Направо към основното съдържание
NextGenerationEU
  • Новинарска статия
  • 25 Oктомври 2024 г.
  • Генерална дирекция „Комуникации“
  • Време за четене 1 мин

Преодоляване на разликите: намаляване на цифровото разделение в латвийските училища

Както всички държави от ЕС, Латвия се бори с предизвикателства, свързани с един все по-цифровизиран свят. За да се справи с тях, страната посвещава почти една четвърт от финансирането си по линия на NextGenerationEU за стимулиране на цифровия преход. Сред основните проблеми, пред които е изправена Латвия, е цифровото разделение, което една национална инициатива се стреми да преодолее чрез възлагането на обществени поръчки и разпределението на 35 000 лаптопа в средните училища в цялата страна. 

Проектът цели да разгледа въпроса за достъпа до възможности за учене чрез технологии — проблем, засягащ непропорционално някои граждани, наред с другото по социално-икономически причини. Гимназията в Йелгава (най-старата по рода си в Латвия) е сред институциите, които могат да се възползват от схемата, и вече е получила 274 лаптопа, предназначени както за ученици, така и за учители. Служителите на училището като цяло приветстват инициативата. 

Зайга Ателбауере, учител по английски език и бизнес мениджмънт, и Надина Аня Пога, която преподава информационни технологии, дизайн и технологични науки, споделиха вижданията си. 

Важен ли е този проект за гимназията в Йелгава? 

Зайга: Мисля, че да. Що се отнася до методологиите и технологиите, нашето училище се гордее, че е практично, че развива уменията на студентите, за да ги подготви за реалния свят и пазара на труда. Цифровизацията е от съществено значение, но някои социални групи са в неизгодно положение по отношение на достъпа. Бихме искали да създадем еднакви условия във възможно най-голяма степен, като се стремим да осигурим качествени и съвременни технологии за всички. Инициативи като тази правят това осъществимо.  

Надина: Промени се начинът, по който нашите ученици работят и учат. Лаптопите се използват по различни предмети, включително английски и естествени науки. Учителите интегрираха компютрите в своите учебни планове и могат да поискат достъп до тях, за да ги използват самите те или учениците по време на часа, като възлагат задачи и работят с учениците по цифров път. 

„Искаме да създадем еднакви условия в най-голяма степен... Инициативи като тази правят това възможно.“ 

— Зайга Ателбауере, учител в гимназия в Йелгава

Какви са основните ползи от проекта? 

Зайга: Всички станахме по-ефективни и отпечатваме много по-малко на хартия, отколкото преди. Интересно е да се наблюдават цифровите умения, които учениците придобиват почти без усилия. Благодарение на компютрите те могат да работят както самостоятелно, така и да си сътрудничат, като общуват помежду си по начин, който не пречи на никого. Освен това правим много повече по време на часа и нямаме твърде много домашни. Всички ученици работят по теми, като използват едни и същи средства, и имат на разположение учител, който им помага лично. 

Надина: Учениците развиват умения, които могат да прилагат по различни предмети. Например те усъвършенстват уменията си по Excel в часовете по компютърни науки, а това им помага за научноизследователски проекти, особено когато става въпрос за изчисления или представяне на данни. За работата в група това също е много полезно, тъй като действително дава възможност за сътрудничество. Преди те търсеха информация на телефоните си и често се разсейваха от различни съобщения. Лаптопите са по-удобни и няма съобщения, които да пречат на тяхната концентрация. 

„Цифровизацията е от съществено значение за училищата и резултатите от ученето в бъдеще, тъй като отразява света, в който живеем днес.“ 

— Надина Аня Пога, учител в гимназия в Йелгава

Смятате ли, че инициативи като тази са начин да вървим напред? 

Зайга: Със сигурност. Цифровите умения, които учениците придобиват днес, ще им бъдат от полза по-късно в живота. Училищата трябва да улесняват това. Цифровите умения са от жизненоважно значение за всякакъв вид дейност в съвременното общество и това само ще се засили в бъдеще. Разгръщането на такава инициатива на национално равнище е важно, тъй като води до намаляване на различията както в географско, така и в социално отношение. 

Надина: Съгласна съм. Цифровизацията е от съществено значение за училищата и резултатите от ученето в бъдеще, тъй като отразява света, в който живеем днес. Този проект дава голяма възможност на училищата и учителите в Латвия да интегрират цифровите процеси в методите си на преподаване и учене. Въпреки това успехът в крайна сметка ще зависи от способността на учителите да използват ефективно оборудването. Предоставянето на материално оборудване на училищата е само началото. 

Осигуряването на преносими компютри в училищата в Латвия е една от многото инициативи за цифровизация, предприети с помощта на финансирането по линия на NextGenerationEU. Усилията за преодоляване на цифровото разделение са в основата на много от проектите на страната за модернизиране на технологичната инфраструктура и повишаване на уменията на цялото население, като публичната администрация, МСП и програмите за свързаност с интернет също получават значителни безвъзмездни средства. Вървейки с ентусиазъм към цифровия преход, Латвия днес се стреми да подготви своите граждани за все по-цифровизираното бъдеще. 

Данни

Дата на публикуване
25 Oктомври 2024 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“
Location
  • Лaтвия