Pāriet uz galveno saturu
NextGenerationEU
Raksts par jaunumiem2024. gada 31. janvārisKomunikācijas ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 6 min

Vienmēr patīkams brauciens: ar saules enerģiju darbināma pārceltuve Horvātijas laukos

NextGenerationEU palīdz valstīm finansēt zaļāku, ilgtspējīgāku un digitālāku nākotni. Lai gan daudzi programmas projekti vēl tiek īstenoti vai tiek izskatīti, daži no tiem jau ir pabeigti un palīdz uzlabot vietējo iedzīvotāju dzīves apstākļus. Viens no šādiem projektiem ir nesen nomainītā pārceltuve Križņicā, Horvātijā. Mēs aprunājāmies ar vietējo pārcēlāju Josipu Sesvečanu, kurš mums pastāstīja vairāk par jaunās pārceltuves drošību, efektivitāti un uzticamību, kā arī par to, kā tā ir uzlabojusi vietējo mobilitāti un nodrošinājusi turpmāku reģionālo attīstību. 

Križņicas ciemats atrodas pie Ungārijas robežas, Pitomačas pašvaldībā Horvātijas ziemeļaustrumos. Ciemats atrodas Muras-Dravas-Donavas biosfēras rezervāta un Muras-Dravas reģionālā parka centrā. Gājēju tilts ļauj Križņicas iedzīvotājiem droši šķērsot Dravas upi kājām vai ar velosipēdu, bet transportlīdzekļiem un lauksaimniecības tehnikai vēl nesen izmantoja piecdesmit gadus vecu pārceltuvi. Saskaņā ar Horvātijas NextGenerationEU finansēto atveseļošanas un noturības plānu (ANP) ir uzstādīta pilnīgi jauna ar saules enerģiju darbināma pārceltuve, kas aizstāj novecojušo modeli un uzlabo vietējo iedzīvotāju pārvietošanos ikdienā. 

Križņicas apkārtne ir dabas mantojuma objekts ar bagātīgu floru un faunu. Tā ir Eiropas Natura 2000 tīklam piederoša teritorija ar aizsargājamām zonām un apdraudētām sugām. Šī iemesla dēļ tā strauji kļūst arvien populārāka tūristu vidū. 2023. gada martā tika atvērts vietējs informatīvi orientējošs centrs, kas piesaista arvien vairāk apmeklētāju. Papildus tūrismam vietējās ekonomikas pamatā lielā mērā ir lauksaimniecība. Ģimenes saimniecības audzē dārzeņus, augļus un graudaugus. Pārceltuve ir vienīgais veids, kā pārvadāt pāri upei personīgos un kravas transportlīdzekļus, kā arī lauksaimniecības tehniku​un preces.  

Iepriekšējā pārceltuve darbību pārtrauca 2023. gadā, un tā pirmo reizi tika nodota ekspluatācijā 1974. gadā. Tā vairs neatbilda vietējās kopienas vajadzībām regulāru remontdarbu un tehniskās apkopes dēļ. Tāpēc Pitomačas pašvaldība atveseļošanas un noturības plāna ietvaros pasūtīja jaunu ar saules enerģiju darbināmu pārceltuvi, kuras ieguldījumu vērtība ir 906 438,96 eiro. Jaunā pārceltuve tika nodota ekspluatācijā 2023. gada martā, tūlīt uzlabojot vietējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti un atvieglojot pārvietošanos ikdienā. Pitomačas pašvaldības darbinieks Josips Sesvečans, kurš 32 gadus strādāja uz vecās pārceltuves, tieši izjūt pozitīvās pārmaiņas. Tā kā tagad viņš strādā uz jaunā pārceltuves, parunājāmies ar viņu, lai noskaidrotu viņa viedokli. 

Kāda ir jūsu saistība ar projektu un ko par to domājat? 

Josips: “Projekts man ir ļoti tuvs. Uz iepriekšējās pārceltuves strādāju 32 gadus un kopā ar četriem kolēģiem turpinu vadīt jauno pārceltuvi. Esmu arī Križņicas padomes priekšsēdētājs, un visu mūžu dzīvoju šajā ciematā. Kopš darbojas jaunā pārceltuve, viss ir mainījies uz labo pusi. Vecais modelis bija daudz mazāks un nedrošāks ilgās lietošanas dēļ. Drava ir ātra un spēcīga upe, kuras straujteces apgrūtina braucienus ar pārceltuvi. Mums kā pārcēlājiem ir jāveic daudzi piesardzības pasākumi. Uzmanība jāpievērš ne tikai ūdens līmenim, bet arī apaļkokiem, zariem un citiem objektiem, kas var atrasties upē un nodarīt bojājumus pārceltuvei, ja tie iestrēgst zem pontoniem. Jaunais prāmis ir padarījis navigāciju un pārvadāšanu vienkāršāku un drošāku. Cilvēkiem, kas strādā uz prāmja vai to izmanto ikdienā, tas ir svarīgi. Kā pārcēlājs esmu atbildīgs par pasažieru un viņu īpašumu drošību, tāpēc tagad esmu daudz mierīgāks un jūtos pārliecinātāks par katru braucienu.” 

Kādas ir jaunās pārceltuves priekšrocības? Kādas problēmas tā ir atrisinājusi? 

Josips: “Fiziskais darbs ir samazinājies līdz minimumam, jo daudzas sistēmas darbojas daudz labāk, pateicoties elektromotoriem, kurus darbina uz jumta uzstādītie saules enerģija paneļi. Dzinēji nostiepj troses, tāpēc pārceltuve nenovirzās no kursa. Mums ir arī speciāli sensori, kas brīdina, ja pārceltuvē iekļūst ūdens. Tagad pārcēlājiem ir daudz mazāk fiziskā darba nekā bija iepriekš. Jaunajai pārceltuvei ir arī lielāka kravnesība, ar to var pārvadāt astoņus līdz desmit transportlīdzekļus un pat 50 pasažierus. Iepriekšējā pārceltuve varēja pārvadāt tikai 20 pasažierus un to vairāk ietekmēja ūdens līmeņa izmaiņas, līdz ar to iekāpšana un izkāpšana varēja radīt transportlīdzekļa bojājumus. Šī iemesla dēļ daži cilvēki izvairījās to izmantot. Tomēr tagad tā ir pagātne, jo jaunais modelis ir drošs un uzticams, turklāt iekāpšana un izkāpšana ir daudz vienkāršāka. Pārcēlājiem tagad ir vairāk laika uzraudzīt ūdens līmeni, palīdzēt pasažieriem kravas iekraušanā un nodrošināt viņu drošību un komfortu. Vietējie iedzīvotāji un tūristi jūtas mierīgāk.” 

Kādas izmaiņas cerat redzēt savā reģionā šī projekta rezultātā? 

Josips: “Vietējie iedzīvotāji, kas pārceltuvi izmanto regulāri, jau no paša sākuma apzinājās projekta nozīmi. Viņi bija priecīgi dzirdēt, ka veco pārceltuvi aizstās jauns, mūsdienīgs un tehnoloģiski attīstītāks modelis. Ikviens novērtē prāmju pārvadājumu drošību un uzticamību, jo jauna pārceltuve bija nepieciešama jau sen. Es ceru un ticu, ka jaunā pārceltuve mudinās vietējos iedzīvotājus turpināt dzīvi un darbu šeit, jo tā atvieglos viņu ikdienas dzīvi un pārvietošanos uz citiem valsts reģioniem. Tāpat domāju, ka Križņicā tiks veicināts tūrisms un dažādu jaunu aktivitāšu attīstība, un mūsu pašvaldība kļūs vēl atvērtāka citiem reģioniem. 

Križņicas pārceltuve ir tikai viens no daudzajiem projektiem, ko finansē saskaņā ar Horvātijas ANP. Lai gan katrs projekts koncentrējas uz konkrētu jomu atbilstoši valsts prioritātēm un vietējām vajadzībām, tie visi palīdz stiprināt valsts ekonomisko un sociālo noturību, vienlaikus paātrinot digitālo un zaļo pārkārtošanos. Šāds finansējums var būt ļoti nozīmīgs mazākām kopienām, piemēram, Križņicai un Pitomačas pašvaldībai, jo tas nodrošina tik nepieciešamos resursus, lai atvērtu attālos apgabalus un veicinātu vietējo attīstību. Jaunā pārceltuve veido stabilu pamatu reģiona nākotnei, piedāvājot iedzīvotājiem uzticamāku, drošāku un videi draudzīgāku transportlīdzekļi Dravas šķērsošanai. Tradicionālajām vietējām nozarēm, kā lauksaimniecībai, tas ir ļoti svarīgi. Vietējās pašvaldības un uzņēmumi varēs īstenot savus tūrisma plānus un iedzīvotājiem ir jaunas brīvā laika pavadīšanas iespējas.

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 31. janvāris
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts