Pāriet uz galveno saturu
NextGenerationEU
  • Raksts par jaunumiem
  • 2025. gada 19. marts
  • Komunikācijas ģenerāldirektorāts
  • Lasīšanas ilgums: 4 min

Projekts “Independent Living” sniedz lielāku neatkarību personām ar invaliditāti

Itālija, kas no finansēšanas instrumenta “NextGenerationEU” ir saņēmusi aizdevumus un dotācijas nedaudz vairāk nekā 194 miljardu eiro apmērā, ir izstrādājusi vērienīgu un tālejošu atveseļošanas un noturības plānu. Cita starpā šie līdzekļi ir ieguldīti projektos, kas uzlabo sociālo un teritoriālo kohēziju, sekmē ilgstpējīgu izaugsmi un palielina institucionālo noturību. 500 miljoni eiro ir atvēlēti projektam, kura mērķis ir stiprināt modeļus, kas nodrošina autonomiju personām ar invaliditāti. Labumu no šīs programmas ir guvusi arī Lučia, Romas iedzīvotāja ar Dauna sindromu.  

Lučia mitinās dzīvoklī, kas pieder Romas pilsētai. Viņa, tāpat kā citi iniciatīvas dalībnieki, kuriem ir dažādas īpašās vajadzības, patlaban dzīvo Vitīnijas pašvaldības nodrošinātā mājoklī aptuveni 25 minūšu brauciena attālumā no galvaspilsētas. Projekts atbalsta saņēmējiem sniedz iespēju izmēģināt neatkarīgu dzīvi, mitinoties viņu īpašajām vajadzībām pielāgotā dzīvoklī. Dažos gadījumos tika veikti arhitektoniski pielāgojumi vai likvidēti elementi, kas apgrūtina pārvietošanos. Citos mājokļos savukārt ir uzstādīti automatizācijas palīglīdzekļi, kas atvieglo iedzīvotāju ikdienu. 

Lai uzzinātu vairāk par šo projektu, aicinājām uz sarunu Romas pilsētas tehnisko speciālisti Paolu Sīno, kas piedalās projekta “Independent Living” īstenošanā. 

Kāds ir projekta mērķis?  

P.S.: Romā īstenotais projekts “Independent Living” ir viena no iniciatīvām, kas ar valsts un ES finansiālu atbalstu ir aizsāktas visā valstī. Tām visām ir kopīgs mērķis: uzlabot personu ar invaliditāti autonomiju. Atjaunojot un pielāgojot telpas, no vienas puses, un nodrošinot IKT risinājumus un apmācību, no otras puses, mēs vēlamies atvieglot atbalsta saņēmēju pirmos soļus ceļā uz neatkarību. Vispārējais mērķis ir līdz 2026. gada marta beigām palīdzēt vismaz 5000 personām ar invaliditāti visā Itālijā. 

“Romā īstenotais projekts “Independent Living” ir viena no iniciatīvām, kas ar valsts un ES finansiālu atbalstu ir aizsāktas visā valstī.” 

– Paola Sīno, Romas pilsētas tehniskā speciāliste 

Tātad iniciatīva nav vērsta tikai uz mājokļiem? 

P.S.: Nē, svarīgs elements ir arī atbalsta saņēmēju prasmju pilnveidošana, īpašu uzsvaru liekot uz digitālajām prasmēm. Mūsu galvenais mērķis ir palīdzēt projekta dalībniekiem uzsākt neatkarīgu dzīvi, un tam pirmām kārtām ir nepieciešams mājoklis un prasmes. Apmācības programmas piedāvās viņiem iespējas profesionālajā un tālākizglītības jomā, kas pēcāk varētu pavērt ceļu uz stabiliem ienākumiem un nodarbinātību. Atbalsta saņēmēju prasmju uzlabošana palīdzēs viņiem nodrošināt autonomiju ilgtermiņā un ne tikai attiecībā uz mājokli.  

“Vispārējais mērķis ir līdz 2026. gada marta beigām palīdzēt vismaz 5000 personām ar invaliditāti visā Itālijā.”  

– Paola Sīno, Romas pilsētas tehniskā speciāliste 

Vai projekts ir attaisnojis cerības? 

P.S.: Domāju, ka jā. Esam ļoti apmierināti ar līdzšinējiem rezultātiem, taču vēl ir daudz darāmā. Mēs sākām 2022. gadā ar ēku “Casa Vitinia”, pārveidojot lielu mājokli par diviem dzīvokļiem, kurā var izmitināt 12 cilvēkus. Atbalsta saņēmējiem tika nodrošināta piekļuve apmācības programmām, lai viņi varētu sasniegt savus mācīšanās mērķus. Šim piemēram sekoja daudzi citi projekti visā Itālijā. Personas ar invaliditāti ikdienā saskaras ar neskaitāmiem šķēršļiem, tāpēc šādas programmas ir būtiskas. Tās šiem cilvēkiem paver ceļu uz autonomāku dzīvesveidu, kas sniedz gandarījumu. Šādu iniciatīvu realizēšanā izšķirīga loma ir valsts un ES finansējumam. 

Kā apliecina Paola, projekts “Independent Living” ir viena no daudzām šāda veida iniciatīvām, kas tiek īstenotas ar finansiālu atbalstu no instrumenta “NextGenerationEU”. Šādi projekti ir būtisks Itālijas atveseļošanas un noturības plāna elements un viens veidiem, kā uzlabot dzīves kvalitāti un nodrošināt līdzvērtīgas iespējas personām ar invaliditāti. Tie apliecina iekļautības svarīgo lomu mūsu kopīgajā virzībā uz taisnīgāku nākotni. Visbeidzot, iekļaujošāka un iejūtīgāka sabiedrība ir arī saliedētāka, un instruments “NextGenerationEU” sekmē pozitīvas pārmaiņas šajā jomā. 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2025. gada 19. marts
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts
Location
  • Itāija