Taasterahastu „NextGenerationEU“ loodi selleks, et aidata korvata COVID-19 pandeemia põhjustatud majanduslikku ja sotsiaalset kahju. Euroopa Liit aitab meil oma investeerimisprojektide kaudu liikuda rohelisema, digitaalsema ja vastupidavama tuleviku poole.
Selle ulatusliku stiimulite paketi (suurim, mida on Euroopas seni rahastatud) keskmes on taaste- ja vastupidavusrahastu, mille kaudu eraldatakse suurem osa rahalistest vahenditest laenude ja toetustena.
Taaste- ja vastupidavusrahastu määruse alusel eraldatud vahendid
Kõik ELi riigid on välja töötanud põhjalikud riiklikud taaste- ja vastupidavuskavad, mille eesmärk on suunata taasterahastu „NextGenerationEU“ vahendid nende konkreetsete vajaduste rahuldamiseks. Kõnealused vahendid suunatakse mitmesugustesse investeerimisprojektidesse ja -algatustesse, millest paljud on juba lõpule viidud.
Alates päikeseenergial töötavate köispraamide projektidest Horvaatias kuni ajakohastatud jalgrattataristuni Põhja-Belgias toob taasterahastu „NextGenerationEU“ kaasa positiivseid muutusi ja paneb aluse kestlikumale tulevikule, keskendudes kuuele peamisele valdkonnale:
- Rohepööre
- Digipööre
- Sotsiaalne ja territoriaalne ühtekuuluvus
- Järgmise põlvkonna poliitika
- Arukas, kestlik ja kaasav majanduskasv
- Tervis ning majanduslik, sotsiaalne ja institutsiooniline vastupanuvõime
Investeeringud nendesse valdkondadesse loovad töökohti ja hoogustavad majanduskasvu kriitilise tähtsusega ja tulevikku suunatud majandussektorites. Need aitavad üles ehitada digitaalsema Euroopa, toetada samal ajal üleminekut puhtamale energiale ja saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus.
Vaadake iga riigi edusamme taaste- ja vastupidavusrahastu tulemustabelist ja tutvuge liikmesriikides rahastatud projektidega. Vaadake allolevat interaktiivset kaarti, et tutvuda oma piirkonna projektide üksikasjadega:
Kaart on mõeldud üksnes teavitamiseks ega ole taaste- ja vastupidavusrahastust toetatavate projektide ammendav andmebaas. See ei kajasta taaste- ja vastupidavusrahastust rahastatavate projektide jaotust Euroopa Liidus ega ELi liikmesriikide eri geograafilistes piirkondades või sektorites. Meetmete kohta esitatud taaste- ja vastupidavusrahastu vahendite summad põhinevad taaste- ja vastupidavuskavades sisalduvatel esialgsetel kuluprognoosidel.
Tutvustatud projektid ei piira komisjoni mis tahes tulevast hindamist seoses vahe-eesmärkide ja sihtide rahuldava täitmise kontrollimisega vastavalt määrusele (EL) 2021/241, millega luuakse taaste- ja vastupidavusrahastu.
Taasterahastu „NextGenerationEU“ praktikas
Alates 2024. aasta veebruarist on Euroopa Komisjon teinud otsest koostööd oma esindustega mitmes ELi riigis, et selgitada kohalike teavituskampaaniate kaudu, milline on olnud taasterahastust „NextGenerationEU“ rahastatud projektide mõju kohalikes kogukondades. Nende kohalike kampaaniate eesmärk on suhelda otse kodanike ja toetusesaajatega, kasutades mitmesuguseid kanaleid, et tutvustada taasterahastu „NextGenerationEU“ abil riigisiseselt loodavaid tulevikku suunatud uuendusi ja taristut.
NextGenerationEU projects
Sloveenias Velenjes asuv Žarova hooldekorterite kompleks, mida kaasrahastatakse taasterahastust „NextGenerationEU“, pakub eakatele turvalisemat elu ja iseseisvamalt elamise võimalusi oma kogukonnas, näidates, kui olulised on eakate jaoks uuenduslikud sotsiaalhoolekandelahendused.
Üks Tšehhi riiklikest prioriteetidest on riigi elamufondi energiatõhususe parandamine. Sellele on eraldatud 360 miljonit eurot taasterahastust „NextGenerationEU“. Frýdek-Místeki korterelamu elanikud saavad sellest vahetult kasu.
Taasterahastu „NextGenerationEU“ vahendite abil investeerib Tšehhi ligikaudu 360 miljonit eurot kliimamuutustele vastupanuvõimelistesse metsadesse kogu riigis. Sellest algatusest kasu saanud Měříni metsaühistu on teenäitajaks kestlikuma metsanduse valdkonnas.