
Чрез инструмента за финансиране NextGenerationEU Италия получи малко над 194 милиарда евро под формата на заеми и безвъзмездни средства, което доведе до амбициозен и широкообхватен план за възстановяване и устойчивост(ПВУ.) Тези средства бяха инвестирани, наред с другото, в проекти, които имат за цел да се подобри социалното и териториалното сближаване, да се постигне устойчив растеж и да се повиши институционалната устойчивост. 500 000 000 евро са отпуснати за проект, чиято цел е укрепване на „моделите на автономност на хората с увреждания“. Лучия, която има синдром на Даун и живее в Рим, е сред възползвалите се от схемата.
В рамките на инициативата Лучия живее в апартамент, който е собственост на град Рим. Заедно с други участници, които имат различни видове специални нужди, тя пребивава в различни жилища, осигурени от община Витиния, на около 25 минути от столицата. Проектът предлага на участниците възможност да живеят без да зависят от други хора, като всеки апартамент е адаптиран, за да отговаря на техните специфични изисквания. В някои случаи това означава премахване или коригиране на архитектурни характеристики или препятствия. В други случаи са добавени автоматизирани помощни средства, които улесняват ежедневието на обитателите.
За да научим повече, разговаряхме с Паола Сиино, технически служител в град Рим, която е сред отговарящите за изпълнението на проекта „Независим живот“:
Каква е целта на проекта?
Паола Сиино: Проектът на Рим „Независим живот“ е един от поредицата проекти, започнати с помощта на правителствено и европейско финансиране в цялата страна. Тяхната споделена цел е повишаване на автономността на хората с увреждания. Чрез обновяване и адаптиране на пространствата, от една страна, и предоставяне на решения и обучение в областта на ИКТ, от друга страна, искаме да улесним първите стъпки на участниците в проекта към независимост. Общата цел е до края на март 2026 г. да се подпомогнат най-малко 5000 лица с увреждания в цяла Италия.
„Проектът на Рим „Независим живот“ е един от поредицата проекти, започнати с помощта на правителствено и европейско финансиране в цялата страна“.
– Паола Сиино, технически служител в град Рим
Значи инициативата не е насочена единствено към жилищното настаняване?
Паола Сиино: Не, повишаването на уменията на участниците също е основен компонент, като по-специално се обръща внимание на цифровите умения. В крайна сметка искаме да засилим автономността на участниците във всеки смисъл на думата, като двата основни стълба са жилищата и уменията. Програмите за обучение ще им позволят да се възползват от възможности за професионална реализация и допълнително образование, което би трябвало да доведе до работа и доходи. В този смисъл подобряването на уменията на участниците ще спомогне да се гарантира тяхната дългосрочна автономност извън жилищното настаняване.
„Общата цел е до края на март 2026 г. да се подпомогнат най-малко 5000 лица с увреждания в цяла Италия.“
– Паола Сиино, технически служител в град Рим
Успешен ли е проектът?
Паола Сиино: Мисля, че да. Много сме доволни от резултатите до момента, но предстои още работа. Започнахме с Casa Vitinia през 2022 г., като превърнахме голямо жилище в два апартамента за настаняване на 12 души. Осигурихме достъп до програми за обучение, за да могат участниците да реализират своите амбиции в областта на образованието. Този пример бе последван от много проекти в цяла Италия. Хората с увреждания са изправени пред безброй пречки в ежедневието си, така че подобни схеми са от много голямо значение. Те предлагат път към по-автономен и по-удовлетворяващ начин на живот. Финансирането от страна на правителството и ЕС е от жизненоважно значение, за да се постигне това.
Както казва Паола, проектът на Рим „Независим живот“ е една от множество подобни инициативи, започнати с помощта на финансиране по линия на NextGenerationEU. Тези проекти, които са част от по-широкомащабно усилие за подобряване на качеството на живот и равните възможности за хората с увреждания, са важен компонент от плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на Италия. Те са пример за централната роля на приобщаването в нашия общ преход към по-справедливо бъдеще. В крайна сметка едно по-приобщаващо и по-грижливо общество е и по-сплотено; NextGenerationEU помага нещата да се променят в тази посока.
Данни
- Дата на публикуване
- 19 Mарт 2025 г.
- Автор
- Генерална дирекция „Комуникации“
- Location
- Итaлия