Preskoči na glavno vsebino
NextGenerationEU
  • Novice
  • 25. oktober 2024
  • Generalni direktorat za komuniciranje
  • Predviden čas branja: 4 min

Projekt Mind the Gap – premoščanje digitalnega razkoraka v latvijskih šolah

Kot vse države EU se tudi Latvija sooča z izzivi, ki jih prinaša vse bolj digitaliziran svet. Da bi jih odpravila, država skoraj četrtino svojih sredstev v okviru instrumenta NextGenerationEU namenja spodbujanju digitalnega prehoda. Med večjimi težavami, s katerimi se spopada Latvija, je digitalni razkorak – med drugim so ga skušali odpraviti z naročilom in razdelitvijo 35 tisoč prenosnih računalnikov srednjim šolam po vsej državi. 

Namen projekta je obravnavati dostop do možnosti učenja s pomočjo tehnologije. Nekateri državljani so bolj kot drugi prikrajšani za to možnost, tudi zaradi socialno-ekonomskih razlogov. Državna gimnazija v kraju Jelgava (najstarejša tovrstna šola v Latviji) je ena od ustanov, ki sodeluje v shemi, prejela je namreč 274 prenosnih računalnikov, ki jih uporabljajo tako dijaki kot učitelji. Osebje šole je pobudo na splošno pohvalilo. 

Zaiga Atelbauere, profesorica angleščine in ekonomije, in Nadīna Anija Poga, profesorica informacijskih, oblikovalskih in tehnoloških študij, sta spregovorili o svojih izkušnjah. 

Ali je ta projekt pomemben za državno gimnazijo v Jelgavi? 

ZA: Mislim, da je. Kar zadeva metodologijo in tehnologijo, naša šola poudarja praktičnost ter pomen razvoja znanj in spretnosti dijakov in dijakinj, da bi jih kar najbolje pripravili na resnični svet in trg dela. Digitalizacija je ključna, vendar so nekatere družbene skupine v slabšem položaju glede dostopa do nje. Želimo vzpostaviti čim bolj enake konkurenčne pogoje, da bi vsem zagotovili kakovostno in sodobno tehnologijo. Takšne pobude nam to omogočajo.  

NAP: To je pomembno vplivalo na sodelovanje in učenje naših dijakov. Prenosni računalniki se uporabljajo pri različnih predmetih, vključno z angleščino in naravoslovjem. Učitelji so računalnike vključili v izvajanje pouka in jih lahko uporabljajo sami ali skupaj z dijaki pri pisanju nalog in digitalnemu delu. 

„V čim večji meri želimo vzpostaviti enake konkurenčne pogoje ... Takšne pobude nam to omogočajo.“ 

— Zaiga Atelbauere, učiteljica na državni gimnaziji Jelgava

Katere koristi projekta bi izpostavili? 

ZA: Menim, da smo postali učinkovitejši, tiskamo tudi manj gradiva kot prej. Zanimivo je opazovati dijake in dijakinje, kako pridobivajo digitalna znanja in spretnosti, ne da bi se tega sploh zavedali. S pomočjo računalnikov lahko delajo samostojno, med seboj sodelujejo in ne motijo drug drugega. Poleg tega med poukom obdelamo več snovi, zaradi česar dijakom zdaj ni treba delati toliko domačih nalog doma. Dijaki se lotijo obravnave različnih tem z enakimi pripomočki, učitelji pa jim pri tem individualno pomagajo. 

NAP: Učenci razvijajo spretnosti, ki jih lahko uporabijo pri različnih predmetih. Tako so na primer pri pouku računalništva izpopolnili svoje znanje pri delu s programom Excel, kar jim koristi pri raziskovalnih projektih, zlasti pri pripravi izračunov in predstavitvi podatkov. Pridobljeno znanje je zelo uporabno tudi pri delu v skupinah, saj resnično olajša timsko delo. Pred tem so informacije iskali na svojih pametnih telefonih, ki so pogosto motili njihovo pozornost. Prenosni računalniki so namreč ustreznejši, saj na njih ne prejemajo obvestil, ki bi ovirala njihovo koncentracijo. 

„Digitalizacija je ključna za razvoj šolstva in učnega uspeha, saj odraža svet, v katerem živimo.“ 

– Nadīna Anija Poga, učiteljica na državni gimnaziji Jelgava

Ali menite, da takšne pobude dijakom in dijakinjam utirajo pot naprej? 

ZA: Zagotovo. Digitalna znanja in spretnosti, ki jih dijaki in dijakinje pridobijo danes, jim bodo koristili pozneje v življenju. Naloga šol je, da olajšajo ta proces. Digitalna znanja in spretnosti so ključnega pomena za udeležbo v sodobni družbi – to se bo v prihodnje le še okrepilo. Pomembno je, da se takšna pobuda uvede na nacionalni ravni, saj v veliki meri izravna geografske in socialne razlike. 

NAP: Se strinjam. Digitalizacija je ključna za razvoj šolstva in učnega uspeha, saj odraža svet, v katerem živimo. Ta projekt je srednjim šolam in učiteljem v Latviji omogočil, da digitalne procese vključijo v metode poučevanja in učenja. Vendar bo uspeh te pobude na koncu odvisen od sposobnosti učiteljev, da jih učinkovito izvajajo. Zagotavljanje materialnih virov šolam je šele začetek. 

Razdeljevanje prenosnih računalnikov šolam v Latviji je ena od številnih pobud za digitalizacijo, ki se izvajajo s finančno podporo instrumenta NextGenerationEU. Prizadevanja za premostitev digitalnega razkoraka podpirajo številne projekte države za posodobitev tehnološke infrastrukture in strokovno izpopolnjevanje širšega prebivalstva, pri čemer javna uprava, MSP in programi za izboljšanje internetne povezljivosti prav tako prejemajo znatna nepovratna sredstva. Latvija želi s spodbujanjem digitalnega prehoda na ta način državljane in državljanke bolje pripraviti na čedalje večje izzive, ki jih prinaša digitalna prihodnost. 

Več informacij

Datum objave
25. oktober 2024
Avtor
Generalni direktorat za komuniciranje
Location
  • Latvija