Pereiti prie pagrindinio turinio
NextGenerationEU
  • Naujienų straipsnis
  • 2024 m. spalio 25 d.
  • Komunikacijos generalinis direktoratas
  • Skaitymo laikas: 3 min

Panaikinkime skirtumus! Skaitmeninės atskirties mažinimas Latvijos mokyklose

Latvija, kaip ir visos ES šalys, susiduria su vis labiau skaitmenėjančio pasaulio iššūkiais. Siekdama spręsti šias problemas, šalis skiria beveik ketvirtadalį savo priemonės „NextGenerationEU“ lėšų skaitmeninei pertvarkai skatinti. Viena iš pagrindinių Latvijos problemų – skaitmeninė atskirtis. Ją mažinti siekiama įgyvendinant nacionalinę iniciatyvą – įsigyti ir išdalyti 35 000 nešiojamųjų kompiuterių visos šalies vidurinėms mokykloms. 

Projekto tikslas – spręsti mokymosi galimybių naudojantis technologijomis problemą, kuri daro neproporcingą poveikį kai kuriems piliečiams, be kita ko, dėl socialinių ir ekonominių priežasčių. Viena iš šia programa pasinaudojusių įstaigų yra Jelgavos valstybinė gimnazija – seniausia Latvijoje tokio pobūdžio vidurinė mokykla. Ji gavo 274 nešiojamuosius kompiuterius, kurie skirti tiek mokiniams, tiek mokytojams. Šią iniciatyvą labai palankiai įvertino įstaigos darbuotojai. 

Mintimis pasidalijo anglų ir verslo vadybos mokytoja Zaiga Atelbauerė ir IT, dizaino ir technologijų studijų mokytoja Nadīna Anija Poga. 

Ar šis projektas buvo svarbus Jelgavos valstybinei gimnazijai? 

ZA: Manau, kad taip. Kalbant apie metodikas ir technologijas, mūsų mokykla didžiuojasi praktiškumu – ugdo mokinių įgūdžius, kad jie būtų pasirengę realiam pasauliui ir darbo rinkai. Skaitmenizacija yra itin svarbi, tačiau kai kurios socialinės grupės neturi galimybių ja naudotis. Norime sudaryti kuo vienodesnes sąlygas, kad visiems būtų užtikrintos kokybiškos ir naujausios technologijos. Tai pasiekti padeda tokios iniciatyvos.  

NAP: Tai labai pakeitė mūsų mokinių darbą ir mokymąsi. Nešiojamieji kompiuteriai naudojami įvairiose pamokose, įskaitant anglų ir gamtos mokslų. Mokytojai kompiuterius įtraukė į pamokų planus ir gali paprašyti leisti jais naudotis per pamokas savo arba mokinių reikmėms, kad paskirstytų užduotis ir dirbtų su mokiniais skaitmeniniu būdu. 

„Norime sudaryti kuo vienodesnes sąlygas... Tai pasiekti padeda tokios iniciatyvos.“ 

– Zaiga Atelbauerė, Jelgavos valstybinės gimnazijos mokytoja

Kokie yra pagrindiniai projekto privalumai? 

ZA: Manau, kad visi tapome veiksmingesni ir sunaudojame daug mažiau popieriaus nei anksčiau. Įdomu stebėti, kaip mokiniai beveik be pastangų įgyja skaitmeninių įgūdžių. Naudodamiesi kompiuteriais jie gali dirbti tiek savarankiškai, tiek drauge, netrukdydami vieni kitiems. Be to, per pamokas nuveikiame daug daugiau ir taip išvengiame perteklinių namų darbų. Visi mokiniai nagrinėja temas naudodamiesi tomis pačiomis priemonėmis, o mokytojas padeda asmeniškai. 

NAP: Mokiniai ugdo įgūdžius, kuriuos gali pritaikyti įvairiose srityse. Pavyzdžiui, per informatikos pamokas jie tobulino „Excel“ įgūdžius, kurie pravertė vykdant mokslinių tyrimų projektus, pirmiausia atliekant skaičiavimus ar pateikiant duomenis. Darbas grupėse taip pat labai naudingas, nes iš tiesų sudaro sąlygas bendradarbiauti. Anksčiau mokiniai informacijos ieškodavo savo telefonuose, juos dažnai blaškydavo pranešimai. Nešiojamieji kompiuteriai yra patogesni ir be pranešimų, kurie trukdytų susikaupti. 

„Skaitmenizacija yra labai svarbi mokykloms ir mokymosi rezultatams, nes ji atspindi pasaulį, kuriame šiandien gyvename.“ 

– Nadīna Anija Poga, Jelgavos valstybinės gimnazijos mokytoja

Ar manote, kad tokios iniciatyvos skatina pažangą? 

ZA: Neabejotinai. Skaitmeniniai įgūdžiai, kuriuos mokiniai įgys šiandien, padės jiems ateityje. Tam mokyklos turi sudaryti palankesnes sąlygas. Skaitmeniniai įgūdžiai gyvybiškai svarbūs bet kokiam bendradarbiavimui su šiuolaikine visuomene ir šie procesai ateityje tik intensyvės. Tokią iniciatyvą svarbu įgyvendinti nacionaliniu lygmeniu, nes ji sudaro vienodas sąlygas tiek geografiniu, tiek socialiniu požiūriu. 

NAP: Sutinku. Skaitmenizacija yra labai svarbi mokykloms ir mokymosi rezultatams, nes ji atspindi pasaulį, kuriame šiandien gyvename. Šis projektas labai padėjo Latvijos mokykloms ir mokytojams integruoti skaitmeninius procesus į jų mokymo ir mokymosi metodus. Vis dėlto šios iniciatyvos sėkmė galiausiai priklausys nuo mokytojų gebėjimo ją veiksmingai įgyvendinti. Mokyklų aprūpinimas materialiniais ištekliais yra tik pradžia. 

Nešiojamųjų kompiuterių dalijimas visos Latvijos mokykloms yra viena iš daugelio skaitmeninimo iniciatyvų, vykdomų naudojantis priemonės „NextGenerationEU“ lėšomis. Pastangos mažinti skaitmeninę atskirtį yra daugelio šalies projektų, kuriais siekiama modernizuoti technologinę infrastruktūrą ir kelti plačiosios visuomenės kvalifikaciją, pagrindas. Didelės dotacijos taip pat skiriamos viešojo administravimo institucijoms, MVĮ ir interneto ryšio programoms. Taip entuziastingai vykdydama skaitmeninę pertvarką Latvija šiandien siekia, kad jos piliečiai būtų pasirengę vis labiau skaitmenėjančiai ateičiai. 

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. spalio 25 d.
Autorius
Komunikacijos generalinis direktoratas
Location
  • Latvija