
Taliansko dostalo prostredníctvom nástroja financovania NextGenerationEU o niečo viac ako 194 miliárd EUR vo forme úverov a grantov, čo viedlo k ambicióznemu a ďalekosiahlemu plánu obnovy a odolnosti. Tieto finančné prostriedky boli okrem iného investované do projektov, ktorých cieľom je zlepšiť sociálnu a územnú súdržnosť, dosiahnuť udržateľný rast a posilniť inštitucionálnu odolnosť. Najmenej 500 000 000 EUR bolo vyčlenených na projekt, ktorého cieľom je podporiť „autonómne modely pre osoby so zdravotným postihnutím“. Lucia, obyvateľka Ríma s Downovým syndrómom, patrí medzi tých, ktorým tento systém pomohol.
V rámci tejto iniciatívy žije Lucia v byte, ktorý vlastní mesto Rím. Spolu s ďalšími účastníkmi, ktorí majú rôzne druhy osobitných potrieb, striedavo býva aj v obytných priestoroch, ktoré poskytuje obec Vitinia, približne 25 minút od hlavného mesta. Projekt jeho účastníkom ponúka možnosť prvýkrát si vyskúšať nezávislé bývanie, pričom každý byt bol prispôsobený ich osobitným potrebám. V niektorých prípadoch to znamenalo odstránenie alebo úpravu architektonických prvkov alebo prekážok. V iných prípadoch boli doplnené automatizačné pomôcky, ktoré uľahčujú každodenný život ubytovaných osôb.
Aby sme sa dozvedeli viac, hovorili sme s Paolou Siiinovou, technickou referentkou mesta Rím, ktorá patrí medzi tých, ktorí sú zodpovední za realizáciu projektu „Nezávislé bývanie“:
Čo je cieľom projektu?
PS: Projekt „Nezávislé bývanie“ v Ríme je jedným zo série projektov, ktoré sa začali vďaka pomoci vlád a finančným prostriedkom z EÚ po celej krajine. Všetky projekty majú spoločný cieľ, ktorým je posilnenie samostatnosti osôb so zdravotným postihnutím. Renováciou a prispôsobením priestorov na jednej strane a poskytovaním riešení a odbornej prípravy v oblasti IKT na strane druhej chceme uľahčiť prvé kroky účastníkov smerom k nezávislosti. Celkovým cieľom je pomôcť do konca marca 2026 najmenej 5 000 osobám so zdravotným postihnutím po celom Taliansku.
„Projekt „Nezávislé bývanie“ v Ríme je jedným zo série projektov, ktoré sa začali vďaka pomoci vlád a finančným prostriedkom z EÚ po celej krajine.“
– Paola Siino, technická referentka mesta Rím
Iniciatíva sa teda nezameriava výlučne na bývanie?
PS: Nie, dôležitou zložkou je aj posilnenie zručností účastníkov s dôrazom najmä na digitálne zručnosti. V konečnom dôsledku chceme posilniť autonómiu účastníkov v každom smere, pričom dva kľúčové piliere tvorí bývanie a zručnosti. Programy odbornej prípravy im poskytnú šancu využiť pracovné príležitosti a ďalšie vzdelávanie, čo by malo viesť k získaniu príjmu a zamestnania. V tomto zmysle pomôže zlepšenie zručností účastníkov zabezpečiť ich dlhodobú autonómiu nad rámec len samotného bývania.
„Celkovým cieľom je pomôcť do konca marca 2026 najmenej 5 000 osobám so zdravotným postihnutím po celom Taliansku.“
– Paola Siino, technická referentka mesta Rím
Je projekt úspešný?
PS: Myslím si, že áno. Doterajšie výsledky nás veľmi potešili, je však potrebné urobiť viac. Začali sme projektom „Casa Vitinia“ v roku 2022, keď sme premenili veľkú budovu na dva byty, v ktorých môže bývať 12 ľudí. Poskytli sme prístup k programom odbornej prípravy, aby účastníci mohli naplniť svoje vzdelávacie ambície. Nasledovali mnohé projekty po celom Taliansku. Osoby so zdravotným postihnutím čelia nespočetným prekážkam v každodennom živote, takže takéto systémy sú nevyhnutné. Ponúkajú cestu k autonómnejšiemu a spokojnejšiemu životnému štýlu. Aby to však bolo možné, je nevyhnutné financovanie zo strany vlády a EÚ.
Ako potvrdzuje Paola, projekt „Nezávislé bývanie“, ktorý realizuje mesto Rím, patrí medzi mnohé podobné iniciatívy, ktoré sa začali vďaka financovaniu z nástroja NextGenerationEU. Takéto projekty sú súčasťou širšieho úsilia o zlepšenie kvality života a rovnosti príležitostí pre osoby so zdravotným postihnutím a významnou súčasťou talianskeho plánu obnovy a odolnosti. Sú príkladom toho, že inkluzívnosť zohráva pri našom spoločnom prechode na spravodlivejšiu budúcnosť ústrednú úlohu. V konečnom dôsledku je inkluzívnejšia a starostlivejšia spoločnosť aj súdržnejšia; a nástroj NextGenerationEU pomáha posunúť sa v tejto oblasti.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 19. marca 2025
- Autor/autorka
- Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
- Location
- Taliansko