Nástroj na podporu ekonomického oživení NextGenerationEU financuje po celé Evropě iniciativy, které podporují přechod na čistou energii a udržitelný inkluzivní růst. Jeho prostřednictvím Evropská unie poskytla Česku 360 milionů eur na zvýšení energetické účinnosti obytných budov. Obyvatelé domu SVJ Revoluční ve Frýdku-Místku si nyní díky získaným finančním prostředkům na rekonstrukci užívají výhody moderního bydlení.
Osmipodlažní budova, postavená v polovině 20. století, v posledních letech chátrala a kvůli špatné izolaci do ní neustále zatékalo. Díky úvěru z banky, financování z nástroje NextGenerationEU a prostředkům z fondu sdružení vlastníků jednotek byla v roce 2023 provedena rekonstrukce celého domu. Anna Kamenišťáková, místní obyvatelka, a Zbyněk Pětník, předseda SVJ, se s námi podělili o několik svých postřehů k projektu.
Zlepšila renovace domu kvalitu života obyvatel?
AK: Rozhodně! Bez nové izolace bychom v zimě opět mrzli! Během zimy jsem museli neustále vytápět na plný výkon, což nás stálo hodně peněz. Velkým problémem bylo také zatékání, jelikož průsaky vody poškozovaly budovu a promáčely sklepní prostory. Po rekonstrukci se tu žije příjemněji, jak v zimě, tak v létě.
ZP: Byty jsou teď samozřejmě pohodlnější, ale hlavní výhodou je úspora nákladů. Kvůli špatné izolaci museli obyvatelé domu platit stále vyšší částky za vytápění, protože ceny v posledních letech prudce vzrostly. Nová izolace přinesla znatelný rozdíl. Odhadujeme, že obyvatelé momentálně ušetří za topení přibližně 20 %.
„Po rekonstrukci se tu žije příjemněji, jak v zimě, tak v létě.“
– Anna Kamenišťáková, obyvatelka domu
Vyskytly se při realizaci projektu nějaké problémy?
AK: Na začátku bylo obtížné dosáhnout společné dohody, protože budova je ve spoluvlastnictví a má osm pater s mnoha obyvateli. Někteří zpočátku váhali nebo měli námitky, ale jakmile poznali výhody lepší izolace a uvědomili si rozsah škod způsobených neustálými průsaky vody, šli do toho s námi.
ZP: Některé obyvatele bylo třeba přesvědčit. Jako předseda SVJ jsem zprostředkovával komunikaci mezi členy a usiloval o dosažení shody. Rekonstrukce zajistila budově ochranu proti povětrnostním vlivům a zvýšila její energetickou účinnost, ale nebylo to zadarmo. Díky finanční podpoře z EU jsme na rekonstrukci naštěstí nepotřebovali tak velký úvěr. Po mnoha schůzkách a vyslechnutí všech obav jsme rádi, že projekt dostal zelenou.
„Díky finanční podpoře z EU jsme na rekonstrukci naštěstí nepotřebovali tak velký úvěr.“
– Zbyněk Pětník, předseda SVJ
Zaznamenali jste nějaké další výhody kromě zvýšení energetické účinnosti a odstranění úniků tepla?
AK: Ano, je tu nyní daleko větší klid. U domu je totiž rušná ulice a naproti stojí velký supermarket. Dříve bylo slyšet auta mnohem výrazněji, ale nová okna to daleko lépe tlumí. Dům také mnohem lépe vypadá. Do našeho bytu jsme se přestěhovali v roce 1983 a od té doby celý blok jen chátral. Před rekonstrukcí jsme ho menšími opravami jen záplatovali, takže vypadal jako vlaštovčí hnízdo. Nyní je celý opravený a čistý.
ZP: Myslím, že paní Kamenišťáková vše shrnula velmi výstižně. V bytech je nyní tepleji a daleko větší klid. Budova vypadá lépe a funguje lépe. Všichni jsme s výsledkem spokojeni.
Projekty, jako je rekonstrukce SVJ Revoluční, probíhají po celém Česku. Představují jednu z hlavních priorit Next Generation EU: posílení sociálního a územního začlenění, zlepšení životních podmínek a urychlení přechodu na čistou energii. Díky inteligentním a cíleným investicím do zateplení a konstrukčních prvků se bytové domy stávají energeticky účinnějšími, méně nehospodárnými a jsou ukázkou toho, jak může vypadat udržitelnější budoucnost.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 1. července 2024
- Autor /Autorka
- Generální ředitelství pro komunikaci
- Location
- Česko