Nástroj NextGenerationEU bol zriadený s cieľom pomôcť napraviť hospodárske a sociálne škody spôsobené pandémiou COVID-19. Európska únia stanovuje prostredníctvom investičných projektov, ktoré financuje, koncepciu zelenšej, digitálnejšej a odolnejšej budúcnosti.
Ústredným prvkom tohto rozsiahleho stimulačného balíka – najväčšieho v európskej histórii – je Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, prostredníctvom ktorého sa väčšina finančných prostriedkov prideľuje vo forme úverov a grantov.
Finančné prostriedky pridelené prostredníctvom nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti
Všetky krajiny EÚ vypracovali komplexné národné plány obnovy a odolnosti, ktorých účelom je vyčleniť finančné prostriedky z nástroja NextGenerationEU na ich osobitné potreby. Tieto finančné prostriedky sú určené na rôzne investičné projekty a iniciatívy, z ktorých mnohé už boli dokončené.
Či už ide o káblové trajekty na solárny pohon na chorvátskom vidieku alebo modernizovanú cyklistickú infraštruktúru po celom severnom Belgicku, nástroj NextGenerationEU dnes stimuluje pozitívnu zmenu a kladie základy udržateľnejšej budúcnosti v šiestich hlavných oblastiach zamerania:
- zelená transformácia
- digitálna transformácia
- sociálna a územná súdržnosť
- politiky pre ďalšiu generáciu
- inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast
- zdravie a hospodárska, sociálna a inštitucionálna odolnosť
Investície do týchto oblastí vytvoria pracovné miesta a podnietia rast v kľúčových odvetviach hospodárstva zameraných na budúcnosť. Pomôžu nám vybudovať digitálnejšiu Európu a zároveň podporia prechod na čistejšiu energiu, vďaka čomu nám umožnia dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.
Pokrok každej krajiny môžete sledovať v hodnotiacej tabuľke obnovy a odolnosti, kde získate prehľad o projektoch financovaných v každom členskom štáte. Pozrite si našu interaktívnu mapu, kde nájdete podrobnosti o projektoch vo vašom regióne:
Mapa slúži výlučne na informačné účely a nie je vyčerpávajúcou databázou projektov podporovaných z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Nevyjadruje rozloženie projektov financovaných z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v rámci Európskej únie ani v jednotlivých geografických oblastiach či odvetviach v členských štátoch EÚ. Výška financovania z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti uvedená k jednotlivým opatreniam vychádza z pôvodných odhadov nákladov uvedených v plánoch obnovy a odolnosti.
Prezentáciou projektov navyše nie je dotknuté žiadne budúce posúdenie zo strany Komisie v kontexte overovania uspokojivého plnenia míľnikov a cieľov podľa nariadenia (EÚ) 2021/241, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti.
Nástroj NextGenerationEU v praxi
Od februára 2024 Európska komisia priamo spolupracuje so svojimi zastúpeniami vo viacerých krajinách EÚ, kde sa prostredníctvom miestnych komunikačných kampaní usiluje zdôrazniť prínosy projektov financovaných z nástroja NextGenerationEU pre miestne komunity. Cieľom týchto miestnych kampaní je priamo spolupracovať s občanmi a príjemcami finančných prostriedkov určených na projekty a využívať rôzne kanály na predvádzanie inovácií a infraštruktúry zameraných na budúcnosť, ktoré sa zavádzajú na vnútroštátnej úrovni s pomocou nástroja NextGenerationEU.
NextGenerationEU projects
With an €11 million funding contribution made through NextGenerationEU, Latvia has launched a comprehensive initiative to distribute laptops to schools nationwide. The project is one of the country’s flagship efforts to help bridge the digital divide.
Bytový komplex Žarova vo Velenje v Slovinsku, spolufinancovaný z nástroja NextGenerationEU, ponúka starším občanom bezpečný a nezávislý život vo vlastnej komunite a je príkladom inovatívnych riešení v oblasti sociálnej starostlivosti o obyvateľov vo vyššom veku.
Česko investuje v rámci svojich celoštátnych priorít 360 miliónov eur z nástroja NextGenerationEU na zlepšenie energetickej efektívnosti bytového fondu. Obyvatelia jedného z bytových domov vo Frýdku-Místku pocítili výhody tejto investície medzi prvými.