W całej Europie ze środków NextGenerationEU finansowane są rozmaite projekty, m.in. na rzecz transformacji w kierunku czystej energii, cyfryzacji i wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. Unijny pakiet o wartości 800 mld euro ma zachęcać do zmian i być podstawą bardziej ekologicznego i zrównoważonego rozwoju w przyszłości. W Austrii jeden z takich programów zakłada wsparcie finansowe dla mieszkańców, którzy odchodzą od paliw kopalnych i decydują się na technologię grzewczą opartą na odnawialnych źródłach energii, np. urządzenia grzewcze oparte na biomasie, pompy ciepła lub podłączenie do systemu lokalnego ogrzewania.
Austria realizuje krajowy program wymiany systemu ogrzewania polegający na rezygnacji z oleju opałowego i gazu (raus aus Öl und Gas). Na ten cel otrzymała 159 mln euro dofinansowania z NextGenerationEU. Dzięki temu gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w całym kraju mogą wybrać bardziej wydajne i ekologiczne systemy ogrzewania. Z dotacji na ogrzewanie skorzystali m.in. Markus i Sonja Ehrnstorfer. Para mieszka w wielopokoleniowym domu położonym w historycznym regionie Salzkammergut. Markus i Sonja opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach związanych z wymianą systemu ogrzewania w domu. Otóż zrezygnowali z ogrzewania drewnem i olejem i zamontowali powietrzną pompę ciepła.
Czy łatwo było uzyskać dotację?
Markus Ehrnstorfer: Szczerze mówiąc, tak! Wszystko poszło o wiele szybciej, niż zakładaliśmy. Skontaktowaliśmy się z kilkoma dostawcami usług grzewczych, otrzymaliśmy wycenę, która spełniała próg finansowania, złożyliśmy wniosek o dotację i cały proces nabrał tempa. Lokalne władze w Bad Ischl, po zatwierdzeniu naszego wniosku, były w kontakcie z wybranym przez nas dostawcą. Z dotacji udało nam się pokryć część kosztów instalacji.
Sonja Ehrnstorfer: Wcześniej można było uzyskać dofinansowanie do montażu pompy ciepła, ale ta ostatnia dotacja była dla nas tak naprawdę decydującym argumentem. Przejrzeliśmy różne oferty. Istotne było dla nas, aby powietrzna pompa ciepła była wydajna, ponieważ w całym domu mamy grzejniki i zależało nam, aby zachować ten sam komfort ciepła co do tej pory. Otrzymaliśmy wiele informacji, które upewniły nas w tym, że to dobry wybór.
Wcześniej można było uzyskać dofinansowanie do montażu pompy ciepła, ale ta ostatnia dotacja była dla nas tak naprawdę decydującym argumentem.
– Sonja Ehrnstorfer
Oprócz dofinansowania, co Państwa skłoniło do wymiany systemu ogrzewania?
ME: Zasadniczo chcieliśmy sobie ułatwić życie. Wcześniej musieliśmy buszować po lesie w poszukiwaniu drewna na opał, co było uciążliwe i do tego mieliśmy problem z przechowywaniem zebranego drewna. Poza tym mieliśmy też na względzie środowisko naturalne. W nowym systemie ogrzewania nie używamy ani oleju opałowego, ani drewna. Nie emitujemy już dymu, a izolacyjność cieplna jest o wiele lepsza, ponieważ częściowo odnowiliśmy izolację domu.
SE: Do mnie najbardziej przemówiła łatwość obsługi i również izolacyjność cieplna. Nowy system jest bardzo łatwo ustawić. Dawniej, przed powrotem do domu, upewnialiśmy się, czy nasi dziadkowie są w domu i mogą włączyć ogrzewanie, zanim wrócimy. Poza tym zwolniło się sporo miejsca, ponieważ nie przechowujemy już oleju czy drewna na opał.
Głównymi zaletami są komfort, łatwość obsługi i czystsze powietrze.
– Markus Ehrnstorfer
Czy Państwa zdaniem cały region mógłby skorzystać na tym programie?
ME: Myślę, że gdyby więcej mieszkańców wymieniło systemy ogrzewania, poprawiłaby się jakość powietrza, głównie na obszarach zurbanizowanych, takich jak Wiedeń. Głównymi zaletami są natomiast komfort, łatwość obsługi i czystsze powietrze.
SE: System ogrzewania wymieniliśmy we wrześniu 2022 roku. Od tego czasu naprawdę czujemy różnicę. Nowy system jest bardziej wydajny i pozwala nam utrzymać ciepło w domu przez cały dzień. Myślę, że mieszkańcy naszego regionu, albo nawet spoza niego, mogliby naprawdę skorzystać na takiej zmianie. Pamiętajmy, że w naszych czasach coraz bardziej liczy się dobra klasa energetyczna budynku, tak więc dotacje to świetna zachęta.
Jednym z głównych celów NextGenerationEU jest wsparcie na rzecz zielonej transformacji. Zrozumiałe jest zatem, dlaczego Austria postanowiła przeznaczyć finansowanie w ramach programu na pomoc tym mieszkańcom, którzy decydują się na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Dzięki dostępnym dotacjom osoby takie jak Sonja i Markus korzystają z pomocy finansowej i jednocześnie bezpośrednio przyczyniają się do czystszego środowiska w przyszłości.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 17 czerwca 2024
- Autor
- Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej
- Location
- Austria