugų prieinamumą regione, kuriame jų labai trūko.

Anksčiau lėtinėmis arba kraujagyslių ligomis sergantys pacientai, kuriems reikėjo apsilankyti pas gydytojus ar atlikti kardiologinius tyrimus, turėjo vykti į toliau esančias į bendrąsias ligonines, o laukimo sąrašai viršydavo penkis mėnesius. 2023 m. liepos mėn. atidarius nuotolinės medicinos centrą „Telecordis“, laukimo laikas sutrumpėjo iki vidutiniškai trijų savaičių. Įsigijus specializuotą medicininę ir kompiuterinę įrangą, tapo įmanoma vietoje teikti pagrindines kardiologines paslaugas, nuo EKG ir kraujospūdžio stebėsenos Holterio monitoriumi iki spirometrijos ir 12 kanalų EKG. Dabar medicininius tyrimus gali atlikti vietos gydytojai, o pacientų duomenys siunčiami per „Telecordis“ sistemą, kurioje po tyrimų kaupiami diagnostikos rezultatai.

Andrea noriai dalijosi mintimis apie „Telecordis“ projektą.

Ar esate patenkinta tuo, kaip projektas įgyvendintas?

AH: Labai džiaugiuosi viskuo, kas vyksta. Atokiose vietovėse gyvenantys kardiologijos pacientai dabar gali būti diagnozuojami greičiau ir veiksmingiau, jiems nebūtina lankytis Koprivnicos miesto bendrosios pagalbos ligoninėje. Kaimo gyventojams, ypač vyresnio amžiaus ir mažiau judiems žmonėms, kelionės pasitikrinti sveikatos buvo didelis vargas. Kai kuriais atvejais, kai pacientai serga širdies ir kraujagyslių ligomis, gydytojas turi kas šešis mėnesius atlikti medicininius tyrimus arba reguliariai susitikti su pacientu, kad paskyręs konkrečių vaistų galėtų stebėti jo sveikatos būklę. Atokiose vietovėse gyvenantiems asmenims dažnos kelionės ten ir atgal buvo didelis logistinis iššūkis. Nuotolinės medicinos centras padeda sumažinti šį spaudimą.

Kokių dar privalumų teikia centras, šalia to, kad pacientams lengviau jį pasiekti?

AH: Be patogumo ir apsilankymo pas gydytoją laukimo sąrašų sutrumpinimo, nuotolinės medicinos centras paspartino visą diagnostikos procesą. Pacientams diagnozė nustatoma greičiau. Už medicininių duomenų aiškinimą atsako gydytojas, tačiau man, kaip slaugytojai, dažnai tenka pareiga juos patikrinti. Jei nustatau, kad pacientui reikia skubios priežiūros, turime veikti greitai, kad jis galėtų gauti reikiamą medicininę pagalbą. Teikiant veiksmingesnes nuotolinės medicinos paslaugas, pacientams dabar kyla mažesnė rizika, nes galime greičiau nustatyti problemas ir atitinkamai reaguoti. Tai mums ne kartą padėjo išvengti blogiausio varianto.

„Teikiant veiksmingesnes nuotolinės medicinos paslaugas, pacientams dabar kyla mažesnė rizika.“

– Andrea Horvat, Koprivnicos-Križevcų apskrities sveikatos priežiūros centro slaugytoja

Mirjana Hanžeković yra Koprivnicos-Križevcų apskrities sveikatos priežiūros centro, kuriame dirba Andrea, direktorė. Naujojo nuotolinės medicinos centro „Telecordis“ veiklos rezultatai jai taip pat daro didelį įspūdį. Ji pritaria Andrea nuomonei apie geresnį pagrindinių medicinos paslaugų prieinamumą kaimo bendruomenių gyventojams ir pabrėžia, kad dėl didesnio veiksmingumo pavyko išgelbėti kai kurių pacientų gyvybes.

Susėdome su ja pasikalbėti, norėdami išgirsti daugiau įžvalgų apie didžiausią projekto teikiamą naudą.

