
Podobne ako všetky krajiny EÚ aj Lotyšsko čelí výzvam, ktoré prináša čoraz digitalizovanejší svet. S cieľom riešiť tieto problémy krajina vynakladá takmer štvrtinu svojich finančných prostriedkov z nástroja NextGenerationEU na podporu digitálnej transformácie. Medzi hlavné problémy, ktorým Lotyšsko čelí, patrí znepokojujúca digitálna priepasť. Lotyšsko na jej riešenie zrealizovalo celoštátnu iniciatívu, v rámci ktorej obstaralo 35 000 laptopov a distribuovalo ich do stredných škôl v celej krajine.
Cieľom tohto projektu je riešiť otázku prístupu k vzdelávacím príležitostiam vďaka technológiám. Tento problém neúmerne postihuje niektorých občanov, okrem iného zo sociálno-ekonomických dôvodov. Jednou zo škôl zapojených do tohto projektu je štátne gymnázium v Jelgave (najstaršia škola svojho druhu v Lotyšsku), ktoré dostalo 274 laptopov určených pre študentov aj učiteľov. Zamestnanci školy túto iniciatívu veľmi ocenili.
O svoje myšlienky sa podelili Zaiga Atelbauerová, ktorá vyučuje angličtinu a podnikanie, a Nadīna Anija Pogová, profesorka v oblasti IT, dizajnu a technologických štúdií.
Má tento projekt významný prínos pre štátne gymnázium v Jelgave?
ZA: Myslím, že áno. Pokiaľ ide o metodiky a technológie, naša škola je známa svojím praktickým prístupom. Snažíme sa rozvíjať zručnosti študentov tak, aby sme ich pripravili na reálny svet a trh práce. Digitalizácia je veľmi dôležitá, ale niektoré sociálne skupiny sú z hľadiska prístupu k nej znevýhodnené. Chceme v čo najväčšej miere vytvoriť rovnaké podmienky a poskytnúť všetkým kvalitné a najmodernejšie technológie. Takéto iniciatívy nám to umožňujú.
NAP: Tento projekt veľký vplyv na to, ako naši študenti pracujú a učia sa. Laptopy sa používajú na rôznych predmetoch vrátane angličtiny a prírodných vied. Učitelia začlenili počítače do svojich učebných plánov. Môžu si požičať laptopy pre seba a svojich študentov, aby ich mohli používať počas vyučovania na zadávanie úloh a pracovať so študentmi v digitálnom prostredí.
„Chceme v čo najväčšej miere vytvoriť rovnaké podmienky... Takéto iniciatívy nám to umožňujú.“
– Zaiga Atelbauerová, učiteľka na štátnom gymnáziu v Jelgave
Aké sú najväčšie výhody tohto projektu?
ZA: Všetci sme produktívnejší a oveľa menej používame tlačiareň. Je zaujímavé sledovať, že študenti získavajú digitálne zručnosti takmer bez námahy. Vďaka počítačom môžu pracovať samostatne aj v skupine a môžu medzi sebou komunikovať spôsobom, ktorý neruší ostatných. Počas vyučovania toho aj viac stihneme, vďaka čomu majú študenti menej domácich úloh. Všetci študenti používajú na prácu na zadaniach rovnaké prostriedky, pričom učiteľ im je k dispozícii, ak potrebujú osobnú pomoc.
NAP: Študenti si rozvíjajú zručnosti, ktoré môžu uplatňovať pri rôznych iných predmetoch. Na hodinách informatiky si napríklad zdokonaľujú svoje zručnosti s Excelom, čo môžu zúročiť pri výskumných projektoch, najmä pri výpočtoch alebo prezentácii údajov. Projekt je takisto veľmi užitočný pre skupinovú prácu, pretože umožňuje skutočnú spoluprácu. Predtým študenti vyhľadávali informácie na svojich telefónoch a často ich rozptyľovali notifikácie. Laptopy sú vhodnejšie a nezasielajú notifikácie, ktoré by narúšali ich koncentráciu.
„Digitalizácia má zásadný význam pre školy a vzdelávacie výstupy v budúcnosti, pretože je odrazom sveta, v ktorom dnes žijeme.“
– Nadīna Anija Pogová, učiteľka na štátnom gymnáziu v Jelgave
Myslíte si, že takéto iniciatívy sú hudbou budúcnosti?
ZA: Určite. Digitálne zručnosti, ktoré študenti dnes nadobúdajú, budú pre nich prínosom v ďalšom živote. Úlohou školy je im v tom pomôcť. Digitálne zručnosti sú nevyhnutné pre akúkoľvek interakciu v súčasnej spoločnosti a tento trend sa bude postupom času len posilňovať. Zavedenie takejto iniciatívy na vnútroštátnej úrovni je dôležité, pretože významným spôsobom vyrovnáva príležitosti, a to tak z geografického, ako aj zo sociálneho hľadiska.
NAP: Súhlasím. Digitalizácia má zásadný význam pre školy a vzdelávacie výstupy v budúcnosti, pretože je odrazom sveta, v ktorom dnes žijeme. Tento projekt umožnil školám a učiteľom v Lotyšsku začleniť digitálne procesy do svojej výučby. Úspech tejto iniciatívy však bude v konečnom dôsledku závisieť od toho, či ju budú učitelia schopní úspešne realizovať. Poskytnutie materiálnych zdrojov školám je len začiatok.
Distribúcia laptopov do škôl v Lotyšsku je jednou z mnohých iniciatív v oblasti digitalizácie, ktoré sa realizujú s pomocou finančných prostriedkov z nástroja NextGenerationEU. Úsilie o preklenutie digitálnej priepasti je základom mnohých projektov, ktorými sa Lotyšsko snaží modernizovať technologickú infraštruktúru a zvyšovať kvalifikáciu širšieho obyvateľstva. Značné granty sa okrem toho poskytujú verejnej správe a MSP, ako aj na programy zamerané na zlepšenie internetového pripojenia. Lotyšsko realizuje svoju digitálnu transformáciu s cieľom pripraviť svojich občanov na bezproblémové fungovanie v čoraz digitálnejšom svete.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 25. októbra 2024
- Autor/autorka
- Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
- Location
- Lotyšsko