Põhisisu juurde
NextGenerationEU
  • Artikkel
  • 25. oktoober 2024
  • Teabevahetuse peadirektoraat
  • 3 min lugemist

Ettevaatust – lõhe! Digilõhe ületamine Läti koolides

Nagu kõik ELi riigid, seisab ka Läti silmitsi probleemidega, mis on seotud üha digitaalsemaks muutuva maailmaga. Selleks et neid lahendada, on riik digiülemineku hoogustamiseks eraldanud ligikaudu veerandi talle taasterahastu „NextGenerationEU“ kaudu määratud rahalistest vahenditest. Läti peamiste probleemide hulgas on digilõhe, mida üks üleriigiline algatus on püüdnud ületada kogu riigi keskkoolidele 35 000 sülearvuti hankimise ja jagamise abil. 

Projektiga püütakse tehnoloogia abil lahendada õppimisvõimalustele juurdepääsu probleemi, mis mõjutab osasid kodanikke ebaproportsionaalselt muu hulgas sotsiaalmajanduslikel põhjustel. Jelgava Riigigümnaasium (Läti vanim omalaadne) on üks nendest koolidest, mis on kavast kasu saanud nii õpilastele kui ka õpetajatele kasutamiseks mõeldud 274 sülearvutiga. Kooli töötajatel jagub algatusele palju kiidusõnu. 

Oma mõtteid jagasid inglise keelt ja ärijuhtimist õpetav Zaiga Atelbauere ning Nadīna Anija Poga, kes on IT-, disaini- ja tehnoloogiauuringute professor. 

Kas see projekt on olnud Jelgava Riigigümnaasiumi jaoks oluline? 

ZA: Ma arvan küll. Meetodite ja tehnoloogia osas tunneb meie kool enda üle uhkust oma praktilisuse ning selle pärast, et arendame õpilaste oskusi, mis aitavad neil valmistuda tegelikuks maailmaks ja tööturuks. Digiüleminek on väga oluline, kuid mõned sotsiaalsed rühmad on juurdepääsu osas ebasoodsas olukorras. Soovime luua võimalikult võrdsed tingimused, püüdes pakkuda kõigile kvaliteetset ja ajakohast tehnoloogiat. Sellised algatused võimaldavad seda teha.  

NAP: See muutis oluliselt meie õpilaste töö- ja õppimismeetodeid. Sülearvuteid kasutatakse mitmesugustes õppeainetes, sealhulgas inglise keeles ja loodusteadustes. Õpetajad on integreerinud arvutid oma tunniplaanidesse ja saavad taotleda nende kasutamist klassis kas enda või õpilaste jaoks, tarvitades neid ülesannete määramiseks ja koos õpilastega digitaalselt töötamiseks. 

„Soovime luua võimalikult võrdsed tingimused... Sellised algatused võimaldavad seda teha.“ 

– Zaiga Atelbauere, Jelgava Riigigümnaasiumi õpetaja

Milline on olnud projektist saadud suurim kasu? 

ZA: Minu arvates töötame kõik nüüd tõhusamalt ja trükime palju vähem paberit kui varem. Huvitav on jälgida, kuidas õpilased omandavad digioskusi nagu möödaminnes. Tänu arvutitele saavad nad töötada nii iseseisvalt kui ka ladusalt koostööd tehes. Samuti saame palju rohkem ära teha klassis, vältides liigset kodutööd. Kõik õpilased töötavad teemadega samade vahendite abil ning õpetaja on olemas, et neid vajadusel juhendada. 

NAP: Õpilased arendavad oskusi, mida nad saavad kasutada eri õppeainetes. Näiteks on nad täiendanud oma Exceli oskusi informaatikatundides, mis on aidanud neid teadusprojektides, eelkõige arvutuste tegemisel või andmete esitamisel. Samuti on see olnud väga kasulik rühmatöös, sest see soodustab koostööd. Varem otsisid nad teavet oma telefonidest ja nende tähelepanu hajutasid seal nähtud teated. Sülearvutid on mugavamad ja õpilaste keskendumist häirivaid teateid seal ei ole. 

„Digiüleminek on koolide ja õpitulemuste seisukohast tulevikus väga oluline, kuna see kajastab maailma, milles me täna elame.“ 

– Nadīna Anija Poga, Jelgava Riigigümnaasiumi õpetaja

Kas arvate, et sellised algatused on õige tee edasi? 

ZA: Kindlasti. Digioskused, mida õpilased praegu omandavad, on neile elus edasi liikudes kasulikud. Koolid peavad seda protsessi hõlbustama. Digioskused on väga olulised igasuguseks kokkupuuteks tänapäeva ühiskonnaga ja edaspidi on see vajadus veelgi süvenemas. Sellise algatuse elluviimine riiklikul tasandil on oluline, kuna see toimib suure võrdsustajana nii geograafiliselt kui ka sotsiaalselt. 

NAP: Olen öelduga nõus. Digiüleminek on koolide ja õpitulemuste seisukohast tulevikus väga oluline, kuna see kajastab maailma, milles me täna elame. See projekt on andnud Läti koolidele ja õpetajatele märkimisväärse võimaluse integreerida digiprotsessid oma õpetamis- ja õppimismeetoditesse. Kuid lõppkokkuvõttes sõltub selle algatuse edu siiski õpetajate suutlikkusest neid meetodeid tõhusalt rakendada. Koolidele materiaalsete ressursside andmine on alles algus. 

Sülearvutite jagamine Läti koolidele on üks paljudest taasterahastu „NextGenerationEU“ vahendite abil alguse saanud digiteerimisalgatustest. Jõupingutused digilõhe ületamiseks on aluseks paljudele riigi projektidele, mille eesmärk on ajakohastada tehnoloogilist taristut ja täiendada laiema elanikkonna oskusi, kusjuures märkimisväärseid toetusi saavad ka avalik haldus, VKEd ja internetiühendusega tegelevad programmid. Soovides sel viisil oma digiüleminekut entusiastlikult jätkata, püüab Läti oma kodanikke praegu üha digitaalsemaks tulevikuks ette valmistada. 

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
25. oktoober 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat
Location
  • Läti