Přejít na hlavní obsah
NextGenerationEU
  • Zpráva
  • 17. června 2024
  • Generální ředitelství pro komunikaci
  • Odhadovaná doba čtení: 3 min

Po správné koleji: Renovovaná železniční infrastruktura ve Slovinsku

NextGenerationEU nabízí užitečnou pomoc při budování občanské vybavenosti v celé Evropě, aby se zvýšila sociální a územní soudržnost a urychlila se ekologická a digitální transformace. Modernizace železniční stanice v Domžale (Slovinsko) patří k mnoha ambiciózním projektům, které čerpají finanční prostředky ze stimulačního balíčku ve výši 800 miliard eur. Stanice byla kromě jiného uzpůsobena potřebám vozíčkářů a byl k ní vybudován bezpečný podchod pro chodce. 

Město Domžale, které se nachází pouhých 12 kilometrů od hlavního města Slovinska, je životně důležitým dopravním uzlem pro všechny, kdo dojíždějí do Lublaně za prací. V posledních letech však trať z Kamniku začala chátrat. Investice ve výši 7,2 milionu eur z nástroje NextGenerationEU nabídla příležitost k technické modernizaci stanice v Domžale a zlepšení její bezbariérovosti a bezpečnosti. Více informací jsme se dozvěděli od zaměstnance Slovinských drah Zorana Račiče a místní obyvatelky Mojcy Robasové, která trať pravidelně využívá. 

Jaký máte vztah k projektu? Jste spokojeni s jeho výsledkem?  

ZR: U Slovinských drah pracuji již 38 let a během rekonstrukce jsem pomáhal koordinovat logistiku a zajišťovat alternativní autobusovou dopravu pro lidi dojíždějící za prací. Největším přínosem tohoto projektu je podle mě zvýšení bezpečnosti. Lidé si často zkracovali cestu přecházením kolejí. Díky novému podchodu je to teď bezpečnější, zejména v době, kdy lidé kvůli sledování mobilů nevěnují pozornost tomu, co se děje kolem nich. 

MR: Bydlím v Domžale a každý den dojíždím vlakem za prací. Nová stanice je modernější a příjemnější, ale souhlasím s tím, že největším zlepšením je její větší bezpečnost a bezbariérovost. Podchod a výtahy pro vozíčkáře umožňují snadný přístup pro osoby s omezenou pohyblivostí a schopností orientace, což je důležité pro větší inkluzivnost. 

„Podchod a výtahy pro vozíčkáře umožňují snadný přístup pro osoby s omezenou pohyblivostí a schopností orientace, což je důležité pro větší inkluzivnost.“  

– Mojca Robasová, místní obyvatelka 

Má tento projekt trvalý dopad na místní komunitu? 

ZR: Doufám, že renovace stanice v Domžale povzbudí příslušné úřady na místní i celostátní úrovni, aby prosazovaly renovace dalších železničních stanic. Infrastruktura je pro komunity, jako je ta naše, velmi důležitá a modernizaci by si zasloužila celá trať do Kamnika. Z dlouhodobého hlediska se projekty, jako je tento, vyplatí, neboť vytvářejí pracovní místa v dané lokalitě a přivádějí zpět mladé lidi. 

MR: Také si myslím, že lepší infrastruktura a lepší konektivita mohou přilákat nové investice a vytvářet pracovní místa. To je přínosné pro místní komunitu a hospodářství, podporuje to mobilitu a láká lidi do této oblasti. Z dlouhodobého hlediska mohou podobné projekty rovněž pomoci snížit dopravní zácpy a zlepšit kvalitu ovzduší, a proto se domnívám, že budou mít pozitivní a trvalý dopad. 

„Z dlouhodobého hlediska se projekty, jako je tento, vyplatí, neboť vytvářejí pracovní místa v dané lokalitě a přivádějí zpět mladé lidi.“ 

– Zoran Račič, zaměstnanec Slovinských drah 

Renovace železniční stanice v Domžale je pouze jedním z mnoha projektů realizovaných ve Slovinsku díky finančním prostředkům ve výši 2,7 miliardy eur poskytnutých v rámci nástroje NextGenerationEU, ale její dopad na okolí je zřetelný a významný. Důraz na větší bezpečnost, bezbariérovost a technologie vyústil v moderní, inkluzivní vlakovou stanici, která konečně splňuje potřeby místních obyvatel.  

Podrobnosti

Datum zveřejnění
17. června 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci
Location
  • Slovinsko