A társadalmi és területi kohézió erősítése, valamint a zöld és digitális átállás felgyorsítása érdekében a NextGenerationEU fontos projekteket finanszíroz Európa-szerte, melyek érdemi javulást hoznak a helyi közösségek életében. A Szlovéniában található Domžale város vasútállomásának korszerűsítése egyike ezeknek a nagyratörő projekteknek, amelyek részére a 800 milliárd eurós uniós gazdaságélénkítő csomag forrásokat biztosít. A felújított vasútállomás akadálymentesen hozzáférhető a kerekesszékkel közlekedők számára, és biztonságos gyalogos-aluljáróval rendelkezik.
A Ljubljanától mindössze 12 kilométerre található Domžale a szlovén főváros ingázási övezetéhez tartozik, és a kamniki vasútvonalon helyezkedik el. Ez utóbbi állaga azonban az elmúlt években meglehetősen leromlott. A NextGenerationEU eszközön keresztül megvalósuló 7,2 millió euró összegű beruházás lehetőséget kínált a domžalei állomás műszaki korszerűsítésére, valamint az akadálymentesség és a biztonság javítására. A vasútállomás korszerűsítéséről Zoran Račič állomásfőnökkel és egy ingázóval, Mojca Robasszal beszélgettünk.
Milyen szerepe volt Önnek a projektben, és sikeres volt-e az?
ZR: 38 éve dolgozom a Szlovén Államvasutaknál. A felújítási munkálatok alatt a logisztikai feladatok koordinálásában és helyettesítő buszjáratok szervezésében működtem közre. Számomra a biztonság a projekt legfőbb eredménye. Korábban az emberek gyakran átmentek gyalog a vágányokon, ami a mobiltelefonok korában és a figyelem elterelésére alkalmas egyéb tényezők miatt különösen veszélyes. Az új aluljáró biztonságosabbá tette a gyalogosforgalmat az állomás területén.
MR: Domžaléban élek, és minden nap vonattal járok dolgozni. Az új állomás korszerűbb és tetszetősebb, de valóban: szerintem is a biztonság és az akadálymentesség a legfontosabb eredmény. Az aluljáró és a kerekesszékkel is használható felvonók megkönnyítik az utazást a csökkent mozgásképességű személyek számára, ami alapvető ismérve annak, hogy mennyire befogadó a társadalom, amelyben élünk.
„Az aluljáró és a kerekesszékkel is használható felvonók megkönnyítik az utazást a csökkent mozgásképességű személyek számára, ami alapvető ismérve annak, hogy mennyire befogadó a társadalom, amelyben élünk.”
– Mojca Robas, helyi lakos
Fejtett-e ki tartós hatást a projekt helyi szinten?
ZR: Remélem, hogy a domžalei vasútállomás felújítása ösztönözni fogja mind a helyi, mind az országos szintű döntéshozókat, hogy más vasútállomások korszerűsítését is szorgalmazzák. Az infrastruktúra nagyon fontos az olyan közösségek számára, mint a miénk, és az egész kamniki vasútvonal felújításra szorul. Hosszú távon ezek a projektek megtérülnek, hiszen munkahelyeket teremtenek, és elősegítik, hogy a fiatalok visszatérjenek a térségbe.
MR: Én is úgy gondolom, hogy a jobb infrastruktúra és közlekedés új beruházásokat vonzhat és munkahelyeket teremthet. Ez előnyös a helyi közösség és gazdaság számára, fokozza a mobilitást, és vonzza az embereket a térségbe. Hosszú távon az ilyen projektek csökkenthetik a forgalmi torlódásokat és javíthatják a levegőminőséget, így véleményem szerint tartós pozitív hatást fejtenek ki.
„Hosszú távon ezek a projektek megtérülnek, hiszen munkahelyeket teremtenek, és elősegítik, hogy a fiatalok visszatérjenek a térségbe.”
– Zoran Račič, állomásfőnök, a Szlovén Államvasutak munkatársa
A domžalei vasútállomás felújítása csak egyike annak a számos projektnek, amely megvalósult Szlovéniában a NextGenerationEU révén az ország rendelkezésére álló 2,7 milliárd euró összegű finanszírozás jóvoltából. A projekt helyi hatása nyilvánvaló és jelentős. A biztonság, az akadálymentesség és a technológia javítására irányuló átalakítás eredményeként egy korszerű, inkluzív vasútállomás jött létre, mely hosszú idő után végre kielégíti a helyi lakosok igényeit.
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2024. június 17.
- Szerző
- Kommunikációs Főigazgatóság
- Location
- Szlovénia