
Taasterahastu „NextGenerationEU“ kaudu on Belgia välja töötanud ulatusliku taaste- ja vastupidavuskava, mille maht laenude ja toetustena on ligikaudu 5,2 miljardit eurot. Need vahendid on investeeritud mitmesugustesse projektidesse, mille eesmärk on edendada kaasavat majanduskasvu, parandada sotsiaalset ühtekuuluvust ja tugevdada institutsioonilist vastupanuvõimet. Kava ambitsioonikate algatuste hulgas on 6 miljoni euro suurune programm lapsehoiuasutuste ehitamiseks ja renoveerimiseks prantsuskeelses Vallooni piirkonnas. Eesmärk on pakkuda 2026. aasta märtsiks lastesõimedes ja lapsehoiuasutustes imikutele ja väikelastele rohkem kui 1700 lisakohta.
Cara Grün on Verviersi linna lähedal elav noor ema, kellel on kaheaastane poeg. Tema laps käib 2024. aasta mais Stembertis avatud lastesõimes Les Ploquettes, mis ehitati rohkem kui 1,2 miljoni euro eest. 80% sellest rahast saadi taasterahastust „NextGenerationEU“. Grün kiidab päevahoiuasutust, tänu millele sai ta tööd otsida ja püüelda oma ametialaste eesmärkide poole, teades, et tema lapse eest hoolitsetakse sealsamas lähedal hästi. Projekt on Stemberti lapsehoiuasutuse direktori Sabine Lejeune’i ning alushariduse ja lapsehoiu eest vastutava Verviersi linnavolikogu liikme Cécile Ozeri jaoks uhkuse allikas.
Rääkisime kõigi kolme naisega, et kuulda nende arvamusi seoses selle uue lastesõimega.
Kas lastesõimel on olnud suur mõju?
CG: Kindlasti on sellel olnud suur mõju minu elule. Meie piirkonnas on väga keeruline lapsehoiukohta leida. Enne Les Ploquettes’i esitasin avalduse neljale või viiele lastesõimele, kuid kõik need olid juba täis. Kui kuulsin uuest lastesõimest, panin meid kohe kirja. See on olnud väga kasulik väikelastega vanematele, kes elavad Verviersis ja selle ümbruses. Tänu sellele olen saanud naasta tööle, teades, et mu väikese poisi eest hoolitsetakse kodu lähedal hästi. Ka temale meeldib seal käia. Töötajad on tähelepanelikud ja professionaalsed ning võtavad arvesse iga lapse vajadusi.
SL: Sellel on olnud suur mõju mitmel viisil. 49 täiendavat sõimekohta on olnud mitme kohaliku perekonna jaoks suur kingitus. Enne lastesõime avamist olid paljud leibkonnad ootenimekirjades ning neil puudus kindel teadmine selle kohta, kas nad saavad lõpuks sõimekoha või mitte. Võimalus pakkuda neile vajalikke lapsehoiuteenuseid tegi meile suurt heameelt. Ka ruumid on sisustatud tipptasemel, et rahuldada täielikult kohalike laste ja töötajate vajadusi. Lastesõime on praegu värvatud umbes 15 inimest, kellel on väga hea meel töötada sellises kaasaegses ja hästi kavandatud keskkonnas.
CO: Mõju on olnud märkimisväärne. Töölkäivate vanemate jaoks tähendab lapse kohalikku lastesõime panemine seda, et nad saavad jätkata töötamist ja rahateenimist, kuid neil on ka meelerahu. Lapsehoiuvõimaluse puudumine ei tohiks olla takistuseks karjäärile või ametialastele püüdlustele. Lõppkokkuvõttes usaldavad inimesed Les Ploquettes’i sarnaste asutuste hoolde oma kõige kallima – oma lapse. Kuid selliste võimalusteta ei saa vanemad lihtsalt koolitustel osaleda, oma oskusi täiendada ega töötada, millel on ilmsed tagajärjed nende perekonnale ja kohalikule kogukonnale.
„Minu arvates on julgustav, et sellistele projektidele eraldatakse rahalisi vahendeid. See on just täpselt selline toetus, mida lapsi kasvatavad vanemad vajavad ka oma tööelu jätkamiseks.“
– Cara Grün, kohalik elanik ja töötav ema
Kas ELil oli projektis oluline roll?
CG: Ma arvan küll. Kuni viimase ajani ei olnud piirkonnas lihtsalt piisavalt lastesõimesid ega olemasolevates vabu kohti. Olen aru saanud, et ELi ja valitsuse rahalised vahendid üheskoos võimaldasid uue lastesõime ehitada. Minu kui kohaliku elaniku arvates on julgustav, et sellistele projektidele eraldatakse rahalisi vahendeid. See on just täpselt selline toetus, mida lapsi kasvatavad vanemad vajavad ka oma tööelu jätkamiseks.
SL: Taasterahastu „NextGenerationEU“ kaudu oli ELil oluline roll uue lastesõime ehituse rahastamisel. Projekti maksumus oli kokku rohkem kui 1,2 miljonit eurot, millest 80% tuli otse ELilt. Lihtsalt öeldes: ilma ELi toetuseta ei oleks see praeguses olukorras võimalik olnud.
CO: Kindlasti! Kogu see algatus sai võimalikuks tänu ELi rahastamisele. Kuna tööelu on muutunud üha olulisemaks, on lapsehoid muutunud üha pakilisemaks vajaduseks. Seetõttu on rahastamisabi eriti oluline. Oleme teadlikud vajadusest pakkuda paremaid sotsiaalteenuseid nii lapsevanematele kui ka teistele inimestele. Kahjuks võib mõnikord olla raske rahalisi vahendeid hankida, nii et ELi toetus sellistele projektidele on tõepoolest väga teretulnud.
„Ilma ELi toetuseta ei oleks see võimalik olnud.“
– Sabine Lejeune, Stemberti lapsehoiuasutuse direktor
Cara lugu ei ole ainulaadne. Nagu Cécile märgib, seisavad vanemad tänapäeval silmitsi kasvava survega teha lapsi kasvatades ka karjääri ning lapsehoiuteenused ei pruugi kättesaadavad olla. Lastesõim Les Ploquettes Stembertis on hea näide sellest, kuidas õiged teenused saavad selliseid probleeme leevendada. Kohalikele peredele 49 lisakohta pakkudes on see üks paljudest edulugudest, mis on tänu taasterahastu „NextGenerationEU“ poolsele rahastamisele võimalikuks saanud. Belgia otsus eraldada sellistele projektidele oma taaste- ja vastupidavuskava raames 6 miljonit eurot näitab riigi kavatsust ehitada üles õiglasem ja sidusam ühiskond.
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 24. märts 2025
- Autor
- Teabevahetuse peadirektoraat
- Location
- Belgia