Preskoči na glavno vsebino
NextGenerationEU
  • Novice
  • 1. julij 2024
  • Generalni direktorat za komuniciranje
  • Predviden čas branja: 2 min

Prihodnja rast: podnebju prijazno pogozdovanje na Češkem

Sveženj spodbud NextGenerationEU prispeva k spodbujanju zelenega prehoda ter pametne, trajnostne in vključujoče rasti. Na Češkem je najmanj 360 milijonov evrov sredstev NextGenerationEU namenjenih gozdovom, odpornim proti podnebnim spremembam, pri čemer sta oživitev zelenih površin in prizadevanje za gozdarstvo, ki spodbuja biotsko raznovrstnost, ključni prednostni nalogi po uničujočih napadih podlubnika. 

Gozdarska zadruga Lesní družstvo obcí Měřín in gozdno območje okoli Měřína v regiji Visočina sta pred kratkim doživela tak napad, zaradi katerega je bilo treba posekati številna drevesa. Zadruga zdaj s financiranjem iz različnih virov, med drugim iz instrumenta NextGenerationEU, ponovno zasaja različne domorodne drevesne vrste. Od začetka del leta 2021 je zadruga ponovno zasadila več kot 230 hektarov gozdov. Za mnenje o projektu smo povprašali gozdarja Pavla Bambulo. 

Kako bi opisali projekt? Kako je financiranje v okviru instrumenta NextGenerationEU pomagalo? 

PB: Instrument NextGenerationEU je le eden od virov financiranja, vendar je pomemben. Brez sredstev EU bi bilo ponovno pogozdovanje težavno. Po napadu je bila večina zemljišč očiščenih, zdaj pa opuščamo monokulturo in sadimo različne drevesne vrste, od najobičajnejših do listavcev, ki izboljšujejo ali popravljajo tla, kot sta hrast in bukev. 

Zakaj je pomembno opustiti monokulturo? 

PB: Mešani gozdovi so odpornejši proti podlubnikom in težkim razmeram. Vendar lahko popolna ponovna zasaditev na ta način povzroči težave za prostoživeče živali in habitate. Zato sadimo mešane drevesne vrste le na izoliranih območjih. Glavni nasad so še vedno iglavci, ki predstavljajo približno 60 % celotne zasaditve, okrog njih pa so majhna območja bolj raznolikih vrst. 

„Brez sredstev EU bi bila ponovna pogozditev težavna.“ 

– Pavel Bambula, gozdar  

Ali vsi nasadi uspevajo ali pa je določen delež treba ponovno zasaditi? 

PB: Približno 5–10 % posajenih dreves je treba ponovno zasaditi. Na to vplivajo padavine, podnebne razmere, letni časi in kakovost mladik. Na stopnjo preživetja vplivajo tudi delavci, ki občasno zelo grobo ravnajo z drevesi, ki jih sadijo. Pri tako obsežnih zasaditvah tega ne moremo v celoti nadzorovati. 

Ali ste imeli pri tem projektu veliko težav? 

PB: Precej. Mladike so poškodovali glodavci, saj se je njihova populacija na okoliških kmetijskih območjih povečala. Obstajajo tudi upravne ovire, saj prosimo za financiranje iz različnih virov, pravila pa določajo, kje lahko zasadimo katera drevesa. Pridobitev dovoljenja za zasaditev hrastov na tej nadmorski višini se je na primer izkazala za težavno. 

„Z opuščanjem monokulture se bo izboljšala dolgoročna sposobnost gozda za preživetje.“ 

– Pavel Bambula, gozdar  

Kako kaže za prihodnost? Ali bo projekt prinesel dolgoročne gospodarske koristi? 

PB: Z opuščanjem monokulture se bo izboljšala dolgoročna sposobnost gozda za preživetje. Od leta 2021 smo zasadili več kot milijon mladik, obsežno ponovno pogozdovanje pa ustvarja delovna mesta na lokalnem območju. Treba bi bilo razviti še rekreacijska območja, da bi pospešili razvoj še vedno omejenega turizma. Lokalni lastniki zemljišč bi lahko razmislili tudi o organizaciji dogodkov. Na splošno lahko bujen in zdrav gozd koristi vsem.

Instrument NextGenerationEU namesto kratkoročnih gospodarskih ciljev in monokulturnih rešitev spodbuja trajnostno rast in spoštovanje naravnega okolja. Pobuda Lesní družstvo obcí Měřín za ponovno pogozdovanje je s pomočjo teh finančnih sredstev zgled za pametne naložbe v naravni vir. Projekt z diverzifikacijo drevesnih vrst in bolj trajnostnim obnavljanjem zemljišč lokalnim prebivalcem ponuja boljše možnosti, da v prihodnjih letih izkoristijo njegove koristi. 

Več informacij

Datum objave
1. julij 2024
Avtor
Generalni direktorat za komuniciranje
Location
  • Češka