Ugrás a fő tartalomra
NextGenerationEU
  • Sajtócikk
  • 2025. március 19.
  • Kommunikációs Főigazgatóság
  • Olvasási idő: 5 perc

A helyes lépés: Segítség a fogyatékossággal élő személyeknek az önálló életvitel kialakításában

A NextGenerationEU finanszírozási eszközből Olaszország több mint 194 milliárd euró összegű hitelt és vissza nem térítendő támogatást kapott, melynek köszönhetően ambiciózus és nagy ívű helyreállítási és rezilienciaépítési tervet készített. Ezeket a pénzforrásokat Olaszország többek között olyan projektekre fordította, amelyek célja a társadalmi és területi kohézió javítása, a fenntartható növekedés előmozdítása és az intézményi reziliencia fokozása. 500 millió eurót különítettek el egy olyan projektre, amely a fogyatékossággal élő személyek önállóságát hivatott javítani. Lucia, egy Down-szindrómával élő római lakos egyike a program kedvezményezettjeinek.  

A kezdeményezés jóvoltából Lucia egy, a római önkormányzat tulajdonában lévő lakásban lakik. A kezdeményezés más résztvevőivel együtt – akik különböző jellegű sajátos igényekkel rendelkeznek – Lucia már egy ideje az olasz főváros központjától mintegy 25 percre eső Vitinia városnegyedben él, a helyi önkormányzat biztosította lakásokban. A projekt megkönnyíti a kedvezményezetteknek, hogy önállóan éljenek, hiszen a lakások igazodnak a szükségleteikhez. Egyes esetekben ez bizonyos építészeti elemek vagy akadályok eltávolítását vagy átalakítását jelentette. Voltak olyan lakások, amelyeket automatizált segédeszközökkel szereltek fel, megkönnyítve ezzel a lakók mindennapi életét. 

Paola Siinóval, a római önkormányzat műszaki munkatársával beszélgettünk, hogy többet tudjunk meg az „Önálló életvitel” projektről, melynek megvalósításáért többedmagával felelős. 

Mi a projekt célja?  

PS: A Róma városa által indított „Önálló életvitel” projekt egyike azoknak a kezdeményezéseknek, amelyek országszerte kormányzati és uniós finanszírozásnak köszönhetően láttak napvilágot. E projektek közös célja az, hogy növeljék a fogyatékossággal élő személyek autonómiáját. A lakóterek felújításával és átalakításával, valamint testreszabott IKT-megoldások és képzések biztosításával meg akarjuk könnyíteni a kedvezményezetteknek, hogy elinduljanak az önálló életvitel felé vezető úton. Az átfogó célunk az, hogy 2026. március végéig Olaszország-szerte legalább ötezer, fogyatékossággal élő személynek nyújtsunk segítséget. 

„A Róma városa által indított »Önálló életvitel« projekt egyike azoknak a kezdeményezéseknek, amelyek országszerte kormányzati és uniós finanszírozásnak köszönhetően láttak napvilágot.” 

Paola Siino, Róma város műszaki munkatársa 

A kezdeményezés tehát nem kizárólag a lakhatásra összpontosít? 

PS: Nem, a kedvezményezettek készségeinek fejlesztése szintén fontos cél, különös tekintettel a digitális készségekre. Végső soron minden szempontból fokozni kívánjuk a résztvevők autonómiáját, és ennek két fő pillérét a lakhatás és a kereső tevékenység jelenti. A képzési programok lehetőséget kínálnak a kedvezményezetteknek arra, hogy fejlesszék készségeiket és könnyebben elhelyezkedhessenek – azaz, hogy valamilyen foglalkozást űzve jövedelemre tegyenek szert. A lakhatásuk terén nyújtott segítség mellett tehát a kedvezményezettek készségeinek fejlesztése is hozzájárul ahhoz, hogy hosszú távon önállóak legyenek.  

„Az átfogó célunk az, hogy 2026. március végéig Olaszország-szerte legalább ötezer, fogyatékossággal élő személynek nyújtsunk segítséget.”  

Paola Siino, Róma város műszaki munkatársa 

Sikeres-e a projekt? 

PS: Úgy gondolom, hogy igen. Nagyon elégedettek vagyunk az eddigi eredményekkel, de további munkára van szükség. A Casa Vitinia projektet 2022-ben indítottuk el: egy nagy méretű lakótérből két lakást alakítottunk ki, ahol 12 ember fér el. Hozzáférést biztosítottunk képzési programokhoz, hogy a kedvezményezetteknek lehetőségük legyen tanulni, új ismereteket szerezni. Olaszország-szerte számos projekt követte ezt a példát. A fogyatékos személyek számtalan akadályba ütköznek a mindennapi életük során, ezért az általunk elindított programok elengedhetetlenek. Lehetővé teszik az érintetteknek, hogy önállóbb életet éljenek, és ezzel javuljon az életminőségük. Ennek megvalósításához nélkülözhetetlen a kormányzati és az uniós finanszírozás. 

Amint azt Paola is megerősítette, a római városi önkormányzat által indított „Önálló életvitel” projekt egyike a NextGenerationEU forrásaiból nyújtott finanszírozással indított számos hasonló kezdeményezésnek. A fogyatékossággal élő személyek életminőségének és esélyegyenlőségének javítására irányuló szélesebb körű törekvés részeként ezek a projektek Olaszország helyreállítási és rezilienciaépítési tervének jelentős részét képezik. Jól példázzák, hogy milyen fontos szerepet játszik az inkluzivitás abban, hogy közös jövőnket mindenki számára méltányosabbá tegyük. Végeredményben a befogadó és gondoskodó társadalmak egyben összetartóbbak is, és a NextGenerationEU segít abban, hogy ezen a téren előrehaladást érjünk el. 

Leírás

Közzététel dátuma
2025. március 19.
Szerző
Kommunikációs Főigazgatóság
Location
  • Olaszország