Pereiti prie pagrindinio turinio
NextGenerationEU
Naujienų straipsnis2024 m. sausio 31 d.Komunikacijos generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 5 min

Sklandus susisiekimas. Saulės energija varomas lyninis keltas Kroatijos kaime

Priemonė „NextGenerationEU“ padeda šalims finansuoti žalesnę, tvaresnę ir vis labiau skaitmeninę ateitį. Nors daugelis programos projektų vis dar įgyvendinami arba peržiūrimi, kai kurie iš jų jau užbaigti ir jau padeda gerinti vietos gyventojų gyvenimo sąlygas. Vienas iš tokių projektų – neseniai pakeistas lyninis keltas Križnicoje (Kroatija). Pakalbėjome su vietiniu keltininku Josipu Sesvečanu, kuris mums pateikė daugiau informacijos apie naujojo kelto saugumą, efektyvumą ir patikimumą, taip pat apie tai, kaip naujasis keltas pagerino vietos judumą ir sudarė sąlygas tolesnei regioninei plėtrai. 

Kroatijos šiaurės rytų Pitomačos savivaldybėje prie Vengrijos sienos įsikūręs Križnicos kaimas yra Muros, Dravos ir Dunojaus biosferos rezervato, taip pat Muros ir Dravos regioninio parko centre. Pėsčiųjų tiltas Križnicos gyventojams suteikia galimybę per Dravos upę saugiai persikelti pėsčiomis arba dviračiu, o transporto priemonės ir žemės ūkio mašinos iki šiol per upę buvo keliamos 50 metų senumo lyniniu keltu. Įgyvendinant Kroatijos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą, finansuojamą pagal priemonę „NextGenerationEU“, įrengtas visiškai naujas saulės energija varomas lyninis keltas, kuris pakeitė pasenusį keltą ir pagerino kasdienį vietos gyventojų susisiekimą. 

Križnicos apylinkės yra gamtos paveldo vietovė, kurioje gausu įvairios gyvūnijos ir augmenijos. Ši Europos vertingų ir nykstančių rūšių apsaugos zonų tinklui „Natura 2000“ priklausanti vietovė sparčiai tampa patraukliu turizmo traukos centru. 2023 m. kovo mėn. atidarytas vietos turizmo informacijos centras, kuriame apsilanko vis daugiau lankytojų. Be to, vietos ekonomikai labai svarbus ir žemės ūkis: šeimos ūkiuose auginamos daržovės, vaisiai ir javai. Vienintelis būdas pervežti asmenines ir krovinines transporto priemones, taip pat žemės ūkio mašinas ir prekes – per upę lyniniu keltu.  

Praėjusiais metais senasis lyninis keltas, eksploatuotas nuo 1974 m., galiausiai buvo uždarytas. Dėl nuolatinio remonto ir techninės priežiūros jis nebegalėjo patenkinti vietos bendruomenės poreikių. Todėl Pitomačos savivaldybė pagal šalies ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą užsakė naują saulės energija varomą keltą, į kurį investuota 906 438,96 EUR. 2023 m. kovo mėn. pradėtas eksploatuoti keltas turėjo tiesioginį poveikį kasdieniam vietos gyventojų važinėjimui į darbą ir gyvenimo kokybei. Vienas iš gyventojų, kuriems naujasis keltas naudingas tiesiogiai, yra Pitomačos savivaldybės darbuotojas Josipas Sesvečanas, senajame kelte dirbęs 32 metus. Dabar jis dirba naujajame kelte, tad susitikome su juo, kad sužinotume jo nuomonę. 

Kaip esate susijęs su projektu ir ką apie jį manote? 

JS: Su projektu esu susijęs glaudžiai. 32 metus dirbau senajame kelte ir dabar su keturiais kolegomis toliau dirbu naujajame kelte. Taip pat esu Križnicos vietos tarybos pirmininkas ir čia gyvenu visą savo gyvenimą. Įrengus naująjį keltą padėtis pagerėjo daugeliu aspektų. Senasis keltas buvo daug mažesnis ir ne toks saugus, nes buvo susidėvėjęs. Drava yra greita ir galinga upė, kurios slenksčiai keltų judėjimui kartais kelia pavojų. Eksploatuodami keltą turime imtis įvairių atsargumo priemonių. Turime turėti omeny ne tik vandens lygį, bet ir tai, kad rąstai, šakos bei įvairūs kiti objektai gali išnirti iš upės ir padaryti žalą keltui, jei įstrigtų po pontonais. Naujasis keltas padėjo supaprastinti navigaciją bei transportavimą ir užtikrinti didesnį saugumą; tai labai svarbu tiems, kas dirba kelte ar kas juo naudojasi kasdien. Kaip keltininkas esu atsakingas už keleivių ir jų turto saugumą, todėl dabar su kiekvienu reisu esu vis ramesnis ir įgyju vis daugiau pasitikėjimo. 

