Ugrás a fő tartalomra
NextGenerationEU
Sajtócikk2024. február 2.Kommunikációs FőigazgatóságOlvasási idő: 8 perc

A távolság nem probléma: Orvosi távdiagnosztika Horvátország vidéki területein

A Next Generation EU zöldebb, fenntarthatóbb és reziliensebb gazdaságokat és társadalmakat alapoz meg. Az uniós országok számos terület modernizálására és átalakítására fordítják finanszírozási forrásaikat, a közlekedési infrastruktúrától és a szociális lakásoktól a digitalizált közszolgáltatásokig. A helyreállítási és rezilienciaépítési keret egyik sarokköve az egészségügyi, társadalmi és intézményi reziliencia, valamint a társadalmi és területi befogadás javítása. Mindezek részét képezik a horvátországi Kapronca-Kőrös megyében indított Telecordis távgyógyászati projektnek. Andrea Horvat és és Mirjana Hanžeković helyi kedvezményezettekkel beszélgettünk, akik részletesebben beszámoltak a projektről.

Andrea Horvat ápolóként dolgozik a Kapronca-Kőrös Megyei Egészségügyi Központban. Azért ültünk le vele beszélgetni, hogy megismerjük a Telecordis projekttel kapcsolatos véleményét. A projekt keretében a helyi alapellátási létesítményben új távgyógyászati szolgáltató központot hoztak létre. A Horvátország nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési tervén keresztül 690 000 euróval finanszírozott létesítmény lehetővé teszi a helyi vagy távoli területekről érkező betegek számára, hogy gyorsabban és könnyebben igénybe vehessék a kardiológiai és pulmonológiai diagnosztikai vizsgálatokat. Andrea szerint az új létesítmény csodálatos: hihetetlen mértékben javította a létfontosságú orvosi szolgáltatások elérhetőségét egy olyan régióban, ahol azok nagyon hiányoztak.

Korábban a krónikus betegségben vagy érrendszeri betegségben szenvedő betegeknek el kellett utazniuk a sokkal messzebb lévő kórházakba, hogy orvosukkal találkozhassanak, és kardiológiai vizsgálatokon vegyenek részt. A várólisták öt hónaposak vagy még hosszabbak voltak. A Telecordis távgyógyászati központnak köszönhetően a 2023. júliusi megnyitás óta átlagosan három hétre csökkent a várakozási idő. A szakorvosi és számítástechnikai eszközök beszerzése lehetővé tette, hogy a betegek lakóhelyéhez közel végezzék el az alapvető kardiológiai vizsgálatokat, a hagyományos EKG-tól és vérnyomásméréstől a spirometriáig és a 12 csatornás EKG-ig. Az orvosi vizsgálatokat most helyi szakemberek is el tudják végezni, majd a betegek adatait a Telecordis rendszeren keresztül továbbítják, amely a vizsgálat után összeállítja a diagnosztikai eredményeket

Andrea örömmel osztotta meg velünk a projekttel kapcsolatos gondolatait.

Elégedett azzal, ahogyan a projekt megvalósult?

AH: Igen, nagyon elégedett vagyok. A távoli területeken élő kardiológiai betegeket most gyorsabban és hatékonyabban lehet diagnosztizálni anélkül, hogy a kaproncai városi kórházat fel kellene keresniük. A vidéki lakosok, különösen az idősek és a kevésbé mobilisak számára komoly terhet jelentett az orvosi vizsgálat céljából történő utazás. Szív- és érrendszeri betegségek esetén az orvosnak félévente kontrollvizsgálatokat kell végeznie, vagy rendszeres találkozókat kell időzítenie, hogy figyelemmel kísérhesse, hogyan reagál a beteg egy adott gyógyszerre. A távolabbi helyeken élők számára ez a gyakori ingázás jelentős logisztikai kihívást jelentett. A távgyógyászati központ segít enyhíteni ezt a nyomást.

A betegekhez való közelség mellett milyen egyéb pozitívumokat jelent a központ?

AH: A kényelmesebb körülményeken és rövidebb várólistákon kívül a távgyógyászati központ általánosságban is felgyorsította a diagnosztikai folyamatot. A betegek gyorsabban kapnak diagnózist. Bár a leletek értelmezése orvosi feladat, ápolóként gyakran én felelek azok ellenőrzéséért. Ha úgy látom, hogy egy betegnek sürgős ellátásra van szüksége, azonnal lépnünk kell, hogy megkaphassa a szükséges kezelést. A helyi távgyógyászati szolgáltatások hatékonyságának köszönhetően a betegek jelenleg kisebb kockázatnak vannak kitéve, mivel gyorsabban azonosíthatjuk a problémákat, és ennek megfelelően tudunk reagálni. Ez már több alkalommal segített elkerülni a legrosszabbat.

