Põhisisu juurde
NextGenerationEU
Artikkel31. jaanuar 2024Teabevahetuse peadirektoraat4 min lugemist

Sujuv sõit: päikeseenergial töötav köispraam Horvaatia maapiirkonnas

Taasterahastu „NextGenerationEU“ aitab riikidel rahastada rohelisemat, kestlikumat ja järjest digitaalsemat tulevikku. Kuigi paljud projektid on veel pooleli või läbivaatamisel, on mõned juba lõpule viidud ja muudavad kohalike elu paremaks. Üks selline on hiljutine köispraamiprojekt Horvaatias Križnicas. Vestlesime kohaliku praamioperaatori Josip Sesvečaniga, kes rääkis meile lähemalt uue praami ohutusest, tõhususest ja usaldusväärsusest ning sellest, kuidas praam on parandanud kohalikku liikuvust ja võimaldanud edasist piirkondlikku arengut. 

Ungari piiri ääres Horvaatia kirdeosas Pitomača omavalitsuses on Križnica küla, mis asub Mura-Drava-Doonau biosfääri kaitseala ja Mura-Drava looduspargi südames. Jalakäijate sild võimaldab Križnica elanikel ületada ohutult Drava jõge jalgsi või jalgrattaga, kuid sõidukid ja masinad on kuni viimase ajani pidanud kasutama köispraami, mis on 50 aastat vana. Taasterahastu „NextGenerationEU“ Horvaatia taaste- ja vastupidavuskava raames on paigaldatud uhiuus päikeseenergial töötav köispraam, millega on asendatud vananenud ja aegunud mudel ning mis parandab kohalike elanike igapäevast liikuvust. 

Križnica ümbrus on looduspärand, kus on rikkalik loomastik ja taimestik. See on osa Euroopa NATURA 2000 väärtuslike ja ohustatud liikide kaitsealade võrgustikust ning on kiiresti muutumas atraktiivseks turismisihtkohaks. 2023. aasta märtsis avati kohalik infokeskus, meelitades ligi üha rohkem külastajaid. Lisaks turismile sõltub kohalik majandus suuresti põllumajandusest ja pereettevõtetes kasvatatavast köögi-, puu- ja teraviljast. Erasõidukite ja kaubaveokite, aga ka põllumajandusmasinate ja -toodete vedamiseks on jõe ületamine köispraamiga ainus võimalus.  

Vana köispraam saadeti eelmisel aastal pensionile, olles esmakordselt kasutusele võetud 1974. aastal. Pidevate remondi- ja hooldustööde tõttu ei suutnud see enam kohaliku kogukonna vajadusi rahuldada. Seega tellis Pitomača omavalitsus riigi taaste- ja vastupidavuskava raames uue päikeseenergial töötava praami, millesse investeeriti 906 438,96 eurot. Selle kasutuselevõtt 2023. aasta märtsis mõjutas kohe kohalike elanike igapäevast liikumist ja elukvaliteeti. Üks mees, kes sellest otsest kasu sai, oli Pitomača omavalitsuses töötav Josip Sesvečan, kes oli vanal praamil töötanud 32 aastat. Kuna uue praamiga töötamisel on esimesed kogemused käes, istusime temaga maha, et kuulata ära tema seisukohad. 

Kuidas te olete projektiga seotud ja mida te sellest arvate? 

JS: Olen projektiga väga tihedalt seotud. Töötasin vanal praamil 32 aastat ja töötan nüüd uuel praamil koos nelja kolleegiga. Olen ka Križnica kohaliku volikogu esimees ja siin elanud kogu oma elu. Pärast uue praami kasutuselevõttu on siin kõik läinud ülesmäge. Vana praam oli palju väiksem ja kulumise tõttu vähem turvaline. Drava on kiire ja võimas jõgi, mille kärestikud võivad vahel praamisõidust teha suure väljakutse. Operaatoritena peame rakendama palju ettevaatusabinõusid. Lisaks veetasemele peame arvestama palkide, okste ja muude esemetega, mis võivad jõest välja tulla ja praami kahjustada, kui need pontoonide alla kinni jäävad. Uus praam on muutnud navigeerimise ja transpordi lihtsamaks ja ohutumaks, mis tähendab palju nende inimeste jaoks, kes töötavad praamil või seda igapäevaselt kasutavad. Praamioperaatorina vastutan reisijate ja nende vara ohutuse eest, seega olen nüüd enne iga väljumist palju rahulikum ja enesekindlam. 

Millised on olnud uue praamiga seonduvad tipphetked? Milliseid probleeme on see lahendanud? 

JS: Füüsiline töö on viidud miinimumini, kuna süsteeme on täiustatud päikeseenergial töötavate elektrimootoritega. Need mootorid pingutavad meie eest trossi, tagades, et praam on korralikult joondatud, samal ajal kui andurid hoiatavad, kui pardale jookseb vesi. Operaatorite jaoks on füüsilist tööd varasemaga võrreldes palju vähem. Uus praam on ka suurema kandevõimega, mahutades 8–10 sõidukit ja kuni 50 reisijat. Vana praam mahutas maksimaalselt 20 reisijat ja oli palju tundlikum veetaseme muutuste suhtes, millega kaasnes oht, et sõidukid võisid pardale sõites ja sealt lahkudes kahjustada saada. Ainuüksi sel põhjusel vältisid mõned inimesed igal võimalusel selle kasutamist. See on nüüd aga minevik, sest uus praam on ohutu, usaldusväärne ning sellele on palju lihtsam peale sõita ja sellelt maha tulla. Operaatoritena on meil nüüd rohkem aega keskenduda veetaseme jälgimisele, reisijate abistamisele peale- ja mahasõidul ning nende ohutuse ja mugavuse tagamisele. See on julgustav nii elanikele kui ka turistidele. 

Milliseid muutusi loodate selle projekti tulemusel oma piirkonnas näha? 

JS: Kohalikud, kes praami regulaarselt kasutavad, on projekti tähtsusest olnud teadlikud juba algusest peale. Nad on üles näidanud entusiasmi asendada vana praam uue, kaasaegse ja tehnoloogiliselt parema mudeli vastu. Nagu kõik teisedki, hindavad nad kõrgelt praamitranspordi ohutust ja usaldusväärsust, olles vana praami väljavahetamist liiga kaua oodanud. Loodan ja usun, et uus praam julgustab kohalikke elanikke siin edasi elama ja töötama, sest see hõlbustab nende igapäevaelu ja reisimist riigi teistesse piirkondadesse. Samuti arvan, et see edendab turismi ja uute tegevuste arendamist Križnicas, avades meie omavalitsuse Pitomačast kaugemale jäävatele piirkondadele. 

Križnica köispraam on vaid üks paljudest Horvaatia taaste- ja vastupidavuskava kaudu rahastatud projektidest. Kuigi igal neist on riiklike prioriteetide ja kohalike vajadustega seotud konkreetne sihtvaldkond, aitavad kõik üheskoos kaasa riigi majandusliku ja sotsiaalse vastupidavuse tugevdamisele, kiirendades samal ajal digi- ja rohepööret. Selline rahastamine võib olla ülioluline selliste väiksemate kogukondade jaoks nagu Križnica ja Pitomača, kuna nii saadakse väga vajalikke vahendeid kaugete kohtade avamiseks ja kohaliku arengu hoogustamiseks. Uus köispraam loob tugeva aluse piirkonna tulevikule, pakkudes elanikele usaldusväärsemat, turvalisemat ja keskkonnasõbralikumat võimalust Drava ületamiseks. See on oluline traditsiooniliste kohalike tööstusharude, näiteks põllumajanduse jaoks, võimaldades samas kohalikel omavalitsustel, elanikel ja ettevõtjatel täita oma turismi- ja vaba aja veetmise alaseid eesmärke.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
31. jaanuar 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat