Направо към основното съдържание
NextGenerationEU
  • Новинарска статия
  • 1 Юли 2024 г.
  • Генерална дирекция „Комуникации“
  • Време за четене 1 мин

Бъдещ растеж: съобразено с климата повторно залесяване в Чехия

Пакетът от стимули на NextGenerationEU помага да се даде тласък на екологичния преход и да се насърчи интелигентният, устойчив и приобщаващ растеж. В Чехия не по-малко от 360 млн. евро от средствата по NextGenerationEU се инвестират в устойчиви на изменението на климата гори, като при това съживяването на зелените площи и стремежът към горско стопанство, благоприятстващо в по-голяма степен биологичното разнообразие, са ключов приоритет след опустошителните нашествия на корояди. 

Lesní družstvo obcí Měřín (Кооперативното горско стопанство на община Мержин) и горският район около Мержин, област Височина, наскоро станаха жертва на такова нашествие, като в резултат на това бяха отсечени безброй дървета. Стопанството вече презасажда различни местни дървесни видове с финансиране от различни източници, включително NextGenerationEU. От началото на работата през 2021 г. са презасадени над 230 хектара гори. Говорихме с управителя на горското стопанство Павел Бамбула, за да научим неговото мнение. 

Бихте ли описали проекта? Как помогна финансирането по линия на NextGenerationEU? 

ПБ: NextGenerationEU е само един, но важен източник на финансиране. Без средства от ЕС повторното залесяване тук би било трудно. След нападението на корояди голяма част от земята беше разчистена. За да възстановим гората, преминаваме от монокултура към засаждане на различни допълващи се дървесни видове — от по-основни сортове към широколистни, които „подобряват“ или възстановяват почвата, като например дъб и явор. 

Защо е важно да се премине към различни култури? 

ПБ: Смесените гори са по-устойчиви на корояди и сурови условия. Пълното презасаждане по този начин обаче може да създаде проблеми за дивата природа и местообитанията. Поради това засаждаме смесени дървесни видове само в заградени зони. Иглолистните дървета остават основните видове, съставляващи около 60 % от растенията, с „джобове“ от по-разнообразни видове, разположени около тях. 

„Без средства от ЕС повторното залесяване тук би било трудно.“ 

— Павел Бамбула, управител на горско стопанство  

Успешни ли са всички насаждения или има някои, които трябва да бъдат презасадени? 

ПБ: Около 5—10 % от засадените дървета няма да се хванат при първия опит. Влияние оказват валежите, климатичните условия, сезоните и качеството на фиданките. Процентът на оцеляване зависи и от работниците, които засаждат дърветата, които понякога може да правят това грубо. Това е нещо, което не можем да контролираме изцяло при такива широкомащабни операции. 

Срещнахте ли много предизвикателства във връзка с този проект? 

ПБ: Колкото обикновено. Някои фиданки са повредени от гризачите, тъй като популациите им са се увеличили в околните земеделски райони. Съществуват и административни пречки, тъй като кандидатстваме за финансиране от различни източници, а има правила за това кои дървета можем да засадим и къде да ги засадим. Например получаването на разрешително за засаждане на дъбове на тази надморска височина се оказа сложно. 

„Преминаването към разнообразни култури ще подобри дългосрочната жизнеспособност на гората“ 

— Павел Бамбула, управител на горско стопанство.  

Какво ни очаква в бъдеще? Проектът ще донесе ли дългосрочни икономически ползи? 

ПБ: „Преминаването към разнообразни култури ще подобри дългосрочната жизнеспособност на гората. От 2021 г. насам засадихме над един милион фиданки, а широкомащабното повторно залесяване осигурява заетост на местно равнище. Следва да се изградят зони за отдих, за да се извлече полза от туризма, който засега остава недоразвит. Местните собственици на земя могат също така да обмислят провеждането на прояви. Като цяло една здрава гора може да носи само ползи.

Вместо краткосрочни икономически цели и монокултурни решения NextGenerationEU насърчава устойчивия растеж и опазването на природната среда. С помощта на получените средства инициативата на горското стопанство в Мержин за повторно залесяване е пример за интелигентна инвестиция в природен ресурс. Чрез разнообразяване на дървесните видове и по-устойчиво залесяване на земята, проектът предлага на местните жители по-добра възможност да се възползват от тези предимства през следващите години. 

Данни

Дата на публикуване
1 Юли 2024 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“
Location
  • Чехия