Przejdź do treści głównej
NextGenerationEU
  • Artykuł prasowy
  • 1 lipca 2024
  • Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej
  • Czas na przeczytanie: 3 min

Ciepły dom: wydajniejsze ogrzewanie, lepsza izolacja i wyższa jakość życia w Czechach

W całej Europie ze środków NextGenerationEU finansowane są inicjatywy na rzecz transformacji w kierunku czystej energii i trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Z unijnego pakietu mającego zachęcać do zmian Czechy przeznaczą 360 mln euro na zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Mieszkańcy bloku zarządzanego przez wspólnotę mieszkaniową SVJ Revoluční w mieście Frýdek-Místek otrzymali dofinansowanie na uszczelnienie i izolację budynku. Wreszcie mogą docenić nowoczesny standard życia. 

Ośmiopiętrowy blok mieszkalny, postawiony w połowie XX wieku, w ostatnich latach popadał w ruinę, a zmorą jego mieszkańców były nieszczelność i słaba izolacja. Dzięki kredytowi bankowemu, dofinansowaniu z NextGenerationEU i środkom zebranym w 2023 r. przez wspólnotę mieszkaniową udało się przeprowadzić renowację budynku. Anna Kamenišťáková, mieszkanka bloku, oraz Zbyněk Pětník, prezes wspólnoty mieszkaniowej, podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami. 

Czy dzięki pracom renowacyjnym poprawiła się jakość życia mieszkańców?  

Anna Kamenišťáková: Zdecydowanie tak! Bez nowej izolacji budynku zamarzlibyśmy. Zimą w mieszkaniu mieliśmy bez przerwy włączone ogrzewanie i słono za to płaciliśmy. Problemem był także brak szczelności – woda dostająca się do środka niszczyła budynek i zalewała piwnice. Po renowacji bloku mieszka się tutaj o wiele przyjemniej i zimą, i latem. 

Zbyněk Pětník: W mieszkaniu jest oczywiście wyższy komfort, ale największą zaletą są oszczędności kosztów. Wcześniej z powodu kiepskiej izolacji mieszkańcy płacili coraz wyższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ ceny w ostatnich latach poszybowały w górę. Nowa izolacja przyniosła ogromną zmianę. Sądzimy, że mieszkańcy zaoszczędzą około 20 procent na rachunkach za ogrzewanie.  

„Po renowacji bloku mieszka się tutaj o wiele przyjemniej i zimą, i latem.”  

– Anna Kamenišťáková, mieszkanka bloku. 

Czy trudno było rozpocząć projekt renowacji?  

AK: Na początku nie było łatwo, ponieważ budynkiem zarządza wspólnota mieszkaniowa i musieliśmy dojść do porozumienia. To jest ośmiopiętrowy blok, tak więc jest dużo lokatorów. Niektórzy się wahali, inni byli przeciwni, ale jak tylko zrozumieli korzyści płynące z izolacji budynku i zdali sobie sprawę ze skali zniszczeń z powodu nieszczelności, zmienili zdanie. 

ZP: Niektórych lokatorów trzeba było przekonywać. Jako prezes wspólnoty mieszkaniowej pomagałem w rozmowach i dążyłem do konsensusu. Renowacja polegała na uszczelnieniu budynku, tak aby był efektywny energetycznie, ale to jest kosztowne przedsięwzięcie. Na szczęście otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej na prace renowacyjne i obyło się bez zaciągania dużej pożyczki. Odbyliśmy wiele spotkań, na których każdy mógł wyrazić swoje zastrzeżenia. Ostatecznie udało nam się dojść do porozumienia.  

„Na szczęście otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej na prace renowacyjne i obyło się bez zaciągania dużej pożyczki.”  

– Zbyněk Pětník, prezes wspólnoty mieszkaniowej. 

Czy poza poprawą efektywności energetycznej i uszczelnieniem budynku zauważają Państwo inne pozytywne zmiany? 

AK: Jest zdecydowanie ciszej. Blok stoi przy ruchliwej ulicy, a po drugiej stronie znajduje się duży supermarket. Wcześniej w mieszkaniu słychać było ruch uliczny, ale nowe okna dobrze tłumią hałas. Poza tym blok po remoncie wygląda ładniej. Mieszkamy tu od 1983 roku i od tego czasu stan budynku się pogorszył. Przed renowacją żartowaliśmy, że wygląda on jak porzucone ptasie gniazdo. Teraz budynek wygląda schludniej. 

ZP: Pani Kamenišťáková znakomicie to podsumowała. W mieszkaniach jest teraz cieplej, wygodniej i ciszej. Budynek wygląda lepiej i ma lepsze parametry. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z efektów renowacji. 

Projekty takie jak ten realizowane są w całych Czechach. Trafnie ilustrują jedne z głównych priorytetów NextGenerationEU, tj. zwiększenie spójności społecznej i terytorialnej, poprawę warunków życia oraz przyspieszenie transformacji ekologicznej. Inteligentne i ukierunkowane inwestycje w izolację i renowację sprawiają, że bloki mieszkalne takie jak ten we Frýdku-Místku są bardziej wydajne pod względem energetycznym, zużywają mniej zasobów, a także są lepszym przykładem bardziej zrównoważonego rozwoju w przyszłości. 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 lipca 2024
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej
Location
  • Czechy