Motivem ke zřízení nástroje NextGenerationEU bylo pomoci napravit hospodářské a sociální škody způsobené pandemií covidu-19. Evropská unie vytváří prostřednictvím investičních projektů, které financuje, plán pro ekologičtější, digitálnější a odolnější budoucnost.
Ústředním prvkem tohoto rozsáhlého stimulačního balíčku – dosud největšího objemu financování v Evropě – je Nástroj pro oživení a odolnost, jehož prostřednictvím je většina finančních prostředků přidělována ve formě půjček a grantů.
Finanční prostředky přidělené prostřednictvím nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost
Všechny země EU si sestavily své komplexní plány pro oživení a odolnost, jejichž účelem je přidělit finanční prostředky z nástroje NextGenerationEU na jejich specifické potřeby. Tyto prostředky jsou směrovány do široké škály investičních projektů a iniciativ, z nichž mnohé již byly dokončeny.
Od trajektů se solárním pohonem ve venkovských částech Chorvatska až po modernizovanou cyklistickou infrastrukturu v severní Belgii přináší dnes nástroj NextGenerationEU pozitivní změny a vytváří základy pro udržitelnější budoucnost v šesti hlavních oblastech zájmu:
- Ekologická transformace
- Digitální transformace
- Sociální a územní soudržnost
- Politiky pro příští generaci
- Inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění
- Zdravotnictví a hospodářská, sociální a institucionální odolnost
Investice do těchto oblastí vytvářejí pracovní místa a stimulují růst v kritických odvětvích hospodářství zaměřených na budoucnost. Pomohou vybudovat digitálnější Evropu a zároveň podpoří přechod k čistším zdrojům energie, čímž vytyčí cestu ke klimatické neutralitě v roce 2050.
Pokrok každé země lze najít ve srovnávacím přehledu ukazatelů oživení a odolnosti a zjistit tak, jaké projekty jsou financovány v jednotlivých členských státech. Konkrétní podrobnosti o projektech ve vašem regionu najdete v interaktivní mapě níže:
Mapa slouží výhradně k informačním účelům. Není vyčerpávající databází projektů podporovaných z Nástroje pro oživení a odolnost. Nezobrazuje rozdělení projektů financovaných z Nástroje na podporu oživení a odolnosti v celé Evropské unii, tedy ani mezi různými zeměpisnými oblastmi, ani odvětvími v rámci členských států. Částky finančních prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost na jednotlivá opatření vycházejí z počátečních odhadů nákladů zahrnutých v plánech pro oživení a odolnost.
Kromě toho není prezentací projektů dotčeno jejich budoucí posouzení ze strany Komise, pokud jde o ověření uspokojivého plnění milníků a cílů podle nařízení (EU) 2021/241, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost.
NextGenerationEU v praxi
Od února 2024 Evropská komise přímo spolupracuje se svými zastoupeními v několika zemích EU, aby prostřednictvím komunikačních kampaní na místní úrovni vyzdvihla dopad lokálních projektů financovaných z NextGenerationEU. Cílem těchto místních kampaní je navazovat přímý kontakt s občany a těmi, kterým projekty přinesly užitek, a využít různé možnosti k předvedení inovací a infrastruktury zaměřených na budoucnost, které jsou vytvářeny na domácím trhu s pomocí NextGenerationEU.
NextGenerationEU projects
With an €11 million funding contribution made through NextGenerationEU, Latvia has launched a comprehensive initiative to distribute laptops to schools nationwide. The project is one of the country’s flagship efforts to help bridge the digital divide.
Komplex bytů s pečovatelskou službou Žarova ve slovinském Velenje, spolufinancovaný z programu NextGenerationEU, nabízí seniorům bezpečné a nezávislé bydlení v jejich vlastní komunitě a je příkladem inovativních řešení sociální péče o stárnoucí obyvatele.
Česko v rámci svých celostátních priorit investuje 360 milionů eur získaných z nástroje NextGenerationEU do zlepšení energetické účinnosti bytového fondu. Obyvatelé bytového domu ve Frýdku-Místku již nyní pociťují výhody tohoto projektu na vlastní kůži.