Priemonė „NextGenerationEU“ buvo sukurta siekiant padėti atitaisyti COVID-19 pandemijos padarytą ekonominę ir socialinę žalą. Įgyvendindama savo finansuojamus investicinius projektus, Europos Sąjunga siūlo planą sukurti žalesnę, skaitmenškesnę ir atsparesnę ateitį.
Šio didelio masto skatinamųjų priemonių rinkinio – didžiausio kada nors finansuoto Europoje – pagrindas yra Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė (EGADP), pagal kurią didžioji dalis lėšų skiriama paskolų ir dotacijų forma.
Pagal EGADP reglamentą skirtos lėšos
Visos ES šalys parengė išsamius nacionalinius ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus (EGADP), pagal kuriuos priemonės „NextGenerationEU“ finansavimas galėtų būti skiriamas konkretiems jų poreikiams tenkinti. Šios lėšos skiriamos įvairiems investiciniams projektams ir iniciatyvoms, daugelis kurių jau užbaigti.
Priemonė „NextGenerationEU“ šiandien skatina teigiamus pokyčius ir sudaro sąlygas tvaresnei rytdienai (pavyzdžiui, vykdomi saulės energija varomų kabelių keltų projektai Kroatijos kaimo vietovėse ar modernizuojama dviračių infrastruktūra šiaurinėje Belgijos dalyje); šešios pagrindinės veiklos sritys yra:
- žalioji pertvarka;
- skaitmeninė pertvarka;
- socialinė ir teritorinė sanglauda;
- naujai kartai skirtos politikos priemonės;
- pažangus, tvarus ir integracinis augimas;
- sveikata ir ekonominis, socialinis bei institucinis atsparumas.
Investuojant į šias sritis bus kuriamos darbo vietos ir skatinamas ekonomikos augimas itin svarbiuose, į ateitį orientuotuose ekonomikos sektoriuose. Tai padės kurti labiau skaitmeninę Europą, nes bus sudarytos sąlygos perėjimui prie švaresnės energijos ir nustatyta kryptis iki 2050 m. užtikrinti poveikio klimatui neutralumą.
Stebėkite kiekvienos šalies pažangą ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo rezultatų suvestinėje ir daugiau sužinokite apie kiekvienoje valstybėje narėje finansuojamus projektus. Susipažinkite su toliau pateiktu interaktyviu žemėlapiu, kuriame pateikiama konkrečios informacijos apie jūsų regione vykdomus projektus:
Žemėlapis naudojamas tik informavimo tikslais ir nėra išsami pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę remiamų projektų duomenų bazė. Jame neatsispindi nei Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis finansuojamų projektų pasiskirstymas visoje Europos Sąjungoje, nei pasiskirstymas skirtingose valstybių narių geografinėse vietovėse ar sektoriuose. Priemonėms skirtos EGADP finansavimo sumos grindžiamos į ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus įtrauktomis pradinėmis išlaidų sąmatomis.
Be to, jame pristatomi projektai neturi poveikio jokiam būsimam Komisijos vertinimui, atliekamam tikrinant, ar patenkinamai pasiektos tarpinės ir siektinos reikšmės pagal Reglamentą (ES) 2021/241, kuriuo nustatoma ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė.
Priemonės „NextGenerationEU“ įgyvendinimas
Nuo 2024 m. vasario mėn., tiesiogiai bendradarbiaudama su savo atstovybėmis keliose ES šalyse, Europos Komisija vykdo komunikacijos kampanijas vietoje, kuriomis parodomas pagal priemonę „NextGenerationEU“ finansuojamų projektų poveikis vietos bendruomenėms. Šių vietos kampanijų tikslas yra užmegzti tiesioginį ryšį su piliečiais ir projektų naudos gavėjais ir įvairiais būdais informuoti apie į ateitį orientuotas inovacijas ir infrastruktūrą, kuri šalyje kuriama pagal priemonę „NextGenerationEU“.
NextGenerationEU projects
With an €11 million funding contribution made through NextGenerationEU, Latvia has launched a comprehensive initiative to distribute laptops to schools nationwide. The project is one of the country’s flagship efforts to help bridge the digital divide.
Pagal priemonę „NextGenerationEU“ bendrai finansuotas aptarnaujamų butų kompleksas „Žarova“ Velenėje (Slovėnija) vyresnio amžiaus piliečiams siūlo saugų ir savarankišką gyvenimą savo bendruomenėje ir yra novatoriškų socialinės rūpybos sprendimų vyresnio amžiaus gyventojams pavyzdys.
Įgyvendindama nacionalinius prioritetus, Čekija investuoja 360 mln. EUR pagal priemonę „NextGenerationEU“, kad padidintų būstų ūkio energijos vartojimo efektyvumą. Frydek Misteko daugiabučių namų gyventojai jau pajuto tiesioginę naudą.