Stimulačný balík NextGenerationEU napomáha zelenej transformácii a podporuje inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast. V Česku sa vyčlenilo najmenej 360 miliónov eur z nástroja NextGenerationEU na lesy odolné proti zmene klímy. Po ničivom zamorení lykožrútmi je kľúčovou prioritou revitalizácia zelených plôch a snaha o lesné hospodárstvo šetrnejšie k biodiverzite.
Vysočina, lesnatá plocha v okolí Měřínu pod správou Lesního družstva obcí Měřín, nedávno podľahla zamoreniu, v dôsledku čoho museli vyrúbať nespočetné množstvo stromov. Družstvo teraz opätovne vysádza rôzne pôvodné druhy stromov s pomocou finančných prostriedkov z rôznych zdrojov vrátane nástroja NextGenerationEU. Od začiatku prác v roku 2021 družstvo vysadilo viac ako 230 hektárov lesa. Rozprávali sme sa s lesným hospodárom Pavlom Bambulom, ktorý sa s nami podelil o svoje názory.
Môžete projekt opísať? Ako pomohlo financovanie z nástroja NextGenerationEU?
PB: Nástroj NextGenerationEU je len jeden zo zdrojov financovania, ale je dôležitý. Bez finančných prostriedkov EÚ by opätovné zalesňovanie bolo náročné. Po zamorení sme museli vyrúbať veľkú časť lesných porastov. V záujme regenerácie upúšťame od monokultúry a vysádzame rôzne doplnkové druhy stromov, od základnejších odrôd po odrody, ktoré „zlepšujú“ alebo „naprávajú“ pôdu, napríklad dub a platan západný.
Prečo je dôležité upustiť od monokultúry?
PB: Zmiešané lesy sú odolnejšie proti lykožrútom a nehostinným podmienkam. Úplná výsadba zmiešaných lesov však môže spôsobiť problémy pre voľne žijúce živočíchy a biotopy. Preto vysádzame zmiešané druhy stromov len v označených oblastiach. Ihličnany zostávajú primárnou výsadbou a predstavujú približne 60 % vysadených stromov. V ich okolí rozmiestňujeme iné, rôznorodejšie druhy.
„Bez finančných prostriedkov EÚ by opätovné zalesňovanie bolo náročné.“
– Pavel Bambula, lesný hospodár
Zasadíte všetky stromy úspešne na prvý raz alebo treba určitú časť vysádzať opätovne?
PB: Približne 5 – 10 % vysadených stromov sa neuchytí na prvý pokus. Má na to vplyv úhrn zrážok, klimatické podmienky, ročné obdobia a kvalita mladého stromu. Miera prežitia závisí aj od pracovníkov, ktorí vysádzajú stromy. Niekedy s nimi zaobchádzajú príliš ťažkopádne. Pri takýchto rozsiahlych operáciách na to nedokážeme plne dohliadať.
Čelili ste mnohým výzvam v súvislosti s týmto projektom?
PB: Tak akurát. V okolitých poľnohospodárskych oblastiach rástli populácie hlodavcov, ktoré poškodili mladé stromy. Čelili sme aj administratívnym prekážkam. Žiadame o financovanie z rôznych zdrojov a každý z nich má vlastné pravidlá na to, aké stromy môžeme vysádzať a kde ich môžeme vysádzať. Napríklad sa ukázalo, že získať povolenie na výsadbu duba v tejto nadmorskej výške nie je vôbec ľahké.
„Odchýlenie sa od monokultúry zlepší dlhodobú životaschopnosť lesa.“
– Pavel Bambula, lesný hospodár
Aká budúcnosť vás čaká? Prinesie projekt dlhodobé hospodárske výhody?
PB: Odchýlenie sa od monokultúry zlepší dlhodobú životaschopnosť lesa. Od roku 2021 sme vysadili viac ako milión stromov a rozsiahle opätovné zalesňovanie zaisťuje prácu miestnym obyvateľom. Mali by sa tu rozvinúť rekreačné oblasti v snahe podnietiť cestovný ruch, ktorý zostáva naďalej obmedzený. Miestni vlastníci pôdy by mohli zvážiť organizovanie podujatí. Celkovo môže bujný a zdravý les priniesť len výhody.
Namiesto krátkodobých hospodárskych cieľov a monokultúrnych riešení nástroj NextGenerationEU podporuje udržateľný rast a rešpektovanie prírodného prostredia. Iniciatíva zalesňovania, ktorú vykonáva Lesní družstvo obcí Měřín s pomocou týchto fondov, je príkladom inteligentnej investície do prírodného zdroja. Diverzifikáciou druhov stromov a udržateľnejšou obnovou krajiny projekt ponúka miestnym obyvateľom šancu, aby v nadchádzajúcich rokoch lepšie využili prínosy prírody.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 1. júla 2024
- Autor/autorka
- Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
- Location
- Česko