Ką visų pirma galima pasakyti apie naująjį keltą? Kokias problemas jis padėjo išspręsti? 

JS: Fizinio darbo daug mažiau, nes daug sistemų patobulėjo – naudojami elektros varikliai, kurie varomi ant kelto stogo įrengtomis saulės baterijų plokštėmis. Šiais varikliais tinkamai įtempiamas lynas ir stabilizuojamas kelto judėjimas, o jutikliai mus įspėja, kai į keltą patenka vanduo. Mums, keltininkams, rankinio darbo yra kur kas mažiau nei anksčiau. Naujasis keltas taip pat turi didesnį krovumą – nuo aštuonių iki dešimties transporto priemonių ir iki 50 keleivių. Senuoju keltu buvo galima vežti ne daugiau kaip 20 keleivių, jis daug labiau priklausė nuo vandens lygio pokyčių, todėl kildavo pavojus, kad įvažiavimo ir išvažiavimo metu transporto priemonėms bus padaryta žala. Vien dėl šios priežasties kai kurie žmonės kiek įmanydami vengė juo naudotis. Tačiau dabar tai jau praeityje, nes naujasis keltas yra saugus ir patikimas, daug lengviau į jį įvažiuoti ir iš jo išvažiuoti. Dabar turime daugiau laiko ir galime įdėmiau stebėti vandens lygį, padėti keltu besikeliantiems keleiviams, užtikrinti jų saugą ir pasirūpinti, kad jiems būtų patogiau. Todėl tiek gyventojai, tiek turistai jaučiasi saugesni. 

Kokių pokyčių tikitės savo regione po šio projekto įgyvendinimo? 

JS: Vietos gyventojai, kurie keltu naudojasi reguliariai, nuo pat pradžių žinojo apie projekto svarbą. Jie nekantriai laukė, kol senasis keltas bus pakeistas nauju, modernesniu ir technologiškai pažangesniu. Jie taip pat vertina vežimo keltais saugumą ir patikimumą, o senąjį keltą pakeisti reikėjo jau seniai. Tikiuosi ir tikiu, kad naujasis keltas paskatins vietos gyventojus toliau gyventi ir dirbti čia, nes jis palengvins jų kasdienį gyvenimą ir važinėjimą į darbą kituose šalies regionuose. Taip pat manau, kad taip bus skatinamas turizmas ir įvairios naujos veiklos plėtra Križnicoje, o mūsų savivaldybė dar labiau atsivers kitiems regionams. 

Križnicos lyninis keltas yra tik vienas projektas iš ilgo projektų, finansuojamų pagal Kroatijos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą, sąrašo. Nors kiekvienas iš jų įgyvendinamas tam tikroje konkrečioje srityje, susijusioje su nacionaliniais prioritetais ir vietos poreikiais, visi kartu jie prisideda prie šalies ekonominio ir socialinio atsparumo didinimo, o kartu padeda spartinti skaitmeninę transformaciją ir žaliąją pertvarką. Toks finansavimas gali būti labai svarbus mažesnėms bendruomenėms, pvz., Križnicai ir Pitomačos savivaldybei, nes pagal jį skiriami labai reikalingi ištekliai atokioms vietovėms atverti ir vietos plėtrai skatinti. Naujasis lyninis keltas yra tvirtas teritorijos ateities pagrindas, gyventojams užtikrinantis patikimesnį, saugesnį ir ekologiškesnį susisiekimą Dravos upe. Tai bus labai svarbu tradicinėms vietos pramonės šakoms, pvz., žemės ūkiui, o kartu bus sudarytos sąlygos vietos valdžios institucijoms, gyventojams ir įmonėms įgyvendinti savo užmojus turizmo ir laisvalaikio srityse.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. sausio 31 d.
Autorius
Komunikacijos generalinis direktoratas