Stimulační balíček NextGenerationEU podporuje ekologickou transformaci a promyšlený, udržitelný a inkluzivní růst. V České republice bylo na založení lesů odolných vůči klimatickým změnám vyčleněno 360 milionů eur z fondů nástroje NextGenerationEU, přičemž revitalizace zelených ploch a snaha o lesní hospodářství šetrnější k biologické rozmanitosti jsou po ničivém napadení kůrovcem klíčovou prioritou.
Lesní družstvo obcí Měřín a lesy v okolí Měřína na Vysočině byly v nedávné době postiženy kůrovcovou kalamitou, v jejímž důsledku bylo vykáceno značné množství stromů. Družstvo nyní provádí dosadbu rozmanitých původních druhů dřevin, a to za finanční podpory z různých zdrojů, včetně nástroje NextGenerationEU. Od zahájení prací v roce 2021 vysadilo družstvo více než 230 hektarů lesa. Hovořili jsme s Pavlem Bambulou, správcem lesů, které nám sdělil své poznatky k průběhu projektu.
Můžete nám projekt popsat? Jak vám pomohlo financování z nástroje NextGenerationEU?
PB: NextGenerationEU je pouze jedním ze zdrojů financování, zato velmi důležitým. Bez finanční podpory z EU by zalesňování v této oblasti bylo velmi obtížné, protože po napadení kůrovcem byla velká část stromů vykácena. Abychom podpořili obnovu lesa, přecházíme od monokulturních výsadeb k rozmanitým druhům stromů, včetně základních druhů a listnatých dřevin, které zlepšují kvalitu půdy, jako jsou duby a javory.
Proč je důležité se odklonit od monokultury?
PB: Smíšené lesy jsou odolnější vůči kůrovci a prospívají i v drsnějších podmínkách. Ale úplná obnova lesa tímto způsobem může způsobit problémy pro volně žijící živočichy a jejich stanoviště. Proto vysazujeme smíšené druhy dřevin pouze v ohraničených oblastech. Hlavní výsadbou pořád zůstávají jehličnany, které tvoří asi 60 % toho, co vysazujeme. Kolem nich jsou pak rozesety „kapsy“ s rozmanitějšími druhy.
„Bez finanční podpory z EU by zalesňování v této oblasti bylo velmi obtížné.“
– Pavel Bambula, lesní správce
Jsou všechny výsadby úspěšné, nebo je třeba určité procento z nich znovu vysadit?
PB: Přibližně 5–10 % vysazených stromů se nám nepodaří vysadit na první pokus. Vliv na to mají srážky, klimatické podmínky, roční období a kvalita stromků, které dostaneme. Míru přežití stromků ovlivňují také pracovníci, kteří stromky vysazují, někdy bohužel nešetrným způsobem. U tak rozsáhlých akcí je složité vše plně kontrolovat.
Setkali jste se v rámci tohoto projektu s mnoha problémy?
PB: Setkali jsme se s potížemi, například když sazenice poškodili hlodavci, jejichž populace v okolních zemědělských oblastech narostla. Také jsme narazili na administrativní překážky při žádosti o finanční prostředky z různých zdrojů, protože pravidla určují, které stromy a kde můžeme vysadit. Například se ukázalo, že není snadné získat povolení k výsadbě dubů v této nadmořské výšce.
„Odklon od monokulturního hospodaření zlepší dlouhodobou životaschopnost lesa.“
– Pavel Bambula, lesní správce
Jaké jsou vyhlídky do budoucna? Přinese projekt dlouhodobý ekonomický přínos?
PB: Odklon od monokulturního hospodaření zlepší dlouhodobou životaschopnost lesa. Od roku 2021 jsme vysadili více než milion sazenic. Velkoplošné zalesňování zajišťuje i místní zaměstnanost. Rozvoj rekreačních oblastí by mohl podpořit cestovní ruch, který je tu stále omezený. Místní vlastníci pozemků by díky tomu mohli zvážit pořádání různých akcí. Celkově vzato může zdravý les přinést jen výhody.
Místo krátkodobých ekonomických cílů a monokulturních řešení prosazuje projekt NextGenerationEU udržitelný růst a respekt k životnímu prostředí. S pomocí těchto prostředků tak iniciativa Lesního družstva obcí Měřín k zalesňování ukazuje, jak lze chytře investovat do přírodních zdrojů. Projekt diverzifikace druhů stromů a udržitelného hospodaření s půdou poskytuje místním obyvatelům lepší vyhlídky pro život v nadcházejících letech.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 1. července 2024
- Autor /Autorka
- Generální ředitelství pro komunikaci
- Location
- Česko