Přejít na hlavní obsah
NextGenerationEU
  • Zpráva
  • 19. března 2025
  • Generální ředitelství pro komunikaci
  • Odhadovaná doba čtení: 4 min

Krok správným směrem: Pomáháme osobám se zdravotním postižením získat větší nezávislost

Prostřednictvím finančního nástroje NextGenerationEU získala Itálie půjčky a granty ve výši přes 194 mld. eur, což vedlo k realizaci ambiciózního a dalekosáhlého plánu pro oživení a odolnost (RRP). Tyto prostředky byly mimo jiné investovány do projektů, které se snaží zlepšit sociální a územní soudržnost, usilovat o udržitelný růst a zvýšit institucionální odolnost. Nejméně 500 000 000 eur bylo přiděleno na projekt, jehož cílem je podpořit „modely autonomního bydlení pro osoby se zdravotním postižením“. Lucia, obyvatelka Říma s Downovým syndromem, je jednou ze těch, kdo budou mít z tohoto programu prospěch.  

V rámci této iniciativy žije Lucia v bytě, který vlastní město Řím. Spolu s dalšími účastníky programu, kteří mají různé speciální potřeby, pobývá střídavě v bytě, který jí poskytuje obec Vitinia, asi 25 minut od hlavního města. Projekt nabízí příjemcům první ochutnávku samostatného bydlení, přičemž každý byt byl upraven tak, aby vyhovoval specifickým požadavkům jeho nájemníků. V některých případech to znamenalo odstranění nebo úpravu architektonických prvků či překážek. V jiných byly doplněny automatizační pomůcky, které obyvatelům usnadňují každodenní život. 

Abychom se dozvěděli více, hovořili jsme s Paolou Siino, technickou pracovnicí města Říma, která patří mezi osoby odpovědné za realizaci projektu „Nezávislé bydlení“: 

Jaký je cíl projektu?  

PS: Římský projekt „Nezávislé bydlení“ je jedním z řady projektů, které byly zahájeny s pomocí státních a unijních prostředků v celé zemi. Všechny mají společný cíl, kterým je posílení samostatnosti osob se zdravotním postižením. Renovací a úpravou prostor na jedné straně a poskytováním řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií a školení na straně druhé chceme příjemcům usnadnit první kroky k samostatnosti. V celé Itálii je celkovým cílem pomoci nejméně 5 000 osobám se zdravotním postižením do konce března 2026. 

„Římský projekt „Nezávislé bydlení“ je jedním z řady projektů, které byly zahájeny s pomocí státních a unijních prostředků v celé zemi.“ 

– Paola Siino, odbor technické správy města Řím 

Iniciativa se tedy nezaměřuje pouze na bydlení? 

PS: Ne, důležitou součástí je také zvyšování dovedností příjemců, přičemž důraz je kladen zejména na digitální dovednosti. Ve finále chceme posílit samostatnost účastníků ve všech směrech, přičemž bydlení a dovednosti jsou dva klíčové pilíře. Vzdělávací programy jim nabídnou možnost profesního uplatnění a dalšího vzdělávání, což by jim mělo zajistit perspektivu získání příjmu a zaměstnání. Zlepšení dovedností tak pomůže zajistit příjemcům dlouhodobou autonomii přesahující samotné bydlení.  

„V celé Itálii je celkovým cílem pomoci nejméně 5 000 osobám se zdravotním postižením do konce března 2026.“  

– Paola Siino, odbor technické správy města Řím 

Byl projekt úspěšný? 

PS: Myslím, že ano. S dosavadními výsledky jsme velmi spokojeni, ale je před námi ještě hodně práce. S projektem „Casa Vitinia“ jsme začali v roce 2022, kdy jsme přeměnili velký obytný prostor na dva byty pro 12 osob. Zajistili jsme nabídku vzdělávacích programů, aby mohli příjemci naplnit své studijní představy. Na tento příklad navázalo mnoho projektů po celé Itálii. Osoby se zdravotním postižením se v každodenním životě potýkají s nesčetnými překážkami, takže programy, jako je tento, jsou nezbytné. Jsou cestou k samostatnějšímu a spokojenějšímu životu. Pro jejich realizaci je nezbytné financování ze strany státu a EU. 

Jak dokládá Paola, projekt „Nezávislé bydlení“, který realizuje město Řím, patří k mnoha podobným iniciativám, které byly zahájeny s pomocí finančních prostředků NextGenerationEU. Tyto projekty jsou součástí širšího úsilí o zlepšení kvality života a rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením a jsou významnou součástí italského plánu pro oživení a odolnost (RRP). Jsou příkladem ústřední role inkluzivity v našem společném přechodu ke spravedlivější budoucnosti. Inkluzivnější a solidárnější společnost je v konečném důsledku také soudržnější společností a NextGenerationEU v tomto směru velmi pomáhá. 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
19. března 2025
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci
Location
  • Itálie