„A helyi távgyógyászati szolgáltatások hatékonyságának köszönhetően a betegek jelenleg kisebb kockázatnak vannak kitéve.”

– Andrea Horvat, a Kapronca-Kőrös Megyei Egészségügyi Központ egyik ápolója

Mirjana Hanžeković annak a Kapronca-Kőrös Megyei Egészségügyi Központnak az igazgatója, ahol Andrea is dolgozik. Őt is lenyűgözik az új Telecordis távgyógyászati központ eredményei. Egyetért Andreával abban, hogy az alapvető orvosi szolgáltatásokat elérhetővé kell tenni a vidéki közösségekben élők számára, és hangsúlyozza, hogy az új rendszer annyira hatékony, hogy már több beteg életét is megmentette.

Leültünk vele beszélgetni, hogy megismerjük a projekt legfontosabb pozitív eredményeit.

Változott-e a helyi egészségügyi ellátás a projekt hatására?

MH: A projekt nagy jelentőséggel bír a régióban minden olyan beteg számára, aki szív- és érrendszeri betegségben szenved. Horvátországban az összes haláleset mintegy 45%-át szív- és érrendszeri betegségek okozzák. A kardiológiai szolgáltatások kevésbé hozzáférhetőek az olyan távolabbi területeken, mint Kőrös és Szentgyörgyvár, így a halálozási arány is magasabb. Azt gondolom, hogy az egészségügyi központunkban nemrégiben bevezetett távgyógyászati szolgáltatások javíthatnak ezeken a számokon. Egészen a közelmúltig a betegeknek még az egyszerű orvosi vizsgálatok – például egy EKG vagy vérnyomásmérés – esetén is el kellett utazniuk a legközelebbi városba. Ezek az utak irányonként akár 60 km távolságot is jelenthettek a beteg költségére, és még csak ezt követően érkeztek meg a leletek vagy eredmények. A folyamatos fejlesztés alapvető fontosságú az orvostudomány területén, legyen szó akár képzésről, akár felszerelésről, akár másról. Így biztosítjuk betegeink számára a lehető legjobb egészségügyi ellátást. Erre kiváló példa a Telecordis távgyógyászati szolgáltatási központ, amely modern diagnosztikai technológiát alkalmaz egy olyan területen, ahol az korábban hiányzott.

Büszke a projektre?

MH: Ha egy olyan dolgot kellene kiemelnem, ami miatt nagyon büszke vagyok a projektre, az az, hogy már több életet is megmentett. Az új központ berendezései és szolgáltatásai lehetővé tették számunkra, hogy gyorsabban elvégezzük a szükséges orvosi vizsgálatokat, kényelmesen elérhető helyi környezetben. Ennek eredményeként a potenciálisan életveszélyes helyzetben lévő betegek életmentő orvosi segítséget kaphattak. Nemrégiben egy fiatal betegnél találtunk érelzáródást: azonnal szüksége volt egy sztentre, hogy megelőzzük a szívrohamot. Az új központ lehetővé tette, hogy felismerjük az elakadást, és gyorsan reagáljunk, biztosítsuk, hogy időben sor kerüljön az életmentő beavatkozásra. Büszke vagyok arra, hogy ilyen szolgáltatásokat tudunk nyújtani helyben, mivel ez azt jelenti, hogy a lehető legtöbb beteget tudjuk ellátni, lakóhelytől függetlenül.

„Ha egy olyan dolgot kellene kiemelnem, ami miatt nagyon büszke vagyok a projektre, az az, hogy már több életet is megmentett.”

– Mirjana Hanžeković, a Kapronca-Kőrös Megyei Egészségügyi Központ igazgatója

Andrea és Mirjana tapasztalata bizonyítja a megfelelő orvosi és intézményi ellenálló képesség, valamint a valódi társadalmi és területi befogadás fontosságát. A létfontosságú erőforrások rendelkezésre bocsátása óriási előnyökkel járhat a helyi közösségek számára, és kézzelfogható hatást gyakorol a polgárok mindennapi életére. A Telecordis projekt egyike azon számos projektnek, amelyet Horvátország helyreállítási és rezilienciaépítési terve finanszíroz a Next Generation EU keretében. A projektek mindegyike egy-egy célzott nemzeti kiemelt területnek és a konkrét regionális igényeknek felel meg. A Kapronca-Kőrös Megyei Egészségügyi Központ esetében bebizonyosodott, hogy ez a finanszírozás méltányosabb feltételeket tud biztosítani az alapvető szolgáltatások nyújtása terén, és jobban felkészíti a távoli területeket a jelenlegi és jövőbeli kihívások kezelésére.

Leírás

Közzététel dátuma
2024. február 2.
Szerző
Kommunikációs Főigazgatóság