A NextGenerationEU ösztönző csomag lendületet ad a zöld átállásnak, valamint az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedésnek. Csehország nem kevesebb mint 360 millió eurót fordít a NextGenerationEU forrásaiból éghajlatváltozás-tűrő erdők telepítésére, amivel a zöld területek újjáélesztése és a biológiai sokféleséget jobban elősegítő erdőgazdálkodás a fő cél a pusztító hatású kéregszú-fertőzéseket követően.
A Měřín (Vysočina régió) környéki Lesní družstvo obcí Měřín erdészeti szövetkezet és erdős terület is e kártevők áldozatául esett nemrég, és emiatt számtalan fát kellett kivágni. A szövetkezet jelenleg többféle őshonos fafajt telepít újra, különböző forrásokból – többek között a NextGenerationEU-ból – származó finanszírozással. A munkálatok 2021-ben kezdődtek, azóta több mint 230 hektárt sikerült újraerdősíteni. Pavel Bambula erdőgazdálkodóval beszélgettünk tapasztalatairól.
Tudná ismertetni pár szóban a projektet? Illetve, hogy a NextGenerationEU nyújtotta finanszírozás hogyan segített?
PB: A NextGenerationEU csak egyike a finanszírozási forrásainknak, de egy fontos forrás. Uniós finanszírozás nélkül nehéz lenne itt az újraerdősítés. A fertőzést követően a földterület nagy részén ki kellett vágni a fákat. A felújításhoz monokultúra helyett különböző, egymást kiegészítő fafajokat ültetünk, az alapvetőbb fajtákról áttérünk a lombhullató, a talajt „javító” fajtákra, például a tölgyfára és a szikomorfára.
Miért fontos a monokultúrás erdő helyett vegyes erdőket telepíteni?
PB: A vegyes erdők ellenállóbbak a kéregszúval és a zord körülményekkel szemben. De ha csak vegyesen erdősítenénk, az problémákat okozna a vadon élő állatok és növények és élőhelyeik számára. Ezért több fafajt vegyesen csak elkülönített területeken ültetünk. A tűlevelűeket megtartjuk elsődleges ültetvényként, az általunk ültetett faállomány 60%-át ezek teszik ki, és ezek köré „foltokban” telepítjük a több fajból álló erdőrészeket.
„Uniós finanszírozás nélkül nehéz lenne itt az újraerdősítés.”
– Pavel Bambula, erdőgazdálkodó
Valamennyi ültetvény telepítése sikerrel jár, vagy egy részét újra kell ültetni?
PB: Az ültetett fák mintegy 5–10%-a első próbálkozásra nem marad meg. A csapadék, az éghajlati viszonyok, az évszak és a facsemeték minősége mind-mind szerepet játszik ebben. A túlélési arányt az is befolyásolhatja, hogy a fákat ültető dolgozók mennyire ügyesek, néha előfordul, hogy túl durván bánnak a csemetékkel. Ezt nem tudjuk teljes mértékben felügyelni az ilyen nagyszabású műveleteknél.
Sok nehézséggel szembesültek a projekt megvalósítása során?
PB: Volt egy pár problémánk. A környező mezőgazdasági területeken elszaporodtak a rágcsálók, és megrongálták a facsemeték egy részét. Adminisztratív akadályok is felmerültek, mivel különböző forrásokból igényelünk támogatást, különböző szabályoknak kell eleget tennünk azt illetően, hogy milyen fákat ültethetünk, és hol ültethetjük el őket. Ahhoz például, hogy tölgyfát ültessünk ilyen tengerszint feletti magasságon, engedélyt kellett beszereznünk, és az nem volt egyszerű.
„Ha felhagyunk a monokultúrával, az erdők hosszú távon életképesebbek lesznek.”
– Pavel Bambula, erdőgazdálkodó
Mit tartogat a jövő? Lesz-e a projektnek gazdasági haszna hosszú távon?
PB: Ha felhagyunk a monokultúrával, az erdők hosszú távon életképesebbek lesznek. 2021 óta több mint egymillió csemetét ültettünk, és a nagyszabású újraerdősítés munkát ad a helybélieknek. Szabadidős területeket kell kialakítanunk, hogy kiaknázhassuk a jelenleg még mindig visszafogott turizmusban rejlő lehetőségeket. Ezeken a területeken a helyi földtulajdonosok népszerűsítő, figyelemfelkeltő rendezvényeket is tarthatnak. Összességében az egészséges, buja erdő minden szempontból előnyös a jövőre nézve.
A NextGenerationEU a fenntartható növekedést és a természeti környezet tiszteletben tartását helyezi előtérbe a rövid távú gazdasági célok és a monokulturális megoldások helyett. Az ilyen alapok segítségével a Lesní družstvo obcí Měřín újraerdősítési kezdeményezése jól illusztrálja, hogyan lehet intelligensen beruházni a természeti erőforrásokba. A fafajok diverzifikálása és a földterületek fenntarthatóbb kiaknázása révén a projekt jobb esélyt kínál a helyi lakosságnak arra, hogy hasznát lássák az erdőknek az elkövetkező években.
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2024. július 1.
- Szerző
- Kommunikációs Főigazgatóság
- Location
- Csehország