Инструментът NextGenerationEU беше създаден, за да помогне за справяне с икономическите и социалните последствия от пандемията от COVID-19. Чрез инвестиционните проекти, които финансира, ЕС показва как може да бъде постигнато по-екологосъобразно, по-цифровизирано и по-устойчиво бъдеще.
Основният елемент на този мащабен пакет от стимули — най-големия досега в Европа — е Механизмът за възстановяване и устойчивост (МВУ), чрез който по-голямата част от финансирането се отпуска под формата на заеми и безвъзмездни средства.
Средства, предвидени в Регламента за МВУ
Всички държави от ЕС разработиха всеобхватни национални планове за възстановяване и устойчивост (ПВУ), чиято цел е финансирането по NextGenerationEU да се използва според специфичните им нужди. С тези средства се финансират разнообразни инвестиционни проекти и инициативи, много от които вече са завършени.
От проекти за захранван със слънчева енергия въжен ферибот в селските райони на Хърватия до модернизиране на велосипедната инфраструктура в Северна Белгия — NextGenerationEU стимулира положителни промени днес и допринася за полагане на основите на по-устойчиво бъдеще чрез инвестиции в шест основни приоритетни области:
- екологичен преход
- цифрова трансформация
- социално и териториално сближаване
- политики за следващото поколение
- интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж
- здравеопазване и икономическа, социална и институционална устойчивост
С инвестициите в тези области ще се създадат работни места и ще се стимулира растежът в ключови, ориентирани към бъдещето сектори на икономиката. Ще се подпомогне изграждането на по-цифровизирана Европа, като същевременно се подкрепя преходът към по-чиста енергия и се определя курсът към постигане на климатична неутралност до 2050 г.
Следете напредъка на всяка държава чрез набора от показатели за възстановяване и устойчивост и вижте обобщени данни за проектите, финансирани във всяка държава членка. Използвайте нашата интерактивна карта по-долу, за да намерите конкретна информация за проектите във вашия регион:
Картата служи изключително за информационни цели и не е изчерпателна база данни за проектите, подпомагани по Механизма за възстановяване и устойчивост. Тя не отразява разпределението на проектите, финансирани по Механизма за възстановяване и устойчивост, в рамките на Европейския съюз, нито в различни географски райони или сектори в държавите от ЕС. Показаните суми на финансирането по Механизма за възстановяване и устойчивост за мерките се основават на първоначалните оценки на разходите, включени в плановете за възстановяване и устойчивост.
Освен това представените проекти не засягат евентуалните бъдещи оценки от страна на Комисията в контекста на проверката за задоволително изпълнение на междинните и крайните цели съгласно Регламент (ЕС) 2021/241 за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост.
NextGenerationEU в действие
От февруари 2024 г. Европейската комисия си сътрудничи пряко със своите представителства в няколко държави от ЕС, за да подчертае въздействието на финансираните от NextGenerationEU проекти в местните общности чрез местни комуникационни кампании. Тези местни кампании имат за цел пряко общуване с гражданите и бенефициерите на проекти, като се използват различни канали за демонстриране на насочените към бъдещето иновации и инфраструктура, които се създават на национално равнище с помощта на NextGenerationEU.
NextGenerationEU projects
With an €11 million funding contribution made through NextGenerationEU, Latvia has launched a comprehensive initiative to distribute laptops to schools nationwide. The project is one of the country’s flagship efforts to help bridge the digital divide.
Съфинансираният по NextGenerationEU комплекс от обслужвани апартаменти Žarova във Велене, Словения, предлага на възрастните хора възможност да живеят самостоятелно в безопасност в рамките на своята общност и служи като пример за иновативни решения в областта на социалните грижи за възрастните хора.
Като част от своите национални приоритети Чехия инвестира средства в размер на 360 милиона евро по линия на NextGenerationEU, за да подобри енергийната ефективност на жилищния си фонд. Обитателите на жилищен блок във Фридек-Мистек вече усещат ползите от тази инициатива.