Направо към основното съдържание
NextGenerationEU
Новинарска статия31 Януари 2024 г.Генерална дирекция „Комуникации“Време за четене 1 мин

Леко плаване: захранван със слънчева енергия въжен ферибот в селските райони на Хърватия

NextGenerationEU помага на държавите да финансират по-екологосъобразно, по-устойчиво и все по-цифровизирано бъдеще. Въпреки че много от проектите по схемата все още са в процес на изпълнение или на преглед, някои вече са завършени и са довели до подобряване на живота на местните хора. Пример за такъв проект е наскоро замененият въжен ферибот в Крижница, Хърватия. Разговаряхме с фериботния служител Йосип Сесвечан, който ни разказа за безопасността, ефикасността и надеждността на новия плавателен съд и как въвеждането му е подобрило местната мобилност и благоприятства по-нататъшното регионално развитие. 

Село Крижница се намира до границата с Унгария, в североизточната хърватска община Питомача. То е в центъра на биосферния резерват „Мура-Драва-Дунав“ и регионалния парк „Мура-Драва“. Пешеходен мост дава възможност на жителите на Крижница да прекосяват безопасно река Драва пеша или с велосипед, но до неотдавна за преминаването на превозни средства и машини се използваше петдесетгодишен въжен ферибот. В рамките на финансирания по NextGenerationEU план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на Хърватия нов въжен ферибот, захранван със слънчева енергия, замени предишния стар и износен модел, с което бяха улеснени ежедневните пътувания на местните жители. 

Околностите на Крижница са обект на природното наследство с богата флора и фауна. Част от европейската мрежа „Натура 2000“, състояща се от зони за защита на ценни и застрашени видове, те бързо се превръщат в привлекателна туристическа дестинация. Местният интерпретативен център, открит през март 2023 г., привлича все по-голям брой посетители. Освен туризма местната икономика се основава в голяма степен на селското стопанство — семейни ферми произвеждат зеленчуци, плодове и зърнени култури. Единствената възможност за превоз на лични и товарни превозни средства, както и на селскостопански машини и стоки, е да се пресече реката с въжен ферибот.  

Старият въжен ферибот най-накрая е „пенсиониран“ миналата година, след като за първи път въведен в експлоатация през 1974 г. Поради необходимостта от непрекъснати ремонти и поддръжка той вече не може да задоволява нуждите на местната общност. Поради това, в рамките на хърватския ПВУ, община Питомача прави поръчка на задвижван със слънчева енергия плавателен съд. Стойността на инвестицията е 906 438,96 евро. Новият ферибот е въведен в експлоатация през март 2023 г и оказва незабавно въздействие върху ежедневните пътувания и качеството на живот на местните жители. Един от хората, за които промяната носи преки ползи, е служителят на община Питомача Йосип Сесвечан, който в продължение на 32 години работи на стария ферибот. Сега, той управлява новия ферибот. Разговаряхме с него, за да научим какво мисли за това. 

Как сте свързан с проекта и какво мислите за него? 

Й.С.: Свързан съм тясно с проекта. Работих на стария ферибот в продължение на 32 години и продължавам да управлявам новия заедно с четирима колеги. Освент това съм председател на местния съвет в Крижница и съм живял тук през целия си живот. Всичко се подобри след въвеждането на новия ферибот. Старият модел беше по-малък и не толкова сигурен, защото беше износен. Драва е бърза и мощна река. Нейните бързеи понякога превръщат фериботните превози в предизвикателство. При управлението на ферибота трябва да вземаме много предпазни мерки. Освен нивото на водата, трябва да внимаваме за дънери, клони и други предмети, които могат да се появят в реката и да повредят части от ферибота, ако заседнат под понтоните. Новият плавателен съд направи плаването и транспорта по-лесни и по-безопасни, което е много важно за онези от нас, които работят на ферибота или го използват ежедневно. Като фериботен служител отговарям за безопасността на пътниците и техните вещи, така че сега съм много по-спокоен и по-уверен при всяко заминаване. 

Кои са основните предимства на новия ферибот? Какви проблеми се разрешават с него? 

Й.С.: Физическата работа е сведена до минимум, тъй като много системи са подобрени благодарение на електродвигателите, захранвани от слънчеви панели на покрива на ферибота. Тези двигатели натягат въжето вместо нас, за да осигурят подходящата ориентация на ферибота, а датчици ни предупреждават, когато до палубата достигне вода. Необходимо е да извършваме много по-малко ръчен труд, отколкото преди. Новият ферибот също така е с по-голяма товароподемност. Той може да превозва между осем и десет превозни средства и до 50 пътници. Старият ферибот можеше да превозва максимум 20 пътници и беше много по-чувствителен към промените в нивото на водата, като при качване и слизане имаше риск от повреждане на превозните средства. Само поради тази причина някои хора избягваха да го използват, освен ако нямаха друга възможност. Това обаче вече е нещо от миналото, тъй като новият модел е безопасен и надежден, а качването и слизането е много по-лесно. Сега разполагаме с повече време да се съсредоточим върху наблюдението на нивото на водата, подпомагането на пътниците при товаренето и осигуряването на тяхната безопасност и удобство. Това вдъхва спокойствие както на местните жителите, така и на туристите. 

Какви промени се надявате да видите във вашия регион в резултат на този проект? 

Й.С.: Местните жители, които използват редовно ферибота, са наясно със значението на проекта от самото начало. Те се радваха, че старият модел ще бъде заменен с нов, модерен и по-усъвършенстван в технологично отношение модел. Както всички останали, те ценят безопасността и надеждността на фериботния транспорт, а замяната беше необходима от много време. Надявам се и вярвам, че новият ферибот ще насърчи местните жители да продължат да живеят и работят тук, тъй като ще улесни ежедневието им и пътуванията им до други части на страната. Мисля също така, че това ще стимулира туризма и развитието на нови дейности в Крижница и ще помогне нашата община да се отвори към регионите отвъд Питомача. 

Проектът за въжения ферибот на Крижница е само един от многото проекти, финансирани по ПВУ на Хърватия. Въпреки че проектите са с различна насоченост, свързана с националните приоритети и местните нужди, всички те заедно допринасят за укрепване на икономическата и социалната устойчивост на страната, както и за ускоряване на цифровата трансформация и екологичния преход. Подобно финансиране може да е от решаващо значение за по-малките общности, като например Крижница и община Питомача, тъй като то дава възможност за свързване на отдалечени региони и за стимулиране на местното развитие. С новия въжен ферибот се полагат солидни основи за бъдещето на района, като на местните жители се предлага по-надеждно, сигурно и екологосъобразно средство за превоз през Драва. Това ще бъде от съществено значение за традиционните местни сектори, като селското стопанство, и ще даде възможност на местните власти, жители и предприятия да се занимават с туристически и развлекателни дейности.

Данни

Дата на публикуване
31 Януари 2024 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“