
Nástroj NextGenerationEU investuje v celé Evropě do projektů, které podporují přechod na čistou energii, digitalizaci, inkluzivní růst a další. Stimulační balíček EU ve výši 800 miliard eur představuje základ pro ekologičtější a udržitelnější budoucnost. V Rakousku je jedním z takových projektů režim podpory domácností, jehož záměrem je nahradit systémy vytápění na fosilní paliva technologií obnovitelných zdrojů, včetně ohřívačů na bázi biomasy, tepelných čerpadel a konektorů s dálkovým vytápěním.
Rakouský vnitrostátní systém přeměny vytápění („raus aus Öl und Gas“) obdržel z nástroje NextGenerationEU dodatečné finanční prostředky ve výši 159 milionů eur, které pomáhají domácnostem a podnikům přejít v celostátním měřítku na čistší a účinnější systémy vytápění. Příjemci grantu Markus a Sonja Ehrnstorferovi žijí ve vícegenerační domácnosti v historickém regionu Solná komora. Řekli nám své zkušenosti s přechodem z topného oleje a palivového dřeva na tepelné čerpadlo ze vzduchu.
Bylo získání grantu snadné?
ME: Mám-li být upřímný, tak ano! Šlo to rychleji, než jsme si mysleli. Konzultovali jsme různé poskytovatele topných systémů, obdrželi jsme cenovou nabídku, která se vešla do prahové hodnoty financování, podali jsme žádost o grant a věci se daly do pohybu. Jakmile byla žádost podána a schválena, začaly místní orgány v Bad Ischl spolupracovat s firmou, kterou jsme si vybrali, a dotace pokryla část celkových nákladů na instalaci.
SE: Určitá finanční pomoc na instalaci tepelných čerpadel se poskytovala i v minulosti, ale podmínky tohoto posledního grantu nás definitivně přesvědčily. Při shánění informací jsme se ptali, zda tepelná čerpadla ze vzduchu fungují efektivně, neboť máme radiátory v celém domě a chtěli jsme, aby bylo v domě stejně teplo jako předtím. Získané informace nás uklidnili.
„Určitá finanční pomoc na instalaci tepelných čerpadel se poskytovala i v minulosti, ale podmínky tohoto posledního grantu nás definitivně přesvědčily.“
– Sonja Ehrnstorferová, místní obyvatelka
Co vás kromě finanční pomoci přimělo k této změně?
ME: V podstatě jsme si chtěli usnadnit život. Předtím jsme museli jezdit do lesa pro palivové dřevo, se kterým byla práce a muselo se někde uskladnit. Svou roli sehrály i environmentální aspekty. Nový systém nespaluje ani olej ani dřevo. Z našeho domu již nestoupá kouř a teplo se v něm drží daleko déle, neboť jsme částečně udělali novou izolaci.
SE: I pro mě byly nejpádnějšími argumenty snadná obsluha a zadržování tepla. Nový systém se velmi snadno reguluje. Dříve jsme museli před příchodem domů kontaktovat prarodiče, jestli jsou již doma a mohou tam zatopit předtím, než se vrátíme. A vzhledem k tomu, že už nemusíme skladovat topný olej ani palivové dřevo, získali jsme prostory navíc.
„Hlavními přínosy jsou komfort, pohodlí a pocit, že děláme něco pro životní prostředí.“
– Markus Ehrnstorfer, místní obyvatel
Domníváte se, že by z tohoto režimu mohl mít prospěch region jako celek?
ME: Pokud by systém vytápění změnilo více lidí, odrazilo by to podle mě na kvalitě ovzduší. Zejména v městských oblastech, jako je Vídeň. Hlavními přínosy jsou komfort, pohodlí a pocit, že děláme něco pro životní prostředí.
SE: Systém vytápění jsme změnili v září 2022. Od té doby skutečně pociťujeme ten rozdíl. Jedná se o účinnější způsob, jak udržet teplo v domě po celý den, a myslím si, že by to ocenili lidé v našem regionu i dále. Nezapomeňme, že dobré hodnocení energetické náročnosti domů je dnes stále důležitější, takže pomoc v podobě grantu byla velkou motivací.
Podpora ekologické transformace patří mezi hlavní cíle nástroje NextGenerationEU, a proto je pochopitelné, že se Rakousko rozhodlo využít finanční prostředky z tohoto nástroje na pomoc občanům při přechodu na čistší energii. Díky dostupným dotacím mohou lidé jako Markus a Sonja čerpat vítanou finanční pomoc a zároveň přímo přispívat k čistší budoucnosti pro nás všechny.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 17. června 2024
- Autor /Autorka
- Generální ředitelství pro komunikaci
- Location
- Rakousko