Atveseļošanas instruments NextGenerationEU tika izveidots, lai palīdzētu novērst Covid-19 pandēmijas radīto ekonomisko un sociālo kaitējumu. Ar šī instrumenta finansētajiem investīciju projektiem Eiropas Savienība parāda, ka var tikt sasniegta zaļāka, digitālāka un noturīgāka nākotne.
Eiropā lielākās līdz šim finansētās atveseļošanās pasākumu paketes galvenais elements ir Atveseļošanas un noturības mehānisms (ANM), kurā lielākā daļa finansējuma tiek piešķirta aizdevumu un dotāciju veidā.
Finansējums, kas piešķirts saskaņā ar ANM regulu
Visas ES valstis ir izstrādājušas visaptverošus atveseļošanas un noturības plānus (ANP), kas paredzēti NextGenerationEU finansējuma piešķiršanai to konkrētajām vajadzībām. Šie līdzekļi tiek novirzīti dažādiem investīciju projektiem un iniciatīvām, no kurām daudzas jau ir pabeigtas.
No saules enerģijas darbinātas pārceltuves Horvātijas laukos līdz modernizētai veloceliņu infrastruktūrai Beļģijas ziemeļos, NextGenerationEU veicina pozitīvas pārmaiņas šodien un liek pamatus ilgtspējīgākai rītdienai. Šim instrumentam ir sešas prioritārās jomas:
- Zaļā pārkārtošanās
- Digitālā pārkārtošanās
- Sociālā un teritoriālā kohēzija
- Nākamajai paaudzei paredzēta politika
- Gudra, ilgtspējīga un integrējoša izaugsme
- Veselība un ekonomiskā, sociālā un institucionālā noturība
Investīcijas šajās jomās radīs darbvietas un stimulēs izaugsmi kritiskās, uz nākotni vērstās ekonomikas nozarēs. Tās palīdzēs veidot digitālāku Eiropu, vienlaikus atbalstot pāreju uz tīrāku enerģiju un panākot klimatneitralitāti līdz 2050. gadam.
Sekojiet līdzi katras valsts progresam atveseļošanas un noturības rezultātu pārskatā un uzziniet vairāk par projektiem, kas tiek finansēti katrā dalībvalstī. Ielūkojieties mūsu interaktīvajā kartē, lai iegūtu konkrētu informāciju par projektiem jūsu reģionā:
Šī karte ir paredzēta tikai informatīviem mērķiem un nav uzskatāma par izsmeļošu ANM atbalstīto projektu datubāzi. Tā neatspoguļo ANM finansēto projektu sadalījumu ne visā Eiropas Savienībā, ne dažādos dalībvalstu ģeogrāfiskajos apgabalos vai nozarēs. Norādītās ANM finansējuma summas pamatojas uz sākotnējām izmaksu aplēsēm, kas iekļautas atveseļošanas un noturības plānos.
Turklāt projektu atspoguļojums neskar turpmākos novērtējumus, ko Komisija veikusi, lai pārbaudītu, vai starpposma rādītāji un mērķrādītāji ir sasniegti apmierinoši, saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/241, ar ko izveido Atveseļošanas un noturības mehānismu.
NextGenerationEU darbībā
No 2024. gada februāra Eiropas Komisija tieši sadarbojas ar savām pārstāvniecībām vairākās ES valstīs un organizē vietējās komunikācijas kampaņas, lai uzsvērtu ES finansēto projektu ietekmi vietējās kopienās. Šo vietējo kampaņu mērķis ir nodibināt tiešu kontaktu ar iedzīvotājiem un projektu atbalsta saņēmējiem, kā arī izmantot dažādus kanālus, lai iepazīstinātu ar tādām inovācijām un infrastruktūru, kas ir vērstas uz nākotni un kas valstī tiek ieviestas ar NextGenerationEU palīdzību.
NextGenerationEU projects
Slovēnijas pilsētā Velenjē izveidotais Žarovas labiekārtoto dzīvokļu komplekss, kas līdzfinansēts no <em>NextGenerationEU</em>, piedāvā senioriem drošas un neatkarīgas dzīves apstākļus pašiem savā kopienā un ir labs piemērs, kā inovatīvi risināt vecāka gadagājuma iedzīvotāju sociālās aprūpes vajadzības.
Čehija valsts prioritāšu ietvaros investē 360 miljonus eiro no <em>NextGenerationEU</em> finansējuma sava dzīvojamā fonda energoefektivitātes uzlabošanā. Ieguvēji no šāda ieguldījuma ir arī kāda Frīdekmīstekas daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji.
Ar <em>NextGenerationEU</em> finansējuma palīdzību Čehija investē aptuveni 360 miljonus eiro klimatnoturīgos mežos visā valstī. Viens no atbalsta saņēmējiem ir Merinas kooperatīvs, kas rāda priekšzīmi ilgtspējīgākas mežsaimniecības jomā.