Visoje Europoje pagal priemonę „NextGenerationEU“ finansuojamos iniciatyvos, kuriomis remiamas perėjimas prie švarios energijos ir tvarus bei integracinis augimas. Įgyvendindama ES finansuojamą skatinamųjų priemonių rinkinį Čekija skiria 360 mln. EUR energijos vartojimo efektyvumui gyvenamuosiuose pastatuose didinti. Gavę finansavimą pastato atsparumui oro sąlygoms užtikrinti ir izoliacijai pagerinti, Frydek Misteko daugiabučių namų „SVJ Revoluční“ gyventojai pagaliau naudojasi iš tiesų modernaus gyvenimo privalumais.
XX a. viduryje iškilusio aštuonių aukštų pastato būklė pastaraisiais metais labai suprastėjo dėl nuolatinių nuotėkių ir prastos izoliacijos. Banko paskola, finansavimas pagal priemonę „NextGenerationEU“ ir per namų savininkų bendriją sutelkti ištekliai – visa tai 2023 m. padėjo atlikti renovaciją. Vietos gyventoja Anna Kameništakova ir namų savininkų bendrijos pirmininkas Zbynekas Petnikas pasidalijo keliomis įžvalgomis.
Ar renovacija pagerino gyventojų gyvenimo kokybę?
Anna Kameništakova: tikrai taip! Be naujos izoliacijos galiausiai būtų vis dar būtume šalę! Žiemą turėjome nuolat šildyti butą ir tai buvo labai brangu. Susirūpinimą taip pat kėlė nuotėkiai, nes tai kenkė pastatui, drėgmė pateko į rūsius. Atlikus renovaciją čia gyventi tapo maloniau tiek žiemą, tiek vasarą.
Zbynekas Petnikas: žinoma, dabar butai yra patogesni, tačiau mažesnės išlaidos – didžiausias privalumas. Dėl prastos izoliacijos gyventojų šildymo sąskaitos vis didėjo. Pastaraisiais metais išlaidos buvo smarkiai išaugusios. Naujoji izoliacija daug ką pakeitė. Manoma, kad šildymo sąskaitos gyventojams sumažės apie 20 proc.
„Atlikus renovaciją čia gyventi tapo maloniau tiek žiemą, tiek vasarą.“
– Anna Kameništakova, vietos gyventoja
Ar kilo kokių nors sunkumų, susijusių su projekto įgyvendinimu?
Anna Kameništakova: pradžia nebuvo lengva, nes pastatas yra bendroji nuosavybė ir turėjome susitarti. Daugiabutis yra aštuonių aukštų – gyventojų daug. Kai kurie iš pradžių abejojo arba prieštaravo, tačiau, supratę geresnės izoliacijos naudą ir sužinoję apie nuotėkių keliamos žalos mastą, jie sutiko.
Zbynekas Petnikas: kai kuriuos gyventojus reikėjo įtikinti. Kaip savininkų bendrijos pirmininkas, palengvinu diskusijas ir skatinu konsensusą. Po renovacijos pastatas atsparus oro sąlygoms, energija vartojama efektyviau, tačiau visa tai kainuoja. Laimei, dėl ES finansavimo renovacijai nereikėjo tokios didelės paskolos. Daug kartų susirinkome, visi išdėstė savo nuomones ir galiausiai susitarėme.
„Laimei, dėl ES finansavimo renovacijai nereikėjo tokios didelės paskolos.“
– Zbynekas Petnikas, namų savininkų bendrijos pirmininkas
Ar, be efektyvesnio energijos vartojimo ir sutvarkytos nuotėkių problemos, yra ir kitų privalumų?
Anna Kameništakova: dabar pasidarė tyliau. Mūsų namas stovi prie judrios gatvės, o kitoje gatvės pusėje – didžiulis prekybos centras. Girdėdavome eismo keliamą triukšmą, tačiau buvo įstatyti nauji langai ir dabar pas mus daug tyliau. Pastatas pagražėjo! Į savo butą atsikraustėme 1983 m. Nuo tada pastato būklė tik blogėjo. Iki renovacijos juokaudavome, kad mūsų namas primena apleistą paukščio lizdą. Dabar jis tvarkingesnis ir švaresnis.
Zbynekas Petnikas: Manau, kad p. Kameništakova jau viską pasakė. Butai dabar šiltesni, patogesni ir ramesni. Pastatas atrodo daug geriau. Viskas geriau veikia. Esame patenkinti rezultatu.
Tokie projektai, kaip „SVJ Revoluční“ renovacija, vykdomi visoje Čekijoje. Jie tinkamai parodo pagrindinius priemonės „NextGenerationEU“ prioritetus; skatina socialinę ir teritorinę įtrauktį, gerina gyvenimo sąlygas ir spartina žaliąją pertvarką. Dėl išmanių tikslinių investicijų į izoliaciją ir struktūrinius elementus tokie daugiabučiai efektyviau vartoja energiją, veikia taupiau ir yra geri tvaresnės ateities pavyzdžiai.
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2024 m. liepos 1 d.
- Autorius
- Komunikacijos generalinis direktoratas
- Location
- Čekija