Az EU felkészítése a jövőbeli kihívásokra és lehetőségekre
A NextGenerationEU központi eleme a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz, amely vissza nem térítendő támogatásokat és hiteleket nyújt az uniós tagállamok reformjainak és beruházásainak támogatására.
Célkitűzések és előnyök
Az átfogó válaszintézkedések részeként a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz segít:
- enyhíteni a világjárvány gazdasági és társadalmi hatásait;
- javítani a tagállamok ellenálló képességét, fenntarthatóságát és a zöld és digitális átállásból adódó kihívásokra és lehetőségekre történő felkészülését;
- elérni az EU 2050-re kitűzött célját, a klímasemlegességet;
- digitális átállási pályára állítani Európát;
- munkahelyeket teremteni és lendületet adni a növekedésnek.
Tervünk összértéke 723 milliárd euró. Ez a legnagyobb helyreállítási projekt Európában a Marshall-terv óta. Ez az, amire Európának szüksége van – a jelenben és a jövőhöz.

Az eszköz forrásokat biztosít a tagállami beruházásokhoz (az alábbi összegek 2022-es árakon értendők)

Zöld átállás

A következő generációra vonatkozó szakpolitikák

Intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés

Digitális átállás

Társadalmi és területi kohézió

Egészségügy és gazdasági, társadalmi és intézményi reziliencia
Az eszköz működése
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz ideiglenes eszköz, amelynek révén a Bizottság forrásokat teremthet elő – hiteleket vehet fel a tőkepiacokon –, hogy segítse a tagállamokat olyan reformok és beruházások végrehajtásában, amelyek:
- összhangban vannak az EU prioritásaival;
- kezelik azokat a kihívásokat, melyeket a gazdaság- és szociálpolitikai koordináció európai szemesztere keretében kiadott országspecifikus ajánlások azonosítanak.
Az RRF 2021 februárjában lépett hatályba. Az eszköz a világjárvány kezdetétől – 2020 februárjától – 2026 decemberéig finanszírozza a tagállamok reformjait és beruházásait. A tagállamok elkészítik helyreállítási és rezilienciaépítési terveiket, melyekben felvázolják, milyen reformokat és beruházásokat terveznek végrehajtani 2026 végéig, majd ezeket benyújtják az Európai Bizottságnak annak érdekében, hogy az elfogadott előirányzat erejéig finanszírozásban részesüljenek.
A tagállamok nemzeti terveinek, reformterveinek és beruházásainak áttekintése