NextGenerationEU stanoví plán pro ekologičtější, udržitelnější a odolnější hospodářství a společnost. Země EU využívají finanční prostředky z tohoto nástroje na modernizační a transformační projekty: od dopravní infrastruktury a sociálního bydlení po digitalizované veřejné služby. K nejdůležitějším cílům tohoto finančního balíčku patří posílení zdravotní, sociální a institucionální odolnosti, jakož i sociálního a územního začlenění. Všechny tyto prvky obsahuje telemedicínský projekt Telecordis realizovaný v Koprivnicko-križevecké župě v Chorvatsku. Andrea Horvat a Mirjana Hanžeković nám prozradily, čím pro ně byl projekt přínosem.
Andrea Horvat pracuje jako zdravotní sestra ve zdravotním středisku Koprivnicko-križevecké župy. Podělila se s námi o poznatky z projektu Telecordis, díky němuž bylo v místním zařízení primární péče zřízeno nové centrum telemedicínských služeb. Projekt je financován z nástroje NextGenerationEU a jeho investiční hodnota je přibližně 690 000 eur. Pacientům z místních nebo odlehlých oblastí umožňuje rychleji a snadněji podstupovat kardiologická a pulmonologická diagnostická vyšetření. Pro Andreu je to opravdové požehnání, neboť se tím výrazně zlepšila dostupnost životně důležitých zdravotnických služeb v regionu, kterých bylo předtím nedostatek.
Pacienti s chronickým onemocněním nebo cévními potížemi museli v minulosti kvůli lékařským prohlídkám nebo kardiologickým vyšetřením cestovat do okolních všeobecných nemocnic, přičemž na objednání čekali pět měsíců i déle. Centrum telemedicínských služeb Telecordis zkrátilo od zahájení svého provozu v červenci 2023 čekací dobu na v průměru tři týdny. Pořízení specializovaného lékařského a počítačového vybavení umožnilo přivést do regionu základní kardiologické služby, od holterova monitorování EKG a krevního tlaku až po spirometrii a 12-kanálové EKG. Vyšetření mohou nyní provádět místní lékaři, přičemž údaje o pacientech jsou poté zasílány prostřednictvím systému Telecordis, který výsledky diagnostiky na základě vyšetření kompiluje.
Andrea se s námi o zkušenosti s projektem Telecordis ráda podělila:
Jak jste spokojená s výsledkem projektu?
AH: S tím, jak projekt funguje, jsem velmi spokojená. Pacienti se srdečními a cévními onemocněními, kteří žijí v odlehlých oblastech, mohou nyní rychleji a účinněji podstupovat diagnostická vyšetření, aniž by museli jezdit do všeobecné nemocnice v Koprivnici. Pro venkovské obyvatele bylo dojíždění na lékařské prohlídky velmi problematické, zejména pro starší a méně mobilní osoby. U některých pacientů, kteří trpí srdečními a cévními onemocněními, je nutné provádět vyšetření každých šest měsíců nebo při podávání některých léků plánovat pravidelné schůzky za účelem sledování pokroku v léčbě. Pro obyvatele ze vzdálených lokalit představovalo časté dojíždění do nemocnice z hlediska dopravy značný problém. Otevření telemedicínského centra pomohlo řadu věcí vyřešit.
Kromě toho, že je středisko nablízku pacientům, jaké další výhody přináší?
AH: Kromě pohodlí a kratších čekacích dob na objednání urychluje telemedicínské středisko diagnostiku obecně. Pacienti se dozvídají svou diagnózu včas. I když je výklad lékařských nálezů povinností lékaře, jako zdravotní sestra často nesu odpovědnost za jejich kontrolu. Pokud zjistím, že pacient potřebuje neodkladnou péči, musím rychle zajistit, aby mu byla poskytnuta. Díky účinnosti, kterou místní telemedicínské služby poskytují, jsou nyní pacienti vystaveni menšímu riziku, neboť problémy můžeme rozpoznat rychleji a odpovídajícím způsobem reagovat. To nám pomohlo vyhnout se v několika případech nejhoršímu.
„Díky účinnosti, kterou místní telemedicínské služby poskytují, jsou nyní pacienti vystaveni menšímu riziku.“
Andrea Horvat, zdravotní sestra pracující ve zdravotním středisku Koprivnicko-križevecké župy
Mirjana Hanžeković je ředitelkou zdravotního střediska Koprivnicko-križevecké župy, kde Andrea pracuje. I ona je fungováním nového telemedicínského centra Telecordis nadšena. Ohledně zpřístupnění základních zdravotnických služeb lidem ve venkovských komunitách sdílí stejný názor jako Andrea a zdůrazňuje, že se díky tomu podařilo zachránit několik pacientů.
Ptáme se jí na hlavní přínosy projektu:
Jak projekt změnil místní zdravotní péči?
MH: Pro všechny pacienty v regionu, kteří trpí kardiovaskulárními onemocněními, je velmi důležitý. Srdeční a cévní onemocnění mají v Chorvatsku na svědomí přibližně 45 % všech úmrtí. Kardiologické služby jsou v kontinentálních oblastech, jako jsou Križevci a Đurđevac, méně dostupné, takže je tam úmrtnost vyšší. Domnívám se, že telemedicínské služby, jako jsou ty, které byly nedávno zavedeny v našem zdravotním středisku, by mohly tyto statistiky změnit. Až donedávna museli pacienti cestovat do nejbližšího města, a to i kvůli jednoduchým vyšetřením, jako je holterovo monitorování EKG a krevního tlaku. Cesta do nemocnice byla někdy dlouhá až 60 km jedním směrem, a to vše na náklady pacienta. A to ještě předtím, než byly známy nálezy nebo výsledky. V lékařství je zásadní se neustále zdokonalovat, ať už v odborné přípravě, vybavení či jiném směru. Jen tak můžeme poskytovat našim pacientům tu nejlepší zdravotní péči. Zářným příkladem je právě centrum telemedicínských služeb Telecordis, neboť přináší moderní diagnostickou technologii do oblasti, kde dříve chyběla.
Jste na tento projekt hrdá?
MH: Pokud bych měla zmínit jednu věc, na kterou jsem obzvláště hrdá, tak je to fakt, že tento projekt již zachránil několik životů. Vybavení a služby nového střediska nám umožňují provádět nezbytná lékařská vyšetření rychleji a v pohodlí místního prostředí. V důsledku toho dostali pacienti v život ohrožujících situacích lékařskou péči, která jim zachránila život. Zrovna nedávno jsme u mladého pacienta zjistili neprůchodnost cévy, takže hrozilo, že by mohl dostat infarkt, pokud mu nebude okamžitě zaveden stent. Díky novému centru jsme neprůchodnost cévy odhalili a rychle zareagovali, takže mu náš zákrok zachránil život. Na možnost poskytovat tyto služby na místní úrovni jsme opravdu pyšní, neboť můžeme pečovat o velké množství pacientů bez ohledu na to, kde žijí.
„Pokud bych měla zmínit jednu věc, na kterou jsem obzvláště hrdá, tak je to fakt, že tento projekt již zachránil několik životů.“
Mirjana Hanžeković, ředitelka zdravotního střediska Koprivnicko-križevecké župy
Andrejiny a Mirjaniny zkušenosti jsou dokladem toho, jaký význam hraje odpovídající lékařská a institucionální odolnost, jakož i skutečné sociální a územní začlenění. Jsou-li dány k dispozici životně důležité zdroje, mohou z toho mít místní komunity obrovský prospěch, což se hmatatelně projeví v každodenním životě občanů. Projekt Telecordis je jedním z řady projektů realizovaných v Chorvatsku, které byly financovány z nástroje NextGenerationEU, přičemž každý z nich odpovídá cíleným oblastem vnitrostátního zájmu a specifickým regionálním potřebám. V případě zdravotního střediska Koprivnicko-križevecké župy se ukázalo, že přidělení těchto zdrojů může zajistit spravedlivější přístup k poskytování základních služeb a lépe vybavit odlehlé oblasti, aby mohly čelit současným i budoucím výzvám.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 2. února 2024
- Autor /Autorka
- Generální ředitelství pro komunikaci
- Location
- Chorvatsko