Kaip projektas pakeitė vietos sveikatos priežiūrą?

MH: Jis labai svarbus visiems šio regiono pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Apie 45 proc. visų mirčių Kroatijoje sukelia širdies ir kraujagyslių ligos. Kardiologijos paslaugos yra mažiau prieinamos žemyninėse vietovėse, kaip antai Križevcuose ar Durdevače, todėl čia mirtingumo rodikliai didesni. Manau, kad nuotolinės medicinos paslaugos, kurios neseniai pradėtos teikti mūsų sveikatos priežiūros centre, galėtų padėti sumažintii šiuos rodiklius. Dar visai neseniai, prireikus atlikti paprastus medicininius tyrimus - pavyzdžiui, EKG ar kraujospūdžio stebėseną Holterio monitoriumi, – pacientams tekdavo keliauti į artimiausią miestą. Kelionė galėjo siekti 60 km į vieną pusę, už ją mokėjo pacientas, o paskui dar reikėdavo gauti tyrimų išvadas ar rezultatus. Medicinos sritį būtina nuolat tobulinti – nesvarbu, ar tai būtų mokymai, įranga ar kas kita. Tik taip suteiksime pacientams geriausias įmanomas sveikatos priežiūros paslaugas. Nuotolinės medicinos paslaugų centras „Telecordis“ yra puikus pavyzdys, nes jis suteikia prieigą prie modernios diagnostikos technologijų vietovėje, kurioje anksčiau jų trūko.

Ar didžiuojatės šiuo projektu?

MH: Jei man reikėtų išskirti vieną šio projekto ypatumą, kuriuo ypač didžiuojuosi, norėčiau pabrėžti, kad jis išgelbėjo daugybę gyvybių. Naujojo centro įranga ir paslaugos suteikė mums galimybę būtinus medicininius tyrimus atlikti greičiau, vietos gyventojams patogiai prieinamoje vietoje. Todėl pacientai, kurių gyvybei galėjo grėsti pavojus, gavo gyvybiškai svarbią medicininę pagalbą. Visai neseniai jaunam pacientui nustatytas kraujagyslių užsikimšimas ir skubiai prireikė šuntavimo, kad būtų išvengta rimtos širdies smūgio rizikos. Naujajame centre pavyko užsikimšimą diagnozuoti ir greitai reaguoti; taip buvo laiku užtikrinta gyvybę išgelbėjusi procedūra. Didžiuojamės galimybe teikti tokias paslaugas vietoje, nes tai reiškia, kad galime pasirūpinti didesniu pacientų skaičiumi, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos.

„Jei man reikėtų išskirti vieną šio projekto ypatumą, kuriuo ypač didžiuojuosi, norėčiau pabrėžti, kad jis išgelbėjo daugybę gyvybių.“

– Mirjana Hanžeković, Koprivnicos-Križevcų apskrities sveikatos priežiūros centro direktorė.

Andreos ir Mirjanos patirtis rodo, koks svarbus yra tinkamas medicininis ir institucinis atsparumas bei tikra socialinė ir teritorinė įtrauktis. Vietos bendruomenėms be galo naudinga galimybė naudotis gyvybiškai svarbiais ištekliais, tai daro juntamą poveikį kasdieniam piliečių gyvenimui. Projektas „Telecordis“ yra vienas iš daugelio pagal Kroatijos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano priemonę „NextGenerationEU“ finansuojamų projektų; kiekvienas iš jų pritaikytas tikslinei nacionalinės svarbos sričiai ir atitinka konkrečius regioninius poreikius. Išteklių skyrimas Koprivnicos-Križevcų apskrities sveikatos priežiūros centrui įrodė, kad taip galima užtikrinti teisingesnį požiūrį į pagrindinių paslaugų teikimą ir geriau aprūpinti atokias vietoves, kad jos galėtų įveikti dabartinius ir būsimus iššūkius.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. vasario 2 d.
Autorius
Komunikacijos generalinis direktoratas