Подготвяне на ЕС за бъдещите предизвикателства и възможности
Централно място в NextGenerationEU заема Механизмът за възстановяване и устойчивост — инструмент, в рамките на който се предоставят безвъзмездни средства и заеми в подкрепа на реформите и инвестициите в държавите от ЕС.
Цели и ползи
В рамките на широкообхватно решение Механизмът за възстановяване и устойчивост помага да се:
- смекчи икономическото и социалното въздействие на пандемията
- гарантира, че държавите членки са по-издръжливи, по-устойчиви и по-добре подготвени за предизвикателствата и възможностите на екологичния и цифровия преход
- постигне целта на ЕС за неутралност по отношение на климата до 2050 г.
- насочва Европа по пътя на цифровия преход
- създават работни места и да се стимулира растежът.
Нашият план е на стойност 723 милиарда евро. Това е най-големият проект за възстановяване в Европа след плана „Маршал“. Това е възстановяването, от което Европа се нуждае сега и за бъдещето.

В рамките на механизма на държавите членки се предоставят средства за инвестиране (по цени от 2022 г.)

Екологичен преход

Политики за следващото поколение

Интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж

Цифрова трансформация

Социално и териториално сближаване

Здравеопазване и икономическа, социална и институционална устойчивост
Как функционира
Чрез механизма, който е временен инструмент, Комисията може да набира средства — като взема заеми на капиталовите пазари, за да помогне на държавите членки да осъществят реформи и инвестиции, които са
- в съответствие с приоритетите на ЕС
- в отговор на предизвикателствата, посочени в специфичните за всяка държава препоръки в рамките на европейския семестър за координация на икономическите и социалните политики.
Механизмът влезе в сила през февруари 2021 г. В неговите рамки се финансират реформи и инвестиции на държавите членки от началото на пандемията през февруари 2020 г. до края на декември 2026 г. Държавите членки представят на Европейската комисия своите планове за възстановяване и устойчивост, в които определят планираните от тях реформи и инвестиции, които трябва да бъдат изпълнени до края на 2026 г., за да получат финансиране до договореното разпределение.
Преглед на националните планове, планираните реформи и инвестиции на всяка държава членка