С цел насърчаване на териториалното сближаване и ускоряване на екологичния и цифровия преход NextGenerationEU предоставя така необходимата подкрепа за развитие на инфраструктурата в цяла Европа. Модернизираната железопътна гара в Домжале, Словения, е сред многото амбициозни проекти, финансирани по пакета от стимули в размер на 800 млрд. евро. Сред основните приоритети на проекта са изграждане на съоръжения, достъпни за хора с инвалидни колички, и на подлез за пешеходци.
Разположен само на 12 километра от словенската столица, град Домжале е част от район, в който живеят много хора, работещи в Любляна, но през последните години се наблюдаваше известно влошаване на железопътната линия „Камник“. Инвестиции в размер на 7,2 милиона евро по линия на NextGenerationEU дадоха възможност за техническа модернизация на гарата в Домжале и за подобряване на достъпността и безопасността. За да научим повече, разговаряхме със Зоран Рачич, който е ръководител на обекта, и с Мойка Робас, която всеки ден пътува с влак до работното си място.
Каква е връзката ви с проекта и смятате ли, че той е успешен?
ЗР: Работя за словенските железници от 38 години и помагах за координирате на логистиката и за организирането на алтернативни автобусни услуги за пътуващите до работното си място по време на ремонтните дейности. За мен най-голямото постижение на проекта е подобряването на безопасността. Хората често пресичаха коловозите пеша, но благодарение на новия подлез достъпът е по-безопасен, особено в днешното време на мобилни телефони и всякакви неща, отклоняващи вниманието.
МР: Живея в Домжале и всеки ден ходя с влака на работа. Новата гара е по-модерно и по-приятно място, но съм съгласна, че най-големите подобрения са по отношение на безопасността и достъпността. Подлезът и достъпните с инвалидна количка асансьори позволяват лесен достъп за хора с намалена подвижност, което е от ключово значение за подобряване на приобщаването.
Подлезът и достъпните с инвалидна количка асансьори позволяват лесен достъп за хора с намалена подвижност, което е от ключово значение за подобряване на приобщаването.
— Мойка Робас, местен жител
Проектът оказва ли трайно въздействие на местно равнище?
ЗР: Надявам се, че обновяването на гарата в Домжале ще насърчи отговорните лица на местно и национално равнище да работят за модернизацията на железопътни гари и на други места. Инфраструктурата е много важна за общности като нашата и цялата линия „Камник“ трябва да бъде подобрена. Такъв тип проекти носят дивиденти в дългосрочен план, защото допринасят за създаването на работни места на местно равнище и връщат младите хора в сектора.
МР: Аз също смятам, че с по-добра инфраструктура и свързаност могат да се привлекат нови инвестиции и да се създадат работни места. Това е от полза за местната общност и икономика, стимулира мобилността и прави района по-привлекателен за хората. В дългосрочен план такива проекти могат също така да допринесат за намаляване на задръстванията и за подобряване на качеството на въздуха, така че мисля, че проектът ще има положително и трайно въздействие.
Такъв тип проекти носят дивиденти в дългосрочен план, защото допринасят за създаването на работни места на местно равнище и връщат младите хора в сектора.
— Зоран Рачич, ръководител на обекта, Словенски железници
Обновяването на железопътната гара в Домжале е само един от многото проекти, осъществявани в Словения благодарение на финансирането на стойност 2,7 млрд. евро по линия на NextGenerationEU, но ефектът от него за местната общност е осезаем и значителен. С акцент върху подобряването на безопасността, достъпността и технологиите, резултатът е модерна, достъпна за всички железопътна гара, която най-накрая отговаря на потребностите на местните жители.
Данни
- Дата на публикуване
- 17 Юни 2024 г.
- Автор
- Генерална дирекция „Комуникации“
- Location
- Cлoвeния