Przejdź do treści głównej
NextGenerationEU
  • Artykuł prasowy
  • 20 lutego 2025
  • Luksemburg
  • Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej
  • Czas na przeczytanie: 3 min

Odpocznij i naładuj baterie: stacje dla pojazdów elektrycznych w Luksemburgu

Dzięki ukierunkowanym inwestycjom finansowanym z NextGenerationEU w całej Europie rozpoczęto różne projekty mające pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy i zieloną transformację. Wszystkie one, niezależnie od skali i zakresu, mają służyć obywatelom, zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na czystsze technologie i wspierać bardziej zrównoważony styl życia. Punkty ładowania pojazdów elektrycznych zainstalowane na terenie ośrodka Europacamping, położonego obok rezerwatu przyrody Nommerlayen w Luksemburgu, są częścią ogólnokrajowej inicjatywy, w którą zainwestowano 30,5 mln euro. To tylko jeden z przykładów na to, że drobne zmiany mogą mieć duże znaczenie. 

Kemping powstał w 1973 r. w pobliżu miejscowości Nommern w kantonie Mersch. Bliskość lasów i zieleni sprawia, że okresie urlopowym chętnie odwiedzają go rodziny z dziećmi. Oferuje wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego ośrodka wypoczynkowego, od domków kempingowych i pola namiotowego po place zabaw i baseny. Do niedawna właściciele samochodów elektrycznych nie mogli jednak ładować baterii na jego terenie. Ta sytuacja zmieniła się w 2023 r., kiedy kierownictwo ośrodka postanowiło zainstalować nowoczesne stacje ładowania. Dzięki nim turyści mogą doładować auto w dowolnej chwili.  

Aby dowiedzieć się więcej o tym projekcie, porozmawialiśmy z Eline Buehre i Richardem Miny, którzy zarządzają kempingiem: 

Co skłoniło Państwa do zainstalowania punktów ładowania?  

EB: W ostatnim czasie w Luksemburgu coraz więcej osób korzysta z pojazdów elektrycznych. Zauważyliśmy, że z roku na rok liczba elektryków na naszym parkingu znacznie wzrosła. Nasz kemping leży wśród zieleni, w otoczeniu natury, co sprawia, że sprawy środowiskowe są nam bliskie. Z czasem doszliśmy do wniosku, że instalacja ładowarek ułatwiłaby życie naszym klientom, a nam samym dałaby szansę, by zrobić coś dla środowiska. Dzięki temu, że zainstalowaliśmy je kilka lat temu, oferujemy turystom większą wygodę i szerszy zakres usług.  

RM: Rząd oferuje przedsiębiorstwom takim jak nasze pomoc finansową na instalację punktów ładowania. To pomogło nam w pokonaniu najważniejszej przeszkody, czyli finansowej, bo takie urządzenia są bardzo drogie. W ostatecznym rozrachunku jest to kolejna rzecz, która nas wyróżnia na tle konkurencji. Pomaga nam zapewnić naszym gościom lepsze warunki pobytu oraz świadczy o naszej dbałości o ekologię. Zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści przynosi środowisku i przyrodzie czysta mobilność. Mają one zasadnicze znaczenie dla naszej działalności – oferujemy przecież odpoczynek na łonie natury. Jednocześnie stacje ładowania poprawiają nasz wizerunek, ponieważ klienci widzą, że wspieramy czystsze technologie. 

„Pomoc finansowa na instalację punktów ładowania [...] pomogła nam w pokonaniu najważniejszej przeszkody [...], bo takie urządzenia są bardzo drogie”.  

– Richard Miny, kierownik kempingu Europacamping 

Czy rozwiązanie ma jeszcze inne zalety? 

EB: Myślę, że główną zaletą są wygoda i ochrona środowiska, a dotacja pomogła nam to osiągnąć. Zgadzam się z Richardem, że stacje ładowania poprawiają nasz wizerunek. Jesteśmy dumni z tego, że oferujemy taką usługę. Informujemy o niej na naszej stronie internetowej. Przeglądając tę stronę, potencjalni goście naszego kempingu, którzy korzystają z aut elektrycznych, szybko odkryją, że stacje ładowania są tylko jednym z wielu oferowanych przez nas udogodnień.  

RM: Chcieliśmy lepiej zarządzać naszym zużyciem energii i instalacja stacji ładowania pojazdów była jednym z pomysłów. Od czasu ich zainstalowania mamy lepszy ogląd tego, na co zużywamy energię i gdzie może dochodzić do jej strat. To sprawia, że skuteczniej kontrolujemy jej zużycie. Dzięki temu udało nam się wprowadzić dodatkowe zmiany i zmniejszyć nasze ogólne koszty zużycia energii o blisko 10 proc. rocznie.  

„Udało nam się [...] zmniejszyć nasze ogólne koszty zużycia energii o blisko 10 proc. rocznie”. 

– Richard Miny, kierownik kempingu Europacamping 

Na luksemburski plan odbudowy i zwiększania odporności finansowany z NextGenerationEU przeznaczono zaledwie 250 mln euro. Ponad 80 proc. inicjatyw dotyczy wykorzystania czystej energii i ochrony klimatu. Pomoc finansowa dla przedsiębiorstw, które chcą zainstalować punkty ładowania pojazdów elektrycznych, to jeden ze sztandarowych projektów tego planu. Przeznaczono na nią 30,5 mln euro. Inwestycja zrealizowana przez Europacamping dowodzi, że takie dotacje mają sens, a zarządzający kempingiem potwierdzają, że często tego typu pomoc wystarczy, aby zachęcić do wprowadzenia potrzebnych zmian. 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
20 lutego 2025
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej
Miejsce
Luksemburg
Location
  • Luksemburg