A Next Generation EU terv célja, hogy segítsen helyreállítani a Covid19-világjárvány által okozott gazdasági és társadalmi károkat. A terv által finanszírozott beruházási projektek révén az Európai Unió egy zöldebb, digitálisabb és reziliensebb jövőt alapoz meg.
Ennek a nagyszabású és a valaha volt legnagyobb európai finanszírozású ösztönző csomagnak a központi eleme a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF), amelyen keresztül a finanszírozás nagy részét hitelek és vissza nem térítendő támogatások formájában allokálják.
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközről szóló rendelet keretében elkülönített források
*Ez a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközről szóló rendeletben előirányzott maximális összeg.
Valamennyi uniós tagállam kidolgozta saját, átfogó nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési tervét, amely a NextGenerationEU-finanszírozást az ország sajátos szükségleteihez igazítja. A forrásokat a beruházási projektek és kezdeményezések széles körére fordítják; ezek közül sokat már meg is valósítottak.
A két horvát települést összekötő, napenergiával működő vontatott komptól az észak-belgiumi kerékpáros infrastruktúra korszerűsítéséig: a Next Generation EU olyan pozitív változásokat idéz elő, amelyekkel hat kiemelt területen alapozza meg a fenntarthatóbb jövőt. Ezek az alábbiak:
- Zöld átállás
- Digitális transzformáció
- Társadalmi és területi kohézió
- A következő generációra vonatkozó szakpolitikák
- Intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés
- Egészségügyi, valamint gazdasági, társadalmi és intézményi reziliencia
Az e területekre irányuló beruházások munkahelyeket teremtenek, és serkentik a növekedést a gazdaság kritikus, jövőorientált ágazataiban. Hozzá fognak járulni egy digitálisabb Európa kiépítéséhez, miközben támogatják a tisztább energiára való átállást és elősegítik a klímasemlegességi cél 2050-ig történő elérését.
A helyreállítási és rezilienciaépítési eredménytábla segítségével Ön is nyomon követheti az egyes országok által elért eredményeket, és betekintést nyerhet az egyes tagállamokban finanszírozott projektekbe. Az alábbi interaktív térképen megkeresheti és részletesen megismerheti az Ön régiójában zajló projekteket:
A térkép kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz által támogatott projektek kimerítő adatbázisának. Nem tükrözi a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből finanszírozott európai uniós projektek földrajzi térségek vagy szektorok szerinti megoszlását. Az intézkedések kapcsán feltüntetett RRF-finanszírozási összegek a helyreállítási és rezilienciaépítési tervekben szereplő eredeti költségbecsléseken alapulnak.
A projektek ismertetésétől függetlenül a Bizottság fenntartja magának a jogot, hogy ellenőrizze a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz létrehozásáról szóló (EU) 2021/241 rendelet szerinti mérföldkövek és célok kielégítő megvalósítását.
A Next Generation EU megvalósítása
2024 februárjától az Európai Bizottság több uniós országbeli képviseletével is közvetlenül együttműködött annak érdekében, hogy helyi kommunikációs kampányok révén kiemelje a Next Generation EU által finanszírozott projektek helyi közösségekre gyakorolt hatását. E helyi kampányok célja, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsenek a polgárokkal és a projektek kedvezményezettjeivel, és a különböző kommunikációs csatornákat minél jobban kihasználva bemutassák az egyes tagállamokban a Next Generation EU segítségével megvalósított innovációt és infrastruktúrákat.
NextGenerationEU projects
With an €11 million funding contribution made through NextGenerationEU, Latvia has launched a comprehensive initiative to distribute laptops to schools nationwide. The project is one of the country’s flagship efforts to help bridge the digital divide.
A Next Generation EU által társfinanszírozott Žarova lakáskomplexum a szlovéniai Velenje városában példaértékű innovatív szociális ellátási megoldást nyújt az időseknek, és ezzel biztosítja, hogy e korosztály tagjai a saját közösségükben maradhassanak, és ott biztonságos és önálló életet élhessenek.
Országos szintű prioritásainak részeként Csehország 360 millió eurót ruház be a Next Generation EU nyújtotta finanszírozási forrásokból, hogy javítsa lakásállománya energiahatékonyságát. Egy, Frýdek-Místek városában található lakóház lakói első kézből tapasztalhatják meg ennek a beruházásnak az előnyeit.