Põhisisu juurde
NextGenerationEU
Artikkel2. veebruar 2024Teabevahetuse peadirektoraat4 min lugemist

Kaugvõimalused: telemeditsiin Horvaatia maapiirkondades

Taasterahastuga „NextGenerationEU“ toetatakse ELi majanduse ja ühiskonna muutmist rohelisemaks, kestlikumaks ja vastupidavamaks. ELi riigid kasutavad ELi vahendeid reformideks mitmesugustes valdkondades alates transporditaristust ja sotsiaalkorteritest ning lõpetades avalike digiteenustega. Taaste- ja vastupidavusrahastu peamised prioriteedid on tervishoid, sotsiaalse ja institutsioonilise vastupanuvõime edendamine ning sotsiaalne ja territoriaalne kaasatus. Kõik need elemendid on esindatud Telecordise telemeditsiiniprojektis, mida rakendatakse Horvaatias Koprivnica-Križevci maakonnas. Rääkisime kohalike toetusesaajate Andrea Horvatiga ja Mirjana Hanžekovićiga, kes tutvustasid projekti lähemalt.

Andrea Horvat töötab õena Koprivnica-Križevci maakonna tervisekeskuses. Ta vestles meiega, et rääkida Telecordise projektist, mille raames on kohalikus esmatasandi tervishoiuasutuses loodud uus keskus, kus osutatakse telemeditsiiniteenuseid. Keskust rahastatakse Horvaatia riikliku taaste- ja vastupidavuskava kaudu, mille investeeringute väärtus on ligikaudu 690 000 eurot. Nüüd on nii kohalikel kui ka kaugematest piirkondadest pärit patsientidel võimalik läbida kardioloogia ja pulmonoloogia diagnostilisi teste kiiremini ja lihtsamalt. Andrea jaoks on see olnud taeva kingitus, kuna see on oluliselt parandanud elutähtsate meditsiiniteenuste kättesaadavust piirkonnas, kus neist oli tõsine puudus.

Varem pidid kroonilisi haigusi või veresoonkonnahaigusi põdevad patsiendid sõitma kaugele üldhaiglasse, et minna arsti vastuvõtule ja kardioloogile, kusjuures ootejärjekorrad olid alates viiest kuust või isegi pikemad. Alates Telecordise keskuse avamisest 2023. aasta juulis on ooteajad vähenenud keskmiselt kolmele nädalale. Tänu keskuse spetsiaalsetele meditsiiniseadmetele ja arvutitele on elanikele nüüd kättesaadavad paljud peamised kardioloogilised teenused, nagu EKG Holter-monitooring ja vererõhu Holter-monitooring, spiromeetria ja 12-kanaliline EKG. Arstlikke läbivaatusi saavad nüüd teha kohalikud spetsialistid, kes saadavad seejärel patsiendiandmed Telecordise süsteemi, mis koostab uuringujärgsed diagnostilised tulemused.

Rääkides Telecordise projektist, jagas Andrea innukalt oma mõtteid.

Kas oled rahul sellega, kuidas projekt on välja tulnud?

AH: Olen asjade käiguga väga rahul. Kaugemates piirkondades elavaid kardioloogiapatsiente on nüüd võimalik kiiremini ja tõhusamalt diagnoosida, ilma et neil tuleks minna Koprivnica üldhaiglasse. Maapiirkonna elanike jaoks oli uuringutele minek suur koormus, eriti eakate ja vähem liikuvate inimeste jaoks. Mõnel juhul, kui patsiendid põevad südame-veresoonkonna haigusi, peab arst iga kuue kuu tagant tegema läbivaatuse või planeerima regulaarseid vastuvõtte, et jälgida, kuidas konkreetne ravim patsiendile on mõjunud. Neile, kes elavad kaugel, tekitas sagedane edasi-tagasi reisimine märkimisväärseid logistilisi probleeme. Telemeditsiinikeskus aitab seda survet leevendada.

Milliseid muid eeliseid on keskusel lisaks sellele, et patsientidele ollakse lähemal?

AH: Lisaks mugavusele ja lühematele ooteaegadele on telemeditsiinikeskus kiirendanud diagnostikat üldisemalt. Patsiendid saavad oma diagnoosi õigeaegsemalt. Kuigi meditsiiniliste leidude tõlgendamine on arsti kohustus, vastutan õena sageli nende kontrollimise eest. Kui leian, et patsient vajab kiiresti ravi, peame tegutsema kiiresti, et ta saaks vajalikku arstiabi. Tänu kohalike telemeditsiiniteenuste tõhususele on nüüd oht patsientidele väiksem, kuna saame probleeme kiiremini tuvastada ja vastavalt reageerida. See on aidanud meil vältida halvimat rohkem kui ühel korral.

„Tänu kohalike telemeditsiiniteenuste tõhususele on nüüd oht patsientidele väiksem.“

– Andrea Horvat, Koprivnica-Križevci maakonna tervisekeskuse õde

Mirjana Hanžeković juhib Koprivnica-Križevci maakonna tervisekeskust, kus Andrea töötab. Ka temale avaldavad uue Telecordise telemeditsiinikeskuse tulemused sügavat muljet. Ta jagab Andrea seisukohti peamiste meditsiiniteenuste tagamise kohta elanikele maapiirkondades, rõhutades, et saavutatud tõhusus on päästnud patsientide elusid.

Palusime Mirjanal meile projekti eelistest rohkem rääkida.

Kuidas on projekt muutnud kohalikku tervishoidu?

MH: See on olnud väga oluline kõigile piirkonna patsientidele, kes põevad südame-veresoonkonna haigusi. Südame-veresoonkonna haigused moodustavad umbes 45 % kõigist surmajuhtumitest Horvaatias. Kardioloogiateenused on vähem kättesaadavad sellistes piirkondades nagu Križevci ja Đurđevac, seega on suremus seal kõrgem. Usun, et telemeditsiiniteenused, mis hiljuti meie tervisekeskuses kasutusele võeti, saavad neid näitajaid positiivselt mõjutada. Kuni viimase ajani pidid patsiendid ka lihtsateks uuringuteks, näiteks EKG Holter-monitooringuks või vererõhu Holter-monitooringuks sõitma lähimasse linna. Sellised sõidud võisid kummaski suunas olla kuni 60 kilomeetrit ja patsiendid pidid nende eest ise maksma. Ja uuringute tulemused saadi alles hiljem. Meditsiinis on oluline pidada sammu uuendustega, olgu see siis koolituse, seadmete või muu osas. Nii saame oma patsientidele pakkuda parimat võimalikku tervishoiuteenust. Telecordise telemeditsiinikeskus on selle ehe näide, kuna see toob kaasaegse diagnostikatehnoloogia piirkonda, kus see varem puudus.

Kas tunned projekti üle uhkust?

MH: Kui peaksin välja tooma ühe asja, siis tunnen uhkust asjaolu üle, et projekt on juba aidanud päästa mitmeid elusid. Uue keskuse seadmed ja teenused on võimaldanud meil teha vajalikke arstlikke läbivaatusi kiiremini hõlpsasti juurdepääsetavas kohalikus keskkonnas. Selle tulemusena on potentsiaalselt eluohtlikus olukorras olevad patsiendid saanud elupäästvat arstiabi. Just hiljuti tuvastasime veresoonte ummistuse noorel patsiendil, kes vajas südameinfarkti vältimiseks kiiresti stenti. Tänu uuele keskusele saime ummistuse tuvastada ja kiiresti reageerida, tagades, et patsient sai elupäästva protseduuri õigeaegselt. Võimalus pakkuda selliseid teenuseid kohapeal paneb meid uhkust tundma, sest see tähendab, et saame hoolitseda võimalikult paljude patsientide eest, olenemata nende elukohast.

„Kui peaksin välja tooma ühe asja, siis tunnen uhkust asjaolu üle, et projekt on juba aidanud päästa mitmeid elusid.“

– Mirjana Hanžeković, Koprivnica-Križevci maakonna tervisekeskuse direktor

Andrea ja Mirjana kogemus annab tunnistust sellest, kui tähtis on piisav meditsiiniline ja institutsiooniline vastupanuvõime ning tõeline sotsiaalne ja territoriaalne kaasamine. Kui elutähtsad ressursid tehakse kättesaadavaks, saavad kohalikud kogukonnad suurt kasu, millel on tuntav mõju kodanike igapäevaelule. Telecordise projekt on üks paljudest, mida rahastatakse taasterahastu „NextGenerationEU“ raames Horvaatia taaste- ja vastupidavuskava kaudu. Rahastamine on suunatud riiklikele sihtvaldkondadele ja konkreetsetele piirkondlikele vajadustele. Tänu eraldatud ressurssidele saab Koprivnica-Križevci maakonna tervisekeskus nüüd pakkuda olulisi teenuseid, parandades äärealade suutlikkust tulla toime väljakutsetega nüüd ja tulevikus.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
2. veebruar 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat