
800 miljardus eiro vērtā ES stimulu pakete NextGenerationEU finansē plaša mēroga iniciatīvas visā Eiropā. Mērķtiecīgs finansējums cita starpā dod valstīm iespēju veicināt savu ekonomiku un mobilizēt sabiedrību, paātrināt zaļo pārkārtošanos un uzlabot veselības aprūpi un institucionālo noturību. Pateicoties projektam 54,2 miljonu eiro apmērā, daudzas Austrijas pašvaldības ir nodarbinājušas simtiem medicīnas māsu.
Kopienu aprūpes projekts, kas tika uzsākts pirms diviem gadiem vēsturiskajā Zalckammergūtas reģionā, nodrošināja darbu medicīnas māsām Tanjai Gatingerei un Rebekai Šahingerei Almunsteras–Traunkirhenas apgabala pašvaldībās. Viņu uzdevums ir vietējiem iedzīvotājiem nodrošināt primāro veselības aprūpi un konsultācijas, galveno uzmanību pievēršot informētībai par veselības aprūpi un profilakses pasākumiem. Medicīnas māsas mums izklāstīja savas domas par projektu.
Kā šis projekts tika īstenots, un kāda ir jūsu loma tajā?
Tanja: “Almunsteras–Traunkirhenas pašvaldības kopīgi iesniedza pieteikumu finansējuma saņemšanai, lai nodarbinātu divas kopienas medicīnas māsas, un tas tika apstiprināts valsts līmenī. Mēs esam kvalificētas vietējās medicīnas māsas, tāpēc, protams, bijām ieinteresētas iesaistīties. Es pieteicos, ieraugot seminārā izziņoto vakanci. Rebeka pievienojās vispirms, es aptuveni divus mēnešus vēlāk.”
Rebeka: “Man bija līdzīgi. Es pieteicos kļūt par kopienas medicīnas māsu pēc Almunsteras pašvaldības darba sludinājuma. Pa īstam viss sākās 2022. gada martā, kad uzsākām iniciatīvu. Kopš tā laika mēs esam izveidojušas tīklu, kurā ir aptuveni 45 partneri reģionā, un sniedzam aprūpi 200 vietējiem pacientiem jeb “klientiem”.”
“Mēs esam izveidojušas tīklu, kurā ir aptuveni 45 partneri reģionā, un sniedzam aprūpi 200 vietējiem pacientiem,”
Rebeka Šahingere, kopienas medicīnas māsa.
Kādas ir jaunā projekta priekšrocības?
Tanja: “Priecājos, ka projektā uzmanība pievērsta informētībai un profilaksei, kā arī par to, ka varam strādāt autonomi un reaģēt uz cilvēku vajadzībām. Esam izveidojušas ciešas attiecības ar daudziem pacientiem un ieguvušas viņu uzticēšanos, jo esam ar tiem kopā ilgāku laiku. Sākumā daži bija skeptiski noskaņoti vai nesaprata projektu, bet tagad daudzi vietējie iedzīvotāji mūs vienkārši dēvē par medmāsām.”
Rebeka: “Es piekrītu. Iniciatīva ir ļāvusi mums strādāt brīvāk un ļoti praktiskā veidā izmantot mūsu kā kvalificētu medicīnas māsu zināšanas. Varam ļoti elastīgi reaģēt uz iedzīvotāju vajadzībām. Ja pamanām, ka daudziem pacientiem ir vajadzīga diabēta ārstēšana vai konsultācijas, mēs varam pielāgot savu pieeju šīm vajadzībām.”
Kas vietējiem iedzīvotājiem šķiet galvenā kopienu aprūpes priekšrocība?
Tanja: “Es domāju, ka vietējie iedzīvotāji atzinīgi vērtē to, ka sniegtā aprūpe pēc būtības ir ērti un viegli pieejama. Mēs abas strādājam pilnu laiku un esam pieejamas no pirmdienas līdz piektdienai. Piedāvājam arī vizītes vakaros un pie dažiem pacientiem dodamies uz mājām. Mēs izstrādājam individuālus aprūpes plānus, kas nozīmē, ka varam piedāvāt visaptverošāku pieeju.”
Rebeka: “Es domāju, ka daudziem cilvēkiem ir vieglāk, jo viņi mūs patiešām pazīst. Pastāv personiska saikne. Abas nākam no šī apvidus, esam uzaugušas Almunsterā–Traunkirhenā. Līdz ar to pastāv ciešāka saikne ar vietējiem iedzīvotājiem. Viņi nekavējas ar mums sazināties. Tas neliekas tik biedējoši, un starp mums pastāv sava veida kaimiņu uzticēšanās.”
“Mēs vēlamies nodrošināt, lai cilvēki būtu mundri un veseli un pēc iespējas ilgāk varētu turpināt dzīvot savās mājās,”
Tanja Gatingere, kopienas medicīnas māsa.
Kāda ir projekta lielākā ietekme?
Tanja: “Cilvēki saka, ka tas ir padarījis veselības aprūpi redzamāku un pieejamāku. Ja cilvēkiem ir veselības problēmas vai viņu aprūpētājiem vai ģimenei ir nepieciešama palīdzība, viņi var viegli sazināties ar mums. Ilgtermiņā projekta mērķis ir daļēji mazināt slogu veselības aprūpes sistēmai. Veicinot lielāku informētību un profilaktiskus pasākumus, mēs vēlamies nodrošināt, ka cilvēki joprojām ir mundri un veseli un pēc iespējas ilgāk var turpināt dzīvot savās mājās.”
Rebeka: “Es arī tā domāju. Ikvienam, kas izmanto mūsu pakalpojumus, tagad ir pieeja gan vietējo speciālistu zināšanām, gan plašākam tīklam. Mūsu sniegtie pakalpojumi ir piemērs bezmaksas, viegli pieejamai un uz vajadzībām balstītai aprūpei. Ja cilvēkiem ir kas nepieciešams vai rodas jautājumi, viņi var sazināties ar mums. Spert pirmo soli ir ļoti viegli. Veicinot veselīgāku dzīvesveidu, mēs arī mācām cilvēkiem, ka viņi paši var uzlabot savu veselību.”
Šīm investīcijām Austrija nolēma piesaistīt NextGenerationEU finansējumu, lai kopienu aprūpi padarītu par prioritāti. Finansējot šādas shēmas visā valstī, tiek uzlabota kvalitatīvas aprūpes pieejamība attālos reģionos un mazināts spiediens uz veselības aprūpes sistēmu. Galu galā tas ir viens no galvenajiem NextGenerationEU nākotnes mērķiem: veselības aprūpes un institucionālās noturības stiprināšana iedzīvotāju labā.
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2024. gada 17. jūnijs
- Autors
- Komunikācijas ģenerāldirektorāts
- Location
- Austrija