Přejít na hlavní obsah
NextGenerationEU
Zpráva31. ledna 2024Generální ředitelství pro komunikaciOdhadovaná doba čtení: 6 min

Poklidná plavba: Solární lanový přívoz na chorvatském venkově

Nástroj NextGenerationEU pomáhá zemím financovat ekologičtější, udržitelnější a digitálnější budoucnost. I když mnoho projektů stále probíhá nebo je předmětem přezkumu, některé již byly dokončeny a zlepšily život místních občanů. Jedním z takových je nedávno zprovozněný lanový přívoz v chorvatské Križnici. Hovořili jsme s jeho převozníkem Josipem Sesvečanem, který se rozpovídal o bezpečnosti, účinnosti a spolehlivosti nového plavidla a o tom, jak se díky němu zlepšila místní mobilita a jaký měl vliv na další regionální rozvoj. 

Vesnička Križnica leží poblíž maďarské hranice a je součástí obce Pitomača na severovýchodě Chorvatska. Nachází se v centru biosférické rezervace Mura-Dráva-Dunaj a regionálního parku Mura-Dráva. Most přes řeku Drávu mohou místní překročit pěšky nebo na kole. Motorová vozidla a strojní zařízení však musela až donedávna využívat padesát let starý lanový přívoz. V rámci chorvatského plánu pro oživení a odolnost financovaného z nástroje NextGenerationEU byl nainstalován zbrusu nový lanový přívoz se solárním pohonem, který nahradil ten původní chátrající a zastaralý. Každodenní dojíždění místních obyvatel se tím výrazně zpříjemnilo. 

Krajina okolo Križnice je přírodním dědictvím s bohatou faunou a flórou. Pro své cenné a ohrožené druhy je součástí evropské sítě chráněných zón NATURA 2000 a rychle se stává atraktivní turistickou destinací. Místní edukační centrum bylo otevřeno v březnu 2023 a navštěvuje ho stále více zájemců. Kromě cestovního ruchu je místní hospodářství silně závislé na zemědělství, přičemž na rodinných farmách se pěstuje zelenina, ovoce a obiloviny. Jedinou možností jak sem přepravit osobní a nákladní vozidla či zemědělské stroje a zboží je využít k překonání řeky lanový přívoz.  

Ten původní z roku 1974 dosloužil v loňském roce. Kvůli pravidelným opravám a údržbě již nemohl uspokojit potřeby místní komunity. Proto obec Pitomača vypsala zakázku na nový přívoz poháněný solární energií. Tato investice v hodnotě 906 438,96 eur byla financována z národního plánu pro oživení a odolnost. Nový přívoz začal fungovat v březnu 2023 a okamžitě pozitivně ovlivnil každodenní dojíždění a kvalitu života místních obyvatel. Přímý dopad to mělo především na jednoho muže, zaměstnance obce Pitomača Josipa Sesvečana, který 32 let pracoval na starém přívozu. Nyní obsluhuje ten nový a byl ochoten se s námi podělit o své dojmy: 

Jak jste byl do projektu zapojen a co si o něm myslíte? 

JS: K projektu mám velmi blízko. Na starém přívozu jsem pracoval 32 let a ten nový nyní obsluhuji se čtyřmi kolegy. Jsem také předsedou obecní rady v Križnici a žiji tady celý svůj život. Od zavedení nového přívozu se vše zlepšilo. Ten starý byl mnohem menší a kvůli opotřebení i méně bezpečný. Dráva je rychlá a mohutná řeka, jejíž dravost někdy provoz přívozů komplikuje. Jako převozníci si musíme dávat pozor na řadu věcí. Kromě hladiny vody musíme brát v úvahu klády, větve a další předměty, které se mohou z řeky vynořit a poškodit části přívozu, pokud se pod lodí zaseknout. Díky novému plavidlu je platba a přeprava snazší a bezpečnější, což je pro ty, co na přívozu pracují nebo jej denně používají hodně důležité. Jako převozník odpovídám za bezpečnost cestujících a jejich majetku, takže jsem nyní při každé cestě mnohem klidnější a jistější. 

Co je na novém přívozu nejlepší? Jaké problémy pomohl vyřešit? 

JS: Jeho obsluha je méně fyzická náročná, protože mnoho systémů se zlepšilo díky elektrickým motorům poháněným solárními panely na střeše přívozu. Tyto motory natahují lano a zajišťují tak správný směr přívozu. Na zalití paluby vodou nás upozorňují senzory. Pro obsluhu to znamená mnohem méně manuální práce než předtím. Nový přívoz má rovněž vyšší nákladovou kapacitu, takže může přepravit osm až deset vozidel a až 50 cestujících. Starý přívoz mohl přepravit maximálně 20 cestujících a byl mnohem citlivější na změny hladiny vody, takže auta se mohla při nalodění nebo vylodění poškodit. Proto ho někteří lidé raději nepoužívali, když nemuseli. To je ale minulostí, protože nový přívoz je bezpečný, spolehlivý a nalodění a vylodění je daleko jednodušší. My převozníci máme nyní více času kontrolovat hladinu vody, pomáhat cestujícím s naloděním a starat se o jejich bezpečnost a pohodlí. To místní i turisty uklidňuje. 

Jaké změny podle vás tento projet ve vašem regionu odstartuje? 

JS: Místní obyvatelé, kteří přívoz pravidelně využívají, si už od samého počátku význam projektu uvědomují. Z nahrazení starého přívozu novým, moderním a technologicky vyspělejším byli nadšeni. Stejně jako všichni ostatní si cení bezpečnosti a spolehlivosti přepravy, protože starý přívoz už hodně dlouho přesluhoval. Doufám a věřím, že nový přívoz povzbudí místní obyvatele k tomu, aby odsud neodcházeli a zůstali tu pracovat, neboť jejich každodenní život a dojíždění do jiných částí země je teď jednodušší. Také si myslím, že to podpoří cestovní ruch a rozvoj nových aktivit v Križnici a zpřístupní to naši vesnici i dalším regionům mimo Pitomaču. 

Lanový přívoz v Križnici je pouze jedním z mnoha projektů financovaných z chorvatského plánu pro oživení a odolnost. I když se každý z nich zaměřuje na konkrétní prioritní oblast ve vztahu k vnitrostátním prioritám a místním potřebám, všechny společně přispívají k posílení hospodářské a sociální odolnosti země a zároveň k urychlení digitální a ekologické transformace. Takové financování může mít zásadní význam pro menší komunity, jako je Križnica a obec Pitomača, neboť vyčleňuje tolik potřebné zdroje na oživení odlehlých lokalit a podporu místního rozvoje. Nový lanový přívoz vytváří pevné základy pro budoucnost této oblasti a nabízí obyvatelům spolehlivější, bezpečnější a ekologicky šetrnější dopravu přes Drávu. To je důležité pro tradiční místní průmyslová odvětví, jako je zemědělství, a zároveň to místním orgánům, obyvatelům a podnikům umožňuje rozvíjet jejich plány v oblasti cestovního ruchu a volného času.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
31. ledna